Zamknij

Podsumowanie jubileuszu Węgrowa i promocja książki

15:43, 01.02.2022 Aktualizacja: 15:55, 01.02.2022
Skomentuj

W Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące Jubileusz 580-lecie Węgrowa oraz promocja książki „Węgrów, miasto moje, a w nim” autorstwa Jana Mielniczka. 

Wydanie publikacji było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. W ramach realizacji zadania pn. Popularyzacja obszaru LGD Bądźmy Razem poprzez wydanie publikacji pt. Węgrów - moje miasto, a w nim.

Wydanie było możliwe dzięki członkostwu miasta w Lokalnej Grupie Działania „Bądźmy Razem” Wartość zadania wyniosła 50 000 zł z czego 31.815 zł to dofinansowanie ze środków unijnych, po zaakceptowaniu przez zarząd województwa mazowieckiego, a pozostała pochodzi z budżetu miasta.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu Węgrowa, naczelnicy Wydziałów Urzędu Miejskiego, dyrektorzy węgrowskich szkół i instytucji, dyrektor biura LGD Mariola Kiełek i główna księgowa LGD Małgorzata Lipka-Chudzik.

Spotkanie rozpoczęła zastępca burmistrza Węgrowa Halina Ulińska, która przedstawiła najważniejsze osiągnięcia miasta, podsumowując tym samym rok 2021, w którym realizowano wiele projektów inwestycyjnych. Był to także rok bogaty w wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe.

Spotkanie było również okazją do podziękowań które Halina Ulińska skierowała do zarządu województwa oraz dyrektora biura Lokalnej Grupy Działania „Bądźmy Razem” Marioli Kiełek za wsparcie wydania publikacji.

W drugiej części spotkania autor Jan Mielniczek zaprezentował publikację pn. „Węgrów, miasto moje, a w nim”. Podziękował władzom miasta oraz osobom współpracującym przy redagowaniu publikacji, przede wszystkim inspektor Magdalenie Jurczak z Urzędu Miejskiego w Węgrowie.

Podkreślił, że wydana publikacja posiada wiele nowych materiałów, które z pewnością zainteresują każdego czytelnika, miłośnika miasta. W pierwszym rozdziale przedstawione są legendy związane z Węgrowem. W drugim omówiona została historia miasta od uzyskania praw miejskich, aż po czasy współczesne. W tej części publikacji zamieszczone są też informacje o wyjątkowej pozycji Węgrowa jako ważnego ośrodka polskiej reformacji.

Szeroko opisany jest okres powstania styczniowego, bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. i jej echa w ówczesnej Europie. Znaczna część rozdziału poświęcona jest miastu w czasie drugiej wojny światowej oraz udziału AK w walce z niemieckim okupantem. Znajduje się tam wiele informacji  o powojennym Węgrowie. Dzieje miasta doprowadzone są do roku 2021 ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządu miasta w rozwoju Węgrowa.

Odrębny rozdział poświęcony jest najwybitniejszym twórcom kultury w XX wieku, którzy działali w mieście albo z Węgrowem byli szczególnie związani. W publikacji znajduje się też esej o mistrzu Twardowskim i jego zwierciadle, które rozsławiło Węgrów nie tylko na cała Polskę.

Obszerną część książki stanowi spacer po zabytkach Węgrowa, poznajemy skarby węgrowskich świątyń, miejsca pamięci narodowej, ostatnie istniejące ślady po węgrowskich Żydach. Są też fotografie przedstawiające obecny Węgrów i piękne tereny nad rzeką Liwiec.
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%