Zamknij

Konferencja i podpisanie umowy w obecności ministra

17:00, 29.03.2022 Aktualizacja: 17:25, 29.03.2022
Skomentuj

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji „Inkluzja bez barier” oraz uroczystości podpisania umowy na modernizację budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie.

W wydarzeniu uczestniczyli również senator RP Maria Koc, poseł RP Maciej Górski, wicekurator Dorota Skrzypek, wicestarosta Marek Renik, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele zarządu powiatu, radni powiatowi, przedstawiciele społeczności szkolnej i samorządowcy z powiatu węgrowskiego. Podpisana umowa dotyczy  dostosowania budynku byłego gimnazjum liwskiego do potrzeb SOSW w Węgrowie, tym samym zainaugurowano działanie SCWEW jednego z 23 w Polsce.

- Te dzieci wymagają niezwykłej troski, specjalistycznej opieki i szczególnego podejścia, ale wymagają też godnych warunków do tego, żeby się kształcić i rozwijać - mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji Inkluzja bez barier” zorganizowanej w Węgrowskim Ośrodku Kultury.

Szef MEiN wskazywał, że obecnie większość dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczy się w szkołach ogólnodostępnych, dlatego też konieczne jest wzmocnienie potencjału tych placówek. Temu służy m.in. pilotaż SCWEW. 

- Na tę rzeczywistość odpowiadamy naszym pilotażem po to, żeby wesprzeć kadrę w szkołach ogólnodostępnych fachową wiedzą, specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami wychowawców, nauczycieli ze szkół specjalnych - zaznaczył Minister Edukacji i Nauki.

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział również zmianę nazwy szkół specjalnych na szkoły specjalistyczne. Zaznaczył, że nowa nazwa będzie w pełni odzwierciedlała charakter tych placówek. 

Podczas wizyty w Węgrowie minister Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na modernizację i dostosowanie dawnego budynku gimnazjum na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Łącznie na ten cel zostanie przeznaczonych 8,8 mln zł. Środki na inwestycję zostały pozyskane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (2 mln zł) oraz Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (6,8 mln zł).

Prace będą obejmowały m.in. termomodernizację budynku oraz przebudowę szybu windy wraz z montażem nowego dźwigu windy. Starosta Ewa Besztak powitała i podziękowała za przybycie gościom oraz podkreśliła jak wielką wagę dla niej, jako byłego pracownika Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, ma modernizacja budynku na potrzeby podopiecznych ośrodka. Następnie razem z Jackiem Księżopolskim, przedstawicielem Firmy Przedsiębiorstwo Budowlane Księżopolski, oficjalnie podpisali umowę na realizację projektu.

Zadanie będzie obejmowało roboty związane ze zmianą sposobu użytkowania dawnego budynku gimnazjum. Podczas realizacji projektu będą wykonane m.in, roboty termomodernizacyjne budynku głównego szkoły, sali gimnastycznej wraz z zapleczem. Pozostałe prace związane będą ze zmianą sposobu użytkowania obiektu, w tym przebudową szybu windy wraz z montażem nowego dźwigu windy.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek przekazał na ręce starosty czek na kwotę 996 094,46 zł przeznaczoną na wsparcie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą, projekt który pilotażowo realizowany jest przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie. Z uwagi na to, że wśród zgromadzonych gości znajdowali się przedstawiciele samorządów z terenu powiatu węgrowskiego Minister bardzo wyczerpująco odniósł się do kwestii edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskich szkołach.

Głos zabrała senator RP Maria Koc, która w swojej wypowiedzi pogratulowała staroście Ewie Besztak realizacji planów związanych z zakupieniem oraz dostosowaniem budynku na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Na zakończenie dyrektor SOSW Hanna Kasperowicz wraz z uczniami wręczyli ministrowi Przemysławowi Czarnkowi oraz senator Marii Koc ręcznie wykonane stroiki Wielkanocne, natomiast minister przekazał na ręce dyrektor Hanny Kasperowicz książkę „Laur Niepodległości” oraz wpisał się do kroniki szkoły.

W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie wchodzą: przedszkole specjalne, szkoła podstawowa specjalna, specjalna branżowa szkoła I stopnia oraz szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Placówka obejmuje kształceniem oraz wsparciem dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, niesłyszące i słabosłyszące, niewidome i słabowidzące, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

W   SOSW  są organizowane  indywidualne   oraz   grupowe   zajęcia   rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Placówka jest dobrze wyposażona, co umożliwia prowadzenie rewalidacji i terapii, m.in.: zajęć logopedycznych, terapii ręki, gimnastyki korekcyjnej, arteterapii. Dodatkowo uczniowie mogą korzystać ze wsparcia pielęgniarki szkolnej. 

SOS-W w Węgrowie prowadzący od listopada 2021 r. Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą był organizatorem konferencji „Inkluzja bez barier” inaugurującą projekt, w ramach którego został utworzony SCWEW.

Konferencja odbyła się w WOK, a głównym przesłaniem tego przedsięwzięcia jest promocja edukacji włączającej w środowisku lokalnym, przybliżenie tej tematyki jak największej grupie odbiorców oraz zaprezentowanie działań SCWEW w zakresie wspierania przedszkoli i szkół ogólnodostępnych kształcących dzieci i młodzież ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchania ciekawych wystąpień prelegentów. Wśród nich znaleźli się dr hab. prof. ucz. Tamara Zacharuk, która mówiła o roli i znaczeniu edukacji włączającej w procesie inkluzji społecznej. 

Optymalizacja narzędzi AAC do możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu była tematem referatu, który przedstawiła mgr Ewelina Ciarka, ekspert  AAC.
Z kolei dr Artur Niewiadomski i mgr inż. Kamil Skarżyński z Instytutu Informatyki oraz dr Andrzej Sędek z Instytut Pedagogiki  zaprezentowali prototypowe rozwiązania – wirtualnej rzeczywistości w terapii nieśmiałości i lęku społecznego oraz w treningu umiejętności społecznych.

Konferencja była transmitowana on-line. 
 

(LK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%