Zamknij

Konferencja na początek obchodów [FOTORELACJA]

21:23, 05.02.2023 Aktualizacja: 12:56, 06.02.2023
Skomentuj

Konferencją popularnonaukową w Węgrowskim Ośrodku Kultury władze Węgrowa zainaugurowały bogaty program obchodów 160. rocznicy bitwy. 

Inauguracji  towarzyszyło otwarcie wystawy o powstaniu styczniowym przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wieczorem zorganizowano w Węgrowskim Ośrodku Kultury koncert „W hołdzie bohaterom” w wykonaniu artystów Filharmonii im. Romualda Traugutta. 

Zarówno konferencja jak i prezentowana wystawa była okazją do przypomnienia mieszkańcom, a głownie licznie zgromadzonej młodzieży ważnych informacji o bitwie powstańców z wojskami rosyjskimi pod Węgrowem, bohaterstwie jej uczestników jak również ofiarach jakie ponieśli mieszkańcy miasta i powiatu w trakcie walk oraz w wyniku prześladowań ze strony władz carskich po jego upadku.

Autor pierwszego referatu dr Mirosław Roguski zatytułowanego „Węgrowscy Spartanie - bohaterowie Powstania Styczniowego 1863 r.” przypomniał, że stoczona w dniu 3 lutego 1863 roku bitwa była jedną z pierwszych i większych w powstaniu styczniowym.Węgrów był od 23 stycznia do 3 lutego miastem w którym zorganizowano największe, bo liczące ponad 3500 osób zgrupowanie powstańcze składające się z mieszkańców miasta oraz licznych na tym terenie szlacheckich zaścianków. Z nich rekrutowali się kosynierzy atakujący rosyjskie armaty. Walki z wojskami rosyjskimi toczono od 23 stycznia, a od 1 - do 3 stycznia walczono pod Ludwinowem, Mokobodami, Jarnicami, Szarutami i Węgrowem. Możemy więc mówić o batalii Węgrowskiej. Takiego określenia toczonych walk użył także minister Obrony Mariusz Błaszczak podczas odsłaniania tablicy z nazwa bitwy na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w  Warszawie w dniu 5 lutego. 

Mgr Andrzej Kruszewski w referacie „Polskie Termopile”-poetyckie realizacje motywu w literaturze” omówił miejsce jakie  w literaturze, sztuce i poezji ma  bohaterski bój kosynierów z carskimi wojskami, który został porównana  przez francuskiego poetę Augusta Barbiera, autora wiersza  „Atak pod Węgrowem” do bohaterskiej walki Spartan pod  Termopilami”. Podobnie jak on także Cyprian Kamil Norwid w wierszu Vanitas, przyrównał bitwę do walki pod Termopilami. Bohaterstwo powstańców przypominał napisany w 1904 roku wiersz Marii Konopnickiej „Bój pod Węgrowem”.

Oba referaty , a także wystąpienia dr Tadeusza Skoczka  dyrektora Muzeum Niepodległości były ważnym elementem miejskiego programu obchodów powstania. Wieczorny koncert „ W hołdzie bohaterom” podkreślił uroczysty charakter zainaugurowanych przez władze miasta obchodów. 
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

węgrowiacywęgrowiacy

2 0

Szacunek dla redakcji Życia Siedleckiego za okazane wsparcie dla osób zabiegających od kilku lat o wpisanie Bitwy pod Węgrowem na tablice Grobu Nieznanego Żołnierza. Okazało się , że można i nie trzeba czekać na odbudowę Pałacu Saskiego.

13:56, 06.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

regionalny patriota regionalny patriota

2 0

Artykuły Życia Siedleckiego z ubiegłych lat i tego roku były cennym wsparciem dla starań o wpisanie Bitwy pod Węgrowem na tablice Grobu Nieznanego Żołnierza. Patronat nad ostatnimi węgrowskimi obchodami 160. Rocznicy Powstania Styczniowego też realizowaliście wzorowo. Fotorelacje bardzo dobre

14:00, 06.02.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%