Zamknij

Kasyna online, zakłady sportowe i lotto w Polsce: sytuacja prawna

14:37, 30.11.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 14:39, 30.11.2022
Skomentuj

Gra na pieniądze online przybiera różne formy. Do najpopularniejszych należą loterie, gry hazardowe oraz oczywiście bukmacherka. Każdy kraj na świecie w jakiś sposób stara się regulować ten sektor. Nic dziwnego - branża ta odnotowuje stały wzrost przychodów. Nic dziwnego, że skarbówki na całym świecie chcą również uszczknąć coś z tego tortu dla siebie. Sytuacje jednak komplikuje Internet, który umożliwia korzystanie z tego typu rozrywki w dowolnym miejscu, w dodatku anonimowo. Jak wygląda ta sytuacja w Polsce? O tym traktuje niniejszy artykuł.

Polska ustawa hazardowa

Pierwsze kasyna online i zakłady sportowe pojawiły się w sieci w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Polska jednak dość późno zareagowała na pojawienie się kasyn i bukmacherów online - jeszcze całkiem niedawno operatorzy pozostawali poza jakimikolwiek regulacjami i działali całkowicie w szarej strefie. Zmieniło się to jednak wraz z kolejnymi nowelizacjami ustawy zwanej potocznie hazardową, która w pierwszym kształcie przeszła przez Sejm i Senat w 2009 roku. Ostatnią większą nowelizację tego aktu prawnego mieliśmy w roku 2013. Treść wszystkich poprawek ustawy hazardowej z 19 listopada 2009 roku znajdziemy w internetowym archiwum sejmowym.

Wspomniana ustawa wprowadziła bardzo surowe regulacje, a wyśrubowane normy są wyraźnym odstępstwem od podejścia do hazardu, jakie panuje w większości krajów Unii Europejskiej. Przed wejściem w życie tej ustawy hazard w Polsce był regulowany przez przepisy starej ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych. Lobbyści z branży starali się wpłynąć na polityków, próbując przeforsować korzystne dla siebie rozwiązania prawne. Wyszła z tego jedynie wielka afera, która szerokim echem odbiła się w mediach.

W Polsce oficjalnie kasyna online poza jednym, państwowym, są zakazane. Od 2011 roku lokalne firmy mogą ubiegać się o licencje na prowadzenie zakładów sportowych online na terenie Polski. Jak do tej pory blisko 20 operatorów przeszło pozytywnie weryfikację i otrzymało stosowne zezwolenia. Pomimo sztywnego stanowiska naszego rządu wobec hazardu online, szara strefa ma się doskonale - dziś wielu obywateli korzysta bez ograniczeń z zagranicznych stron hazardowych.

Legalne kasyna online w Polsce

Osoby, które nie chcą korzystać z polskich kasyn internetowych, rejestrują się bez najmniejszego problemu u zagranicznych operatorów. Nie musimy mieć wielkiego budżetu, możemy odwiedzić kasyna z minimalnym depozytem 10 zł. Z kolei operatorzy nie tylko nie blokują dostępu dla graczy z Polski, ale wręcz posiadają spolszczone wersje swoich międzynarodowych serwisów i przyjmują depozyty w złotówkach. Są to tak zwane kasyna "offshore". Posiadają one licencje na działalność wydane przez kraje, które mają bardziej liberalny stosunek do hazardu, mowa o Curacao i Malcie czy Alderney. Część kasyn posiada też licencje Kahnawake, Tasmanii, Wielkiej Brytanii, wyspy Man czy Gibraltaru.

Licencja Curacao

Malownicza wysepka zlokalizowana nieopodal Wenezueli od wielu lat przyciąga spółki, które inwestują w hazard online. Rząd tego terytorium zależnego scedował zarządzanie licencjami na kilka podmiotów, które w jego imieniu udzielają zezwoleń, należą do nich:

  • Cyberluck Curacao N.V. (Curacao-eGaming) - numery licencji 1668/JAZ
  • Gaming Curacao (GC) - numery licencji 365/JAZ
  • Curacao Interactive Licensing N.V. (CIL) - numery licencji 5536/JAZ
  • Antillephone NV - numery licencji 8048/JAZ

Licencje Curacao posiadają dziś setki, o ile nie tysiące kasyn, z których większość umożliwia rejestrację graczom z Polski.

Komisja hazardowa Alderney Gambling Control Commission

Alderney Gambling Control Commission została założona w 2000 roku. Reguluje ona e-hazard w imieniu państwa Alderney. Urząd ten odpowiada za całą procedurę licencyjną i ochronę graczy a także kontroluje uczciwość zamieszczanych przez operatorów gier.

Malta Gaming Authority

Kolejny uznany licencjodawca mieści się na Malcie. Rząd tego niewielkiego europejskiego państwa stworzył niezwykle przychylne prawo dla firm rejestrujących działalność hazardową. Restrykcyjne warunki przyznawania zezwoleń, przejrzysty regulamin, kontrole, duża renoma - kasyna z logotypem MGA należą do światowej czołówki.

Gibraltar Licensing Authority

Mało kto dziś wie, że na mocy ustawy o grach hazardowych z 2005 roku urząd Gibraltar Regulatory Authority został upoważniony do wydawania licencji na prowadzenie zdalnej działalności hazardowej. Posiada on rozległe kompetencje w zakresie kontroli terminowości wypłat wygranych, ochrony danych osobowych graczy i uczciwości wirtualnych automatów do gry.

Licencje Isle of Man Gambling Supervision Commission

The Gambling Supervision Commission jest niezależnym ciałem utworzonym w 1962 roku na Wyspie Man. Powołano je do wydawania licencji i rozstrzygania wszystkich kwestii z działalnością operatorów zarówno na lądzie, jak i w Internecie. Komisja nie tylko wydaje zezwolenia ale również dba o legalność wszystkich przybytków firmowanych przez siebie, zajmuje się ochroną nieletnich i dba o terminowe wypłaty wygranych.

Jak działają licencje hazardowe?

Mówiąc w największym skrócie, licencja stanowi zestaw praw i obowiązków, których musi przestrzegać podmiot prawny ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności hazardowej na lądzie bądź w sieci. Każda jurysdykcja, włączając w to Polskę, tworzy własny zestaw przepisów, które muszą pozostawać w zgodzie z lokalnym prawodawstwem. Aby uzyskać zezwolenie na otwarcie na przykład kasyna online, operator powinien więc przestrzegać postanowień licencji jak i lokalnych przepisów.

Naturalnie liczba zasad i ograniczeń, których operator musi przestrzegać, różni się w zależności od jurysdykcji. W przypadku licencji wydawanej przez Curacao obejmują one na przykład poniższe kwestie:

  • odpowiedzialność operatora za prowadzenie polityki, która zapobiega uzależnieniu od hazardu (marketing i reklama, weryfikacja tożsamości graczy itd.)
  • umieszczenie w widocznym miejscu na stronie logotypu organizacji wydającej licencję oraz numer/rodzaj przyznanej licencji (licencja główna lub pod-licencja)
  • certyfikacja generatorów liczb losowych

Co daje tak naprawdę licencja hazardowa?

No dobrze, skoro już wiemy kto wydaje licencje hazardowe i do czego zobowiązują one posiadacza, rzućmy okiem, na co pozwala tak naprawdę licencja na gry w kasynach internetowych i u bukmacherów:

  • zakup legalnego oprogramowania od wiodących producentów
  • nawiązanie współpracy z providerami systemów płatności na stronie internetowej, które pozwalają na przyjmowanie depozytów i wypłaty wygranych przez graczy
  • prowadzenie uczciwego i legalnego biznesu
  • budowanie zaufania wśród odbiorców: gracze nie zdeponują swoich pieniędzy w podejrzanym kasynie, które nie posiada licencji i tym samym nie gwarantuje wypłaty wygranej.

Kary i nadzór

Wszelkiego rodzaju działania egzekucyjne podejmowane są zazwyczaj w celu ochrony graczy oraz utrzymania wysokich standardów jakości i przejrzystości w branży. Mogą one obejmować formalne egzekwowanie przepisów, kary finansowe, zawieszenie licencji oraz przeprowadzenie postępowania karnego lub skarbowego wobec nieuczciwych operatorów.

Nieprzestrzegający przepisów posiadacze licencji na gry hazardowe muszą liczyć się z różnymi karami, włączając w to grzywny i inne sankcje (w tym nawet karę pozbawienia wolności).

Które kasyna w Polsce mogą ubiegać się o licencję?

Aby spółka ubiegająca się o licencję mogła ją otrzymać, musi najpierw przejść przez skomplikowany proces weryfikacyjny. Jest to niezbędne przede wszystkim dlatego, aby komisje hazardowe upewniły się, iż licencja trafia we właściwe ręce. Urzędnicy komisji hazardowych znani są ze swojej skrupulatności w kwestii szczegółowego sprawdzania informacji na temat wykorzystywanego przez operatora oprogramowania, metod płatniczych, kwestii skarbowych i statusu finansowego podmiotu ubiegającego się o zezwolenie. Inwestorzy/właściciele sprawdzani są także pod kątem karalności.

Kasyna ubiegające się o licencje muszą również przechodzić częste audyty finansowe i podatkowe, a także testy techniczne - w ten sposób gracze mają pewność, że konkretne marki prowadzone przez stale spełniają wymogi licencji.

Regulatorzy hazardowi w Polsce

Co ciekawe, w Polsce nie ma odrębnego, wyspecjalizowanego organu regulacyjnego wyznaczonego do zarządzania sektorem gier hazardowych. Główne kompetencje w zakresie gier hazardowych (m.in. wydawanie koncesji na prowadzenie kasyna gry czy udzielanie zezwoleń na urządzanie zakładów wzajemnych) przysługują ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

Niektóre mniej istotne uprawnienia (m.in. wydawanie zezwoleń na organizowanie loterii promocyjnych, rejestrowanie automatów do gier itp.), a także środki egzekucyjne przekazywane są Krajowej Administracji Skarbowej (organ administracji odpowiedzialny za sprawy związane z podatkami i cłami) oraz jej funkcjonariuszom, takim jak dyrektorzy izb administracji skarbowej i naczelnicy urzędów skarbowych.

Strony poświęcone hazardowi w Polsce

Osoby, które chcą zdobyć wiedzę na temat stron poświęconych hazardowy korzystają w Polsce najczęściej z portali prowadzonych przez entuzjastów. Nie od dziś wiadomo, że gracze chętnie dzielą się zdobyta wiedzą i tipami na prowadzonych przez siebie blogach i forach internetowych. Z grubsza merytoryczne źródła tego typu można podzielić na:

  • blogi prowadzone przez graczy
  • media internetowe, zarówno te dedykowane hazardowi i zakładom jak i zwykłe media
  • fora
  • kanały w social mediach

Często autorzy i zespoły redakcyjne portali poświęconych hazardowi wykonują swoją pracę za darmo z czystej pasji, ale dla wielu jest to sposób na życie. W przeciwieństwie do wynajętych dziennikarzy, osoby, które przez lata zbierały doświadczenie, samodzielnie typując lub grając w kasynach na pieniądze, dysponują wiedzą z pierwszej ręki.

Tematyka zakładów sportowych i kasyn online wiąże się również z możliwością dorobienia dzięki atrakcyjnym programom afiliacyjnym. Ostatecznie zyskują dzięki temu wszyscy: gracze, autorzy i sami operatorzy. W dobrze przygotowanych serwisach znaleźć można najświeższe informacje o bonusach i promocjach a także kody bonusowe uprawniające do odbioru specjalnych nagród (freebetów, darmowych obrotów itd.).

(Materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wyleczony hazardzistwyleczony hazardzist

2 0

Od pewnego czasu obserwuję jak Życie promuje hazard. Chyba są to opłacane teksty ? W obecnej sytuacji większości ludzi taka promocja hazardu jest niemoralna i niegodna waszego pisma. 13:15, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%