Urząd Gminy Jabłonna Lacka, mieszczący się dotychczas w najstarszym budynku publicznym w powiecie sokołowskim, a nawet na Mazowszu ma nową siedzibę.
W sobotę, 28 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku urzędu gminy. Nowa siedziba znajduje się przy ulicy Targowej, a pracownicy urzędu i USC pracują tam już od 16 maja.
Stan starego budynku gminy już od dłuższego czasu nie odpowiadał obecnym wymogom. Podstawowa drewniana konstrukcja liczyła półtora wieku i był to ostatni tak stary budynek publiczny w powiecie. Wielokrotnie przebudowywane pomieszczenia były mało funkcjonalne. Problem stanowiło też ogrzewanie.
Nowy murowany budynek ma 1018,40 m² powierzchni użytkowej i dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym i jest w pełni klimatyzowany. Na parterze znajduje się hol główny z punktem obsługi klienta oraz pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna, serwerownia, zespół pomieszczeń socjalno-sanitarnych i kotłownia gazowa. Pierwsze piętro to pomieszczenia biurowe i socjalno-sanitarne. Na poddaszu znajduje się archiwum i pomieszczenia techniczne. Budynek spełnia wszystkie wymagane prawem normy dla budynków użyteczności publicznej, jest również przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
- Inwestycja stała się dla naszego samorządu przedsięwzięciem priorytetowym, ze względu na okres użytkowania, jak i stan techniczny dotychczasowego budynku. Mówiono o tym od co najmniej 30 lat. Dotychczasowa siedziba władz gminnych, to był stary ponad 140- letni drewniany, parterowy budynek ze starą instalacją elektryczną i sanitarną. A jego stan z każdym rokiem się pogarszał. Także społeczeństwo naszej gminy od wielu lat oczekiwało od swoich przedstawicieli podjęcia trudu budowy nowego budynku urzędu. Chodziło również o warunki pracy urzędników i brak komfortu przy załatwianiu spraw przez petentów - mówił podczas otwarcia wójt Wiesław Michalczuk.
Prace przy budowie nowej siedziby ruszyły w ubiegłym roku, a całkowity koszt to 3 772 435,13 zł. Budowę sfinansowano ze środków gminy oraz pomocy finansowej samorządu województwa mazowieckiego, który przeznaczył 2,1 mln zł w ramach programu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju.
Podczas otwarcia wójt Michalczuk dziękował władzom samorządu województwa, szczególnie marszałkowi Adamowi Struzikowi i członkiniom zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej i Elżbiecie Lanc za hojną pomoc finansową. Chwalił dobrą współpracę z radą gminy i jej przewodniczącym Stanisławem Strzałą.
- Uroczystość oddania nowego budynku urzędu jest swoistym podsumowaniem ostatniego okresu rozwoju gminy, okresu niewątpliwie pozytywnego - dodał wójt Wiesław Michalczuk.
- Na realizację instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego przeznaczamy rekordowe pieniądze, środki te wspomagają nowe projekty samorządów. Trafiają one do gmin i powiatów na realizację najpilniejszych potrzeb. Dzięki nim m.in. remontujemy i modernizujemy drogi, tworzymy nowe świetlice wiejskie czy rewitalizujemy miejskie rynki. Wspieramy i pomagamy, a wynika to nie tylko z dobrej kondycji finansowej województwa, ale przede wszystkim z potrzeb samorządów i efektów, które doceniają mieszkańcy - podkreślił obecny na uroczystości marszałek Adam Struzik.
W podziękowaniu za dobrą współpracę i życzliwość wójt Michalczuk wręczył marszałkowi Struzikowi jego autoportret wykonany dzień przed uroczystością otwarcia. Obraz prezentował się naprawdę znakomicie. O dziejach tej ziemi mówił Bogusław Niemirka, autor monografii, który sam pochodzi z tych okolic. Otwarcie uświetniła orkiestra OSP ze Sterdyni.
W uroczystości otwarcia nowej siedziby urzędu wzięli udział biskup drohiczyński ks. Piotr Sawczuk, który dokonał poświęcenia budynku, poseł Marek Sawicki, marszałek województwa Adam Struzik, członkinie zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu sokołowskiego, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, mieszkańcy gminy.
1 0
Czy autor tekstu wie, co to jest autoportret?