Zamknij
REKLAMA

Budżetowy zawrót głowy

11:53, 14.01.2020 | K.U
REKLAMA
Skomentuj

Z początkiem stycznia rozpoczął się etap realizowania budżetów zaplanowanych na rok 2020. Jak planują dysponować funduszami w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy samorządy z powiatu łosickiego?

Gmina Sarnaki

W gminie Sarnaki na rok 2020 zaplanowano dochody w wysokości 21,3 mln zł i wydatki rzędu 21 mln zł, dzięki czemu uda się uzyskać  265 tys. zł nadwyżki. Gmina Sarnaki zaprojektowała tegoroczny budżet bez nadmiernych wydatków. W tegorocznych planach jest budowa drogi gminnej na odcinku Klepaczew-Zabuże, przebudowa 900 metrowej drogi w Boninie Ogródkach, modernizacja gminnej drogi w Mierzwichach i w Chybowie . Samorząd na te cele przeznaczy w sumie 41 tys. zł. Planowana jest też przebudowa remizy OSP w Hołowczycach (43 tys. zł) a także modernizacja ogrzewania świetlicy wiejskiej i garażu OSP w Starych Mierzwicach (2 tys. zł). Samorząd Sarnak planuje w tym roku zbudować również Wiejski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bindudze. Największym jednak tegorocznym wydatkiem inwestycyjnym (kosztującym prawie 1 mln zł) będzie kompleksowa wymiana urządzeń grzewczych i montaż instalacji OZE, którego celem będzie ograniczenie emisji spalin w gminie.

Gmina Stara Kornica

Najbardziej deficytowy budżet w powiecie łosickim planuje mieć w tym roku gmina Stara Kornica. Władze tego samorządu prognozują w roku 2020 osiągnąć 29 mln zł przychodów, przy ponad 31 mln zł wydatków. Planowany deficyt na poziomie 2,18 mln zł - zostanie planowo sfinansowany przychodami w kwocie 1,2 mln z kredytów i pożyczki wynoszącej ponad 880 tys. zł. Taki plan finansowy samorządu radni zaakceptowali jednogłośnie na sesji pod koniec grudnia.

Choć kornicki budżet jest wśród gmin powiatu łosickiego obecnie drugi co do wielkości, nie zakłada w roku 2020 wielu spektakularnych inwestycji. Głównym celem na obecny rok będzie dla tego samorządu poprawa stanu dróg gminnych i wykonanie inwestycji niezrealizowany w budżecie za rok poprzedni. O tym, które drogi zostaną wyremontowane jako pierwsze, przekonamy się gdy rozpatrzone zostaną złożone przez gminę wnioski o dofinansowania i dokonają się rozstrzygnięcia przetargów na planowane zadania.

Gmina Platerów

 - Jak zwykle mamy za mało dochodów, a za dużo planów i potrzeb wydatkowych – przyznała na sesji budżetowej gminy Platerów skarbnik Bożena Bartoszewska. Władze gminy nie ukrywają, że starają się dysponować środkami tak, by zadowolić wszystkie podległe jednostki i mieszkańców – jednak by ułożyć tegoroczny budżet, należało dokonać dużych cięć. W roku 2020 w gminie Platerów najbardziej planują zaoszczędzić na oświacie, działalności GOPS i w kosztach funkcjonowania urzędu.

Dochody gminy Platerów w 2020 wynosić mają 22,7 mln zł, natomiast wydatki 22,2 mln zł. Planowana jest nadwyżka 512 tys. zł, która przeznaczona będzie na spłatę zaciągniętych pożyczek i kredytów. Na inwestycje samorząd planuje przeznaczyć około 755 tys. zł. Najważniejszymi wydatkami drogowymi w nadchodzącym roku w Platerowie i okolicach będzie przebudowa dwóch traktów gminnych w Hruszniewie i Hruszewie, na które przeznaczone będzie po 87,5 tys. zł. Ważną inwestycją będzie też kontynuacja budowy kanalizacji w Ostromęczynie za 500 tys. zł. Samorząd ukończy też dwie trwające budowy świetlic w Czuchowie-Pieńkach i w Puczycach (po 40 tys. zł).

Gmina Olszanka

Radni w Gminie Olszanka przyjęli budżet na poziomie 13,8 mln przychodów i 13,8 mln wydatków. Budżet przewiduje niewielki deficyt 64 tys. zł, który zostanie pokryty wolnymi środkami zgromadzonymi w latach poprzednich. Wśród ciekawszych inwestycji gminnych przewidzianych w Olszance i okolicach w roku 2020 będą: dobudowa dróg powiatowych (311 tys. zł), ułożenia chodnika w Hadynowie przy drodze gminnej 861 (18 tys. zł), montaż oświetlenia energooszczędnego ( 13 tys. zł) a także budowa świetlicy wiejskiej w Bejdach (16 tys. zł) i Próchenkach (28 tys. zł). Budżet Gminy Olszanka przyjęto przez radę stosunkiem głosów 14 i 1 wstrzymujący się.

Gmina Huszlew

Najmniejsza gmina w powiecie łosickim planuje 13,3 mln zł dochodów i wydatki na poziomie 12,8 mln zł. 450 tys. zł nadwyżki przeznaczone zostanie na spłatę kredytów i pożyczki, zaciągniętej między innymi na budowę stacji uzdatniania wody. Gmina przewiduje kredyt krótkoterminowy w wysokości 2 mln zł, który spłacony zostanie do końca grudnia. Wśród gminnych inwestycji planowanych w tym roku jest  przeznaczenie dotacji na przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Zienie-Bachorza (126 tys. zł) oraz drogi Chotycze- Jeziory-Zienie w miejscowości Ławy (14 tys. zł). W roku 2020 będzie realizowana przebudowa 750-metrowej gminnej drogi w miejscowości Krasna (346 tys. zł) oraz przebudowa drogi gminnej w Felinie za 184 tys. zł. Wśród najciekawszych inwestycji w gminie Huszlew będzie w tym roku budowa strefy zewnętrznej siłowni za blisko 54 tys. zł i oświetlenie boiska gminnego za 78 tys. zł. Huszlewska rada przyjęła budżet jednogłośnie.

Miasto i Gmina Łosice

W nowym budżecie Miasta i Gminy Łosice prognozuje się dochody na poziomie 46 mln zł i wydatki w wysokości 47 mln zł. Deficyt 920 tys. zł sfinansowany zostanie przychodami z zaciągniętych kredytów. Wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie największego samorządu gminnego w powiecie łosickim zaplanowano w kwocie 270 tys. zł. Wśród najważniejszych tegorocznych planowanych inwestycji łosickiego samorządu wyróżnić można: budowę mostu w Łosicach (1 mln zł), budowa parkingu przy działce gminnej na ul. Piłsudskiego (100 tys. zł), modernizacja budynków komunalnych przy ul. Międzyrzeckiej (100 tys. zł), zabezpieczenie i wyeksponowanie zabytkowych fundamentów wieży w parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka (100 tys. zł.) i budowa „Otwartej Strefy Aktywności w Łosicach” (120 tys. zł).

Powiat łosicki

Starostwo w Łosicach przewiduje w tym roku ponad 37 mln zł dochodów i 36, 6 mln wydatków. Przez samorząd planowana jest również nadwyżka w wysokości około 514 tys. zł.Największe pieniądze powiat łosicki przeznaczy w tym roku na oświatę i wychowanie (10,3 mln zł), edukacyjną opiekę wychowawczą ZPSW, PPP, MOW (10,2 mln zł) oraz na administrację publiczną (4,3 mln zł). Wśród wydatków majątkowych największy przewidywany wkład własny powiatu będzie na inwestycję przebudowy drogi powiatowej Krzywośnity-Liwki Szlacheckie (161 tys. zł), oraz odbudowy fragmentów dróg: Niemojki-Patków-Zaboże (3,4 km długości za 30 tys. zł), Huszlew-Makarówka-Wygnanki (3,3 km długości za 20 tys. zł) oraz Mordy-Próchenki w miejscowości Klimy (2,8 km długości za 20 tys. zł). 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone