2 czerwca na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UPH w Siedlcach odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce nowotworów piersi.
W programie wydarzenia pod hasłem "Rak nie pyta ile masz lat" znalazły się zarówno dostarczające cennej wiedzy wykłady, jak i warsztaty z samobadania piersi.
Jak podkreśla dr n.med. Joanna Kozłowiec (Siedleckie Centrum Onkologii), rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Codziennie ponad 45 Polek dowiaduje się o chorobie i ponad 18 każdego dnia z tego powodu umiera.
Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększają:
- wiek - najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia,
- obciążenie genetyczne - choroby w najbliższej rodzinie,
- czynnik hormonalny - np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
- niewłaściwa dieta oraz otyłość,
- niedostateczna aktywność fizyczna,
- częste spożywanie alkoholu,
- wcześniejsze choroby piersi.
Diagnostyka podstawowa
Przypuszczenie wystąpienia nowotworu piersi pojawia się w oparciu o stwierdzenie guzka lub zmiany skórnej w jej obrębie. Nieprawidłowości te zauważalne są często przez pacjenta lub podczas badania mammograficznego (MMG)wykonywanego w ramach badań przesiewowych.
Badaniem uzupełniającym MMG jest badanie ultrasonograficzne (USG), które jest przydatne w ocenie piersi o dużej gęstości tkanki gruczołowej (np. u młodych kobiet), u których ocena MMG jest utrudniona.
Badania przesiewowe (skrining), w ramach których wykonywane jest badanie MMG, wśród kobiet bez objawów klinicznych, stanowią najlepszy sposób wczesnego wykrycia raka piersi. Czułość tej metody w wykrywaniu zmian nowotworowych kształtuje się na poziomie ok. 85%.
Potwierdzenie rozpoznania następuje na podstawie wyników badań cytologicznych lub histologicznych materiału pobranego metodą biopsji z obszaru gruczołu sutkowego.
Profilaktyka - Siedleckie Centrum Onkologii
- Badania i programy profilaktyczne
- Dni Otwarte w SCO
- Samobadanie piersi
Podczas spotkania lek. Anna Jastrzębska (Siedleckie Centrum Onkologii) przybliżyła zainteresowanym niepokojące objawy raka piersi, które wymagają konieczności konsultacji z lekarzem.
Są to wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie było m.in.:
- zmiana wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
- zmiana koloru skóry piersi,
- wciąganie skóry piersi,
- pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,
- zmiany w obrębie brodawki piersi.
Zwieńczeniem wydarzenia były warsztaty z samobadania piersi.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz