Podczas powstania styczniowego stoczono niezliczoną ilość bitew. Najczęściej były to potyczki partyzanckie, szarpane.
Trudno jest dzisiaj określić granicę, która oddziela potyczki od małych utarczek zbrojnych. Jednak jedną z największych i najkrwawszych był ta, która miała miejsce pod Węgrowem. „Polskie Termopile” to nazwa, jaką bitwę pod Węgrowem określił francuski poeta August Barbier, w wierszu pod takim samym tytułem.
Przez trzy dni, mieszkańcy miasta i powiatu świętowali 160 rocznicę bitwy, która podczas powstania styczniowego miała miejsce pod Węgrowem.
Kulminacyjna bitwa stoczona przez powstańców pod Węgrowem w dniu 3 lutego 1863 r., a szczególnie bohaterska szarża kosynierów na rosyjskie armaty odegrała ważną rolę podtrzymywaniu ducha walki w następnych miesiącach powstania, a następnie w działaniach propagandowych władz powstańczych.
160 lat później na Rynku Mariackim w zimowej scenerii, przy mroźnej pogodzie po dwu stronach barykady stanęli powstańcy i wojska rosyjskie. Na oczach setek mieszkańców rozgorzała bitwa. Huk armat i karabinów, szczęk kos i szabel dawał wyobrażenie o tym co działo się przed wielu laty. We współczesnej rekonstrukcji wzięli udział uczniowie ZSP im. Kochanowskiego, ubrani w mundury tamtej epoki i osadzone na sztorc kosy. W rolę zaborców wcielili się członkowie grupy „Projekt Konspiracja” i ludzie z Muzeum 2. Korpusu Polskiego w Józefowie.
Tuż przed inscenizacją w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie została zaprezentowana, powstająca z okazji rocznicy makieta pola bitwy. W tej chwili znajduje się na niej zabudowa, roślinność i ukształtowanie terenu. W dalszej kolejności powstanie rzeka Liwiec, wojska i sama bitwa.
Makietę tworzy Jacek Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jak powiedziała dyrektor biblioteki Małgorzata Rospara prezentacja całości nastąpi w majową Noc Muzeów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz