Uczta pierogowa w Miedznie na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalnych powiatu węgrowskiego.
Ostatni, dziesiąty z kolei festyn zgromadził setki osób spragnionych zabawy, smakowitych pierogów i bycia razem. Radość była tym większa, że rok temu z uwagi na pandemie miłośnicy pierogów nie spotkali się. W tym roku sprzedano prawie siedem tysięcy pierogów.
Już od południa na plac przy miejscowej szkole gromadzili się miłośnicy pierogów, którzy w długich kolejkach czekali aby zakupić przysmak z którego słynie Miedzna. Organizatorem imprezy od lat jest Stowarzyszenie „Skarbiec” z Bożeną Kopanią i Ewą Chomżyńską, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy w Miedznie z wójtem Tomaszem Okulusem. Jednym z patronów medialnych była redakcja Życie Siedleckie.
Kulminacyjnym momentem festynu jest zawsze konkurs na najlepsze pierogi. W tym roku jury oceniało 10 rodzajów.
Atrakcjami imprezy były konkursy na najlepsze pierogi, wesołe miasteczko, turnieje sportowe, konkursy dla dzieci i młodzieży, euro bangee, basen z kulami oraz prezentacje twórców ludowych. Przed imprezą rozegrane zostały rodzinne zawody wędkarskie. Najlepszym wędkarzem okazał się Antoni Wrzosek, który złowił rybę o wadze 1,76 kg, drugie miejsce zajęła Maja Wolicka, waga ryby 0,73 kg, a trzecie Marta Wąsowska, złowiła rybę 042 kg.
W konkursie na najlepsze pierogi przyznano dwa pierwsze miejsca, zajęły je Teresa Onaszkiewicz z Miedznej i Danuta Dybowska. Drugie miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowie, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich z Roguszyna. Zwyciężczynie otrzymały dyplomy, puchary, statuetki i nagrody rzeczowe. Wszyscy podkreślali znaczenie festynu w kultywowaniu kuchni tradycyjnej i regionalnej oraz integracji mieszkańców gminy Miedzna i powiatu węgrowskiego.
Przyznawane nagrody mają wspierać zachowanie lokalnego dziedzictwa niematerialnego i promowanie miejscowej kuchni.
Uczta pierogowa trwała do późnego wieczora, goście bawili się w rytm muzyki zespołu Verva i Stara Kuźnia.
1 1
A kasztany w Paryżu na Placu Pigal. Wysyp imprez z pierogami w powiecie węgrowskim i w sąsiednich. Czy Panie z Kół Gospodyń Wiejskich nic innego nie robią w swoich domach ?
1 1
W Miedznej to inicjatywa społeczna, ale rywalizacja niektórych polityków i partii aby błyszczeć wśród straganów z pierogami zaczyna śmieszyć. Widać jak mało mają do powiedzenia wyborcom i do roboty. Na siłę organizują "świeckie imprezy odpustowe" . Straganiarze się cieszą.