Zamknij
REKLAMA

Niewietrzone pomieszczenia domem koronawirusa. Sprawdź wentylację

13:55, 25.03.2020 | K.U
REKLAMA
Skomentuj

Komunikat Państwowego Powiatowego Insektora Sanitarnego w Łosicach w sprawie koniecznego zakresu mycia i dezynfekcji instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej w obiektach użyteczności publicznej  w związku z rozprzestrzenianiem się covid-19.

Przenoszenie się różnych patogenów wywołujących choroby zakaźne układu oddechowego , w tym wirusa SARS-CoV-2 , wywołującego jednostkę chorobową COVID-19 w powietrzu wewnątrz pomieszczeń oraz związane z tym ryzyko infekcji przebywających w nim osób jest procesem znanym i potwierdzonym w wielu  publikacjach naukowych.

Szczegółowy mechanizm przenoszenia chorób zakaźnych  przez powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w tym za pośrednictwem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych zależny też jest od kilku złożonych procesów fizycznych i biologicznych, tj. długości życia/ aktywności czynnika zakaźnego, częstości jego wnikania do organizmu człowieka, mechanizmu redukcji czynnika w powietrzu wewnętrznym w wyniku stosowanych metod uzdatniania powietrza nawiewnego do pomieszczeń.

W celu ograniczenia możliwości przenoszenia się koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19, NIZP-PZH sugeruje stosowanie następujących działań:
1.  Najczęstszą i stosunkowo prostą do realizacji metodą jest metoda „rozcieńczania” mikrobiologicznych zanieczyszczeń poprzez utrzymanie dość rygorystycznych zasad  w  zakresie wysokiej krotności wymian powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Dodatkowo istotne jest aby powietrze zużyte wywiewane z pomieszczeń było, w miarę możliwości  na zewnątrz budynku, a do pomieszczeń nawiewane głownie odpowiednio uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z cyrkulacji.
2.  Zmniejszenie zagęszczenia osób przebywających w pomieszczeniach.
3.  Zapewnienie stałych, wysokich wydajności przepływu powietrza w systemie wentylacyjno-klimatyzacyjnym danego obiektu w cyklu dobowym.
4.  Okresowe wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien i umożliwienie wymiany powietrza z wykorzystaniem powietrza atmosferycznego( o ile jest to możliwe).
5.  Stała kontrola pracy systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego z uwzględnieniem okresowych przeglądów technicznych i sanitarnych.
6.  Do czyszczenia i dezynfekcji systemów stosować środki dezynfekcyjne dopuszczone do obrotu na terenie kraju przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Zastosowanie powyższych rozwiązań w praktyce pozwoli w sposób efektywny zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się czynników zakażeń mikrobiologicznych, w tym wirusa SARS-CoV-2. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łosicach
Grażyna Kasprowicz 

(K.U)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone