Zorganizowane w niedzielę 12 września przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gałkach dożynki były udanym świętem miejscowej społeczności.
Starannie przygotowane i wzorowo przeprowadzone były zaplanowane przez organizatorów wszystkie wydarzenia. Po mszy w kościele w Kopciach mieszkańcy i licznie przybyli zaproszeni goście na czele z Elżbietą Lanc członkiem zarządu województwa mazowieckiego, dyrektorem Mirosławem Krusiewiczem, miejscowym proboszczem, wójtem, radnymi powiatowymi i gminnymi zgromadzili się na placu przed remizą OSP w Galkach.
Tam po powitaniu zebranych przez starostów dożynek, poświęceniu wieńców, przemówieniach gości oraz informacji dr Mirosława Roguskiego o historii Gałek rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpiły: Zespół Międzypokoleniowy Razem z Kałuszyna, Zespół Freestyle oraz gwiazda wieczoru Bayera. Po tych występach odbyła się zabawa taneczna, którą prowadził DJ Rooby.
Dla wielu obecnych interesujące były nieznane wcześniej informacje o historii Gałek , które zaprezentował dr Mirosław Roguski. Okazało się, że Gałki mają bogatą i liczącą prawie sześć wieków przeszłość.
Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Gałka - przezwiska znanego w średniowieczu. Przezwisko nawiązywało do gałki - kuli, czyli charakteryzowało osobę zaokrągloną, niższego wzrostu. W tamtym okresie nazwy terenowe często powstawały od nazw osobowych. Zapiska z 1461 roku informuje, że Mikołaj Gałecki z Chojeczna sprzedał szlachetnym Wielisławowi i Stanisławowi, braciom z Proszewa 2 rączki miodu w Chojecznie wraz z łąkami i lasami, których używa bartnik Piotr, za 3 1/2 kóp groszy w półgroszkach i z możliwością wykupu tych dóbr w ciągu 5 lat. Osada powstała na terenie rozległej włości leśnej Chojeczno w sąsiedztwie włości Widliska ( obecnie Jagodne).
Na terenie obu tych włości wyodrębniło się w końcu XV oraz w pierwszej połowie XVI w. szereg dalszych osad m.in. Chojeczno-Cesarze, Chojeczno-Drozdowa Wola, Chojeczno-Gałki, Jata Gałecka, Jagodne , Chojeczno-Kotuń, Chojeczno-Mingosy, Chojeczno- Piętki, Chojeczno-Polaki, Chojeczno-Sybilaki, Chojeczno-Wilczonek. O terenie na którym powstały Gałki jest już mowa w zapisce z 1438 roku , kiedy to rycerze z Chojeczna sprzedają Tomaszowi ze Słuchocina brzeg rzeki Kostrzyń wraz z lasem zwanym Łęg leżącym między borem a wspomnianym brzegiem rzeki, naprzeciw wsi Słuchocin. Sprzedający zastrzegli, że nabywca gruntu nie może zniszczyć barci i ma pozwolić korzystać z nich staremu bartnikowi.
Gałki trzykrotnie zmieniały przynależność parafialną. Były wsią parafii w Oleksinie, Niwiskach, a po ufundowaniu przez rodzinę Cieszkowskich w 1722 roku kościoła w Kopciach osada zostaje do włączona do tej parafii. Gałki powstały na terenie lasów w których były barcie miodne. Zapiska sądowa z ksiąg liwskich z 1471 roku zawiera informację, że Paweł z Chojeczna przedstawia świadków przeciw Mikołajowi Gałeckiemu, że nie ukradł [temuż] Mikołajowi pszczół z jego barci w Chojecznie.
Ważną pozycję na terenie ziemi liwskiej miał Andrzej Gałecki, który w 1476 roku pełnił urząd rządcy liwskiego (starosty). W latach 1469-87 tenże Andrzej Gałecki z Chojeczna Gałek jest świadkiem ks. Konrada [III] w sądzie ziemskim drohiczyńskim, a w latach 1477-87 tenże plebanem w Korytnicy. Zmarł w 1518 roku. Gałeccy stopniowo wyzbywają się swoich dóbr. W 1492 roku Janusz Szostakowicz z Chojeczna Gałek odstępuje Jakubowi Łacnemu z Obrytego staroście nurskiemu dobra Chojeczno Gałki wraz z barciami i innymi pożytkami, które kupił od księcia Konrada III. Pobory podatkowe z lat 1563 i 1567 świadczą, że w Gałkach uprawnych było 7 i ½ włók ziemi. W 1676 roku we wsi Gałki zamieszkuje rodzina szlachecka i 37 chłopów . Zapłacono wówczas 83 złote podatku pogłównego.
W drugiej połowie XVIII i na początku XIX wieku Gałki są własnością Kazimierza Rudzińskiego ,starosty korytnickiego, wojewodzica mazowieckiego. Centrum jego liczących 101 dymów dóbr było w Proszewie, gdzie był pałac, karczma, browar, młyn i 31 „chałup o jednym gospodarzu”. W Gałkach jest dwór i karczma oraz 21 „chałup o jednym gospodarzu” i chałupa „ bez gruntu i ogrodu”.
W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jest informacja, że w XIX wieku istnieje wieś i folwark Gałki. W 1827 roku było w Gałkach 25 domów 183 mieszkańców. „Podług wiadomości z r. 1886 rozległość dóbr wynosi mórg 1854; grunta rolne i ogrody mórg 777, łąk mórg 234;lasu mórg 670, reszta mórg 173 w placach, pastwiskach i nieużytkach; gorzelnia.
W XIX wieku dobra były własnością Popielów herbu Sulima. Ignacy Popiel sprzedał w 1876 roku Gałki Krzywińskim . Oni byli fundatorami dworu według planu Podczaszyńskiego.
Z początkiem XX wieku majątek przeszedł w posiadanie Władysława Kraśniewskiego. W latach trzydziestych właścicielem był Władysław Kukier . Ze względu na długi majątek uległ parcelacji, a dwór do 1944 roku użytkowany był przez Romana Kowalskiego. Obecnie dwór jest własnością prywatną.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz