Zamknij

Konferencja i wernisaż na zamku w Liwie

17:26, 14.06.2022 KL Aktualizacja: 18:17, 14.06.2022
Skomentuj

Zamek w Liwie gościł liczne grono wybitnych polskich historyków znawców średniowiecznej historii Mazowsza oraz miłośników regionalnej historii i reprezentantów bibliotek i placówek oświatowych i kulturalnych.  

Okazją do poznania wielu ciekawych informacji o mazowieckich Piastach i litewskich Radziwiłłach była naukowa konferencja poświęcona regentce Mazowsza, księżnej Annie z Radziwiłłów Konradowej  ( 1475- 1522). 

Termin konferencji nie był przypadkowy. Księżna Anna po ślubie z księciem Konradem III Rudym otrzymała Liw i ziemię liwską we władanie, a sprawując po śmierci męża władzę regentki na Mazowszu po jej przekazaniu w1518 roku synom, zamieszkała z córkami w Liwie. Kupiła tutejsze wójtostwo oraz dom w Starym Liwie. Tutaj zmarła na zamku 15 marca 1522 roku. Po niej, w latach 1526-1537 władała Liwem córka Anna Konradówna, ostatnia księżna mazowiecka. Anna zdobyła sympatię miejscowej szlachty i mieszczan, którzy sprzeciwili się odebraniu jej Liwa  i włączeniu do Korony ziemi liwskiej po jej małżeństwie ze Stanisławem Odrowążem (1537).  

O roli i dokonaniach księżnej Anny Radziwiłłowej oraz jej męża i krewnych  mówili w swoich referatach prof. dr hab. Janusz Grabowskich z Archiwum Głównego Akt Dawnych, który wygłosił  referat: Konrad III Rudy - małżonek księżnej Anny Radziwiłłówny, dr Marta Piber- Zbieranowska z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk referat: Anna Radziwiłłówna - regentka księstwa Mazowieckiego w latach 1503-1518), mgr Karolis Ciżauskas z Uniwersytetu Wileńskiego głosił referat: Mikołaj Radziwiłł i Radziwiłłowie na Litwie na przełomie XV i XVI wieku i dr Andrzej M. Nowik  z Muzeum w Liwie mówił o Księżnej Annie Radziwiłłównie w tradycji mazowieckiej i koronnej. 

Ciekawe informacje dla mieszkańców i badaczy historii dawnej ziemi liwskiej zaprezentowali kolejni referenci: dr Anna Salina w referacie pt. Mikołaj Żukowski i Jan Wojsławski-duchowni z ziemi liwskiej, członkowie kapituły przy kolegiacie św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz dr Michał Kulecki z Archiwum Głównego Akt Dawnych, który poinformował o dokumentach z archiwum kościoła parafialnego w zasobie AGAD. 

Należy także przypomnieć, że w marcu rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie  ksiądz Mateusz Gawarski poinformował uczestników zorganizowanej wówczas  konferencji prasowej, że  dzięki współpracy archeologów i  konserwatorów zabytków zostanie nieinwazyjnie dokładnie zbadane miejsce pochówku Anny w kościele św. Anny w Warszawie. Celem tych badań jest potwierdzenie i wyznaczenie szczegółowe miejsca pochówku. Sam nagrobek, uważany za pierwszy w stylu renesansowym w Polsce, nie zachował się. 

 Uczestnicy konferencji  przypomnieli, że księżna Anna Konradowa córka Mikołaja Radziwiłła - bogatego kanclerza litewskiego i wojewody wileńskiego  władając Liwem od 1497 do 1522  roku, dbała o  rozwój i  powstawanie nowych wsi oraz szlaków komunikacyjnych. Po śmierci męża, w latach 1503-1518 sprawując funkcję regentki na Mazowszu powierzała ważne urzędy na dworze książęcym pochodzącym z ziemi liwskiej, przedstawicielom takich rodów jak Zaliwscy, Wojsławscy, Żukowscy, Piotrowscy, Roguscy i Niwiscy. 

Michał Żukowski z Żukowa, notariusz publiczny „kreacji papieskiej i cesarskiej”, członek kancelarii książęcej, a od 1495 do 1503 r. - pisarz biskupa wileńskiego oraz kanonik w katedrze wileńskiej został pisarzem Aleksandra Jagiellończyka, a po jego śmierci - sekretarzem Zygmunta Starego. Trzy lata później, posłując w imieniu króla do Rzymu, uzyskał stopień doktora praw. Otrzymał wiele godności kościelnych, a od 1515 r. był plebanem w Liwie i współpracował z księżną Anną. W 1511 r. został sekretarzem, a od 1517 r. piastował funkcję kanclerza księstwa mazowieckiego i członka rady książęcej. Po przyjeździe króla Zygmunta I do Warszawy został jego sekretarzem. Andrzej Zaliwski był  starostą liwskim, podskarbim dworu, podkomorzym ciechanowskim. W 1515 r. został  kasztelanem liwskim oraz starostą warszawskim, a w 1517 r. - kasztelanem wiskim. 

Jego brat, Andrzej Zaliwski  starostwo nurskie i kolneńskie. Liczne urzędy pełnił także Dzierżsław Zaliwski, dworzanin, kuchmistrz królewski, burgrabia zamku krakowskiego i podkomorzy ciechanowski; Piotr Zaliwski, starosta Liwa; Michał Zaliwski, kasztelan i starosta liwski oraz wojski warszawski. Feliks Zaliwski, dworzanin regentki, kuchmistrz synów Anny (księcia Stanisława i Janusza), od 1526 r. sprawował urząd podkomorzego liwskiego. 

Paweł z Piotrowic, pisarz ziemi liwskiej w 1482 roku, notariusz publiczny diecezji płockiej był  plebanem w Korytnicy, a Stanisław Wojsławski, pisarz regentki, sędzią i podkomorzym liwskim. Jego  młodszy brat ksiądz Jan Wojsławski był pisarzem kancelarii książęcej, kanonikiem płockim i warszawskim, plebanem wiskim i łomżyńskim. Zarządcą księżnej oraz starostą w Latowiczu był Jakub Roguski z Roguszyna, a ochmistrzem dworu - Gotard z Niwisk, sędzia liwski z lat 1496-1519. Z kolei Jan z Niwisk w 1519 r. pełnił rolę skarbnika czerskiego i starosty nurskiego.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

miłośnik historiimiłośnik historii

3 1

Cenna inicjatywa. Należy pamietać o naszej historii. Konferencja zgromadziła wybitnych znawców historii Mazowsza reprezentujacych min. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Głownego Akt Dawnych , Uniwersytetu w Wilnie oraz wielu muzealników z dr T.Skoczkiem z Muzeum Niepodleglości . 21:18, 14.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

turysta mazowiecki turysta mazowiecki

2 0

Kilka lat temu reklamowano Szlak książąt mazowieckich. Teraz jakoś o nim cicho. Dobrze, że o nich pamieta muzeum w Liwie, bo to nasza historia . 20:55, 15.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

regionalistaregionalista

1 0

Księżna Anna winna być patronem Mazowsza , an wybór którego ogłasza konkurs marszałek mazowiecki kazdego roku. 21:40, 17.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

siedlczaninsiedlczanin

2 0

Urząd marszalkowski promuje rózne banalne historie i nieciekawe inicjatywy niedouczonych amatorów. Aż się prosi aby zaczął promować mazowieckie tradycje, historię i kulturę. To jednak wymaga pewnego intelektualnego wysiłku i przygotowania, a marszałkowscy urzednicy wola rozwozić tekturki z kwotami dotacji dla lojalnych wójtów . 12:28, 19.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%