Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera otrzymało od samorządu województwa mazowieckiego 2,1 mln zł dofinansowania.
Przyznane środki umożliwią kontynuację działań na rzecz osób z chorobami otępiennymi.
Dzienny Dom Pobytu "Kotwica" powstał w 2020 roku w Siedlcach w ramach pilotażu prowadzonego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. W środę, 26 kwietnia w sali posiedzeń senackich Akademii Nauk Stosowanych Mazovia podpisano umowę na kolejne trzy lata wsparcia dla tej placówki.
Obecnie na terenie województwa mazowieckiego będzie działać 12 dziennych domów pobytu (DDP) dla osób cierpiących z powodu zespołu otępiennego. Dotychczas było ich 6, a jednym z pierwszych, stworzonym w ramach pilotażu jest właśnie DDP "Kotwica" w Siedlcach.
- Z przeprowadzanych przez nas badań dotyczących potrzeb mieszkańców Mazowsza co do specjalistycznych świadczeń, co roku w czołówce pojawia się opieka długoterminowa nad osobami przewlekle chorymi lub starszymi. Obok świadczeń onkologicznych to najczęstsze - ok. 40 proc. - wskazania respondentów. Nie mamy więc wątpliwości, że właśnie takiego wsparcia potrzebują zarówno chorzy, jak i ich rodziny. Pilotaż dziennych domów pobytu sprawdził się nie tylko jako odpowiedź na potrzeby, ale też jako model usług. Chcemy więc wzmocnić powstawanie kolejnych takich miejsc, w których osoby w początkowej fazie chorób otępiennych mogą liczyć na działania aktywizujące i specjalistyczną pomoc - np. logopedyczną i terapeutyczną. Daje to nadzieję na poprawę komfortu ich życia, ale też życia ich najbliższych - tłumaczyła Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
W ramach dofinansowania podopieczni DDP "Kotwica" będą mogli liczyć m.in. na terapię zajęciową, treningi umiejętności społecznych, treningi umiejętności codziennych, rehabilitację, terapię ruchem, logopedę, dietetyka czy psychologa. Dzienne domu pobytu zapewnią również niezwykle cenne wsparcie pracownika socjalnego lub mobilnego asystenta, który zapewni pomoc w dowożeniu na zajęcia do DDP-ów oraz pomoc w załatwianiu np. spraw zdrowotnych. To nie tylko wsparcie dla podopiecznego placówki, ale też dla jego opiekunów, którzy w ten sposób zostaną odciążeni od codziennych obowiązków.
Na pomoc będą mogli liczyć także członkowie rodzin osób dotkniętych chorobą otępienną. Osobom sprawującym faktyczną opiekę nad chorymi będzie zapewnione m.in. poradnictwo psychologiczne, edukacja na temat metod radzenia sobie ze stresem czy opieka wytchnieniowa.
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są niepokojące. Szacuje się, że w 2030 roku będzie aż 65 mln chorych na Alzheimera, a w 2050 roku już 115 mln. W Polsce już dziś żyje ok. 600 tys. osób z chorobami otępiennymi, które dotykają przede wszystkim ludzi starszych.
- Starzejemy się jako społeczeństwo, dotyka nas coraz więcej osób cywilizacyjnych, jesteśmy przepracowani, w efekcie coraz więcej osób cierpi na różnego typu choroby otępienne, których pochodzenie nie jest do końca znane. Fizycznie są sprawni, ale ich umysł nie nadąża za rzeczywistością. To trudne dla nich samych i trudne dla najbliższego otoczenia. Dlatego zdecydowaliśmy się zbudować taki model wsparcia, który nie wymusza stałego pobytu chorego w obcym miejscu. Jest świetnym przykładem deinstytucjonalizacji usług społecznych, w efekcie której chorzy mają szansę na zatrzymanie rozwoju ich choroby, a rodzina - na odciążenie - mówiła Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
- Nasz pilotaż pokazał, że wartością jest nie tylko wspieranie usług dla osób chorych, ale też ich otoczenia - opiekunów, którymi najczęściej jest rodzina. Mocno postawiliśmy na edukację tych osób, doradztwo, wsparcie psychologiczne, by mogli z jednej strony lepiej rozumieć zjawisko, jakiemu podlega ich bliski, a z drugiej by umieli korzystać z chwili wytchnienia, jaką daje im czas, gdy osoba chora korzysta z zajęć w dziennym domu pobytu - dodaje Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Każda z organizacji prowadzić będzie również elementy kampanii informacyjno-edukacyjnej, która chociażby na zmniejszenie stygmatyzacji osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz