Zamknij

Fotoplastikon, co to takiego?

19:26, 13.06.2023 Aktualizacja: 19:57, 13.06.2023
Skomentuj

Historia nie musi być nudna, zwłaszcza, gdy pokazuje zmiany.

Uroczyście otwarto fotoplastikon, czyli most łączący przeszłości z teraźniejszością.  Jest to miejsce, w którym sztuka spotyka technologię, a przeszłość staje się żywa i dostępna dla nas wszystkich.

- Zapraszam do odkrywania historii zapisanych w obiektywie Narcyza Witczak-Witaczyńskiego. Fotoplastikon pozostanie na Skwerze Solidarności do końca czerwca, gdzie można wyruszyć w przeszłość niezależnie od godziny czy pogody. Dziękuję naszym partnerom Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, Fundacji Koncept Kultura i pracownikom, którzy włożyli wiele wysiłku i zaangażowania, aby ten projekt stał się rzeczywistością - mówiła Marzena Świeczak burmistrz Garwolina.

Fotoplastikon został zaprojektowany na styl lat przedwojennych, dzięki drewnianej stylizacji oddaje on charakter pomysłu. Zwiedzający mają możliwość zobaczyć niepowtarzalne fotografie z czasów II RP, które związane są z historią Garwolina. Wewnątrz ukryte zostały dokumenty, artystyczne dzieła, i fotografie pokazujące życie codzienne, wazne wydarzenia państwowe, a także służbę wojskową.

- Projekt uświetni obchody 600-lecia miasta, z którym był związany fenomenalny fotograf, żołnierz i kawalerzysta II RP – Narcyz Witczak Witaczyński. Jego spadkobiercy, córki – Krystyna i zmarła w lipcu 2016 roku Barbara – oraz wnuk ks. Jerzy Witczak i prawnuk Rafał Rękawek, podarowali w 2014 roku jego cenną kolekcję fotograficzną Narodowemu Archiwum Cyfrowemu z przekonaniem, że jest to właściwe miejsce zarówno do wieczystego przechowywania fotografii, jak i ich prezentowania jako źródła historycznego powszechnie dostępnego dla każdego zainteresowanego - podają organizatorzy.

fot.: Garwolin

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%