Zamknij

Pasjonaci języka polskiego. Działalność Naukowego Koła Polonistów UwS

09:02, 25.09.2024 UwS Aktualizacja: 09:03, 25.09.2024
Skomentuj

Koła naukowe działające na Uniwersytecie w Siedlcach stanowią integralną część akademickiego życia, pełniąc istotną rolę w kształceniu i promowaniu uczelni. Tworzą je przede wszystkim studenci oraz opiekunowie, którzy pomagają rozwijać się młodym ludziom w różnych dziedzinach nauki czy kultury. Jednym z prężnie rozwijających się kół naukowych jest Koło Naukowe Polonistów, które w ostatnich latach działa bardzo aktywnie, organizując liczne inicjatywy, angażując zarówno studentów filologii polskiej, jak i innych kierunków. 

Jako członkowie dzielimy się swoimi osiągnięciami na platformach Facebook oraz Instagram. To właśnie z nich można dowiedzieć się między innymi o ostatnich zorganizowanych konferencjach naukowych dla studentów i doktorantów. Jedna z nich odbyła się w ubiegłym roku w maju i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Główny temat brzmiał: «Dziwna sprawa ta młodość» paradygmat młodości w literaturze, języku i kulturze. Przeprowadzono także dyskusje skoncentrowane na poszczególnych zagadnieniach, odnoszących się do referatów. Na konferencję przybyli nie tylko studenci z Siedlec, ale również goście z wielu innych ośrodków akademickich. Dzięki licznemu uczestnictwu dość szybko pojawiły się plany na kolejne takie wydarzenie i w tym roku także postanowiliśmy zaprosić studentów oraz doktorantów do uczestnictwa w naukowym spotkaniu. Tym razem tematem stały się marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku. Obecność oczywiście nas nie zawiodła. Dlatego też w czerwcu br. mogliśmy wysłuchać wystąpień skupionych wokół literatury i kultury. Pozytywna reakcja ze strony innych niewątpliwie dodała nam motywacji do organizacji kolejnych konferencji naukowych. 

Chcieliśmy osiągnąć wszystkie cele, jakie sobie wyznaczyliśmy, dlatego cały rok akademicki wymagał od nas szczególnego zaangażowania. Jednocześnie pracowaliśmy nad wydaniem pierwszego numeru pisma ,,Głos Studencki”. Powstało ono dzięki inicjatywie NKP oraz Pani Magister Barbarze Bandzarewicz, która wspierała nas od momentu, gdy pojawił się pomysł, by stworzyć pismo. Głównym jego założeniem było utworzenie wspólnoty, która będzie dzieliła się swoimi refleksjami i osiągnięciami, co ważne, niezależnie od kierunku studiów. Znajdziemy tam m.in. informacje o najnowszych  wydarzeniach z życia uniwersytetu, ciekawostki i wywiady, w których wykładowcy i studenci udzielili odpowiedzi na nurtujące pytania. Artykuły opublikowane w ,,Głosie Studenckim” zostały napisane przez studentów reprezentujących różnorodne dziedziny nauki, takie jak: zootechnika z animaloterapią, filologia angielska, a także przez uczestników programu Erasmus. Pismo stanowi przestrzeń do publikacji własnej twórczości, dając możliwość zaprezentowania swoich tekstów szerszej publiczności. Dla wielu autorów jest to również miejsce ich debiutu literackiego.

Warto wspomnieć, że rozwijamy się nie tylko w dziedzinie naukowej ale również kulturowej. Zainicjowaliśmy wyjazdy do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Byliśmy na wielu spektaklach (Tango, Wiśniowy sad, Antygona, Dom otwarty). Wyjazdy staramy się organizować raz w semestrze. Ponadto w roku akademickim organizujemy tematyczne spotkania „przy lampce”, na których każdy może podzielić się z innymi swoimi czytelniczymi zainteresowaniami, wrażeniami z przeczytanej lektury lub omówić dany motyw literacki. Jest to bardzo inspirujące, ponieważ  możemy zaznajomić się z czyjąś  interpretacją dzieła, a na takim spotkaniu zawsze pojawia się wiele inspirujących pomysłów. 

Planów związanych z działalnością Koła z roku na rok jest coraz więcej. Obecnie zaczynamy pracować nad drugim numerem ,,Głosu Studenckiego”. Bardzo serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, ponieważ to właśnie tam publikowane są wszystkie ważne informacje dotyczące np. spotkań przy lampce, wyjazdów do teatru czy planowanych konferencji. Zapewne już niedługo ustalimy datę pierwszego spotkania, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i dołączenia do naszego grona.  Niezależnie od tego, czy piszesz, malujesz czy fotografujesz z pewnością znajdziesz u nas swoje miejsce. Mile widziani są nie tylko studenci, ale także wszyscy należący do społeczności akademickiej. 

Paulina Laskowska, Magdalena Padzik

(UwS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%