Zamknij
REKLAMA

Najbardziej wartościową firmą świata to już nie Apple

12.14, 13.12.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 12.17, 13.12.2022
Skomentuj

Zaskakujące informacje ze świata największych firm. Gigant naftowy wyprzedził producenta iPhonów. Sprawdź, jaka firma jest obecnie najcenniejsza.

Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą świata

Na początku tego roku zanosiło się na to, że Apple stanie się pierwszą w historii firmą wartą 3 biliony dolarów. Jednak okazało się, że nie tylko do tego nie doszło, ale również Apple straciło tytuł najbardziej wartościowej firmy świata. Okazało się, że saudyjski koncern zajmujący się poszukiwaniem złóż ropy naftowej i wydobywaniem tegoż cennego surowca Saudi Aramco wyprzedził Apple pod względem wartości rynkowej.

Niezależnie od tego, która firma obecnie jest najcenniejsza, pragniemy polecić ci nowe automaty online, dzięki którym możesz cieszyć się emocjami płynącymi z gry na prawdziwe pieniądze, gdziekolwiek jesteś.

Akcje Apple jako inwestycjana zawiro

Akcje Apple cenione są zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i przez duże firmy inwestycyjne. Utarło się przekonanie, że zakup akcji tego amerykańskiego giganta jest bezpieczną inwestycją i że tak duża firma odporna jest do zawirowania na rynku.

W ostatnim czasie można jednak zauważyć, że część inwestorów zaczyna zmieniać zdanie. Po ponownym przemyśleniu ich miłość do twórców iPhonów blednie. W maju 2022 roku akcje Apple były najczęściej kupowanymi i sprzedawanymi akcjami na amerykańskiej giełdzie i jednocześnie niestety jednymi z tych, które spotkał największy spadek.

Na początku stycznia, kiedy skutki pandemii były wciąż w pełni odczuwalne, wartość Apple zbliżała się do wspomnianych wcześniej trzech bilionów dolarów. Obecnie wyższe marże sprawiają, że inwestowanie w firmy technologiczne staje się mniej opłacalne. Od początku roku akcje firmy spadły o około 20%, a w samym maju było to około 10%.

Niestety dla Apple i osób, które postanowiły w firmę zainwestować, spadek trwa nadal. W maju firma odnotowała jedne z najgorszych wyników finansowych, jeśli nie w swojej historii to przynajmniej w ostatnich latach.

Kim jest aktualny lider?

Firma Saudi Aramco na ogólnoświatowym rynku znana również jako Saudi Arabian Oil Company to państwowe przedsiębiorstwo naftowe z siedzibą w saudyjskim mieście Az-Zahran. Firma może pochwalić się największą na świecie rezerwą ropy naftowej wynoszącą więcej niż 270 miliardów baryłek, które dla lepszego zrozumienia odpowiadają ponad 43 miliardom metrów sześciennych.

Jak każda duża firma Saudi Aramco ma swoją ciemną stronę. Firma emituje największą ilość dwutlenku węgla spośród wszystkich firm na świecie. Nikt od 1965 roku nie jest w stanie jej dorównać. Można więc powiedzieć, że jest organizacją, która w największym stopniu przyczynia się do obecnych zmian klimatu.

Saudi Aramco działa na największej na świecie sieci przesyłającej węglowodory. Sieć ta nazywa się Master Gas System. Firma zarządza też ponad setką pól naftowych, w tym Ghawar Field, czyli największym lądowym polem naftowym na świecie. Pole jest długie na około 280 kilometrów i ma średnią szerokość wynoszącą około 30 kilometrów. Nie możemy być pewni, ile ropy znajduje się pod saudyjskim piaskiem. Rząd Arabii Saudyjskiej strzeże dokładnych danych na ten temat, a jedyne pewne informacje, jakie posiadamy, pochodzą jeszcze z czasów, kiedy pole było własnością prywatną. W drugiej połowie XX wieku ponad połowa ropy wydobywanej w Arabii Saudyjskiej pochodziła z tego złoża. Obecnie dziennie wydobywa się tam około 5 milionów baryłek ropy i około 57 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Aby uświadomić sobie skalę wydobycia w tym miejscu, dodamy, że tylko od kwietnia 2010 roku ze złoża Ghawar wydobyto ponad 10 kilometrów sześciennych ropy naftowej. Wyobraź sobie kostkę o bokach równych kilometr. Kostkę, której oba boki mają kilometr i tyle też wynosi jej wysokość. Taka kostka byłaby więc ponad cztery razy wyższa od Pałacu Kultury i Nauki. 10 takich kostek wydobyto w ciągu ostatnich kilkunastu lat z tylko jednego pola naftowego. Można więc uznać, że Apple miało godnego przeciwnika.

Przyszłość Apple

Mówi się, że w 2022 roku Apple może wypuścić produkt, który będzie równie rewolucyjny co iPhone. Mają nim być okulary do rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Jest to najbardziej ambitny projekt Apple od lat. Okulary do rozszerzonej rzeczywistości nakładają na świat rzeczywisty dodatkowe obrazki i informacje, a z kolei okulary do rzeczywistości wirtualnej przesłaniają cały obraz i przenoszą użytkownika całkowicie do innego świata.

Według przecieków nowy produkt Apple ma charakteryzować się niezwykłą responsywnością, bardzo szybkim i bezprzewodowym połączeniem i niespotykanymi wcześniej detalami obrazu.

Premiera nowego produktu zapowiadana jest na ten rok, choć nie mamy pewności, czy można zaufać obietnicom Apple, gdyż podobne zapewnienia słyszymy już od 2020 roku.

iGlass, bo tak najprawdopodobniej będzie nazywał się nowy produkt. Niezależnie od tego, czy okaże się sukcesem, czy nie — przyniesie nowe zainteresowanie amerykańską firmą i obudzi dyskusje na temat wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Podsumowanie

A więc stało się, Apple nie jest już najcenniejszą firmą na świecie. Wyprzedziła ją państwowa, saudyjska firma, która wydobywa niewyobrażalne ilości ropy naftowej i gazu ziemnego. Nie możemy powiedzieć, że kibicujemy Apple, ale mamy nadzieję, że firma, która wypuszcza największą ilość dwutlenku węgla do atmosfery, ograniczy nieco swoją aktywność lub też przejdzie na bardziej ekologiczne metody działania. Może też dojść do sytuacji, w której nowe okulary Apple okażą się takim hitem jak Macintosh, iMac czy iPhone, i Apple w glorii i chwale powróci na zaszczytne pierwsze miejsce. Inwestorzy zapewne drą włosy z głowy i analizują wszelkie możliwe scenariusze, aby jak najlepiej ulokować swoje fundusze. My na szczęście nie mamy takiego zmartwienia i ze spokojem obserwujemy, jak potoczą się dalsze losy największej amerykańskiej firmy.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%