Zamknij

Udany weekend z Gaduchą. Różnorodnie, ciekawie i z dobrą frekwencją

21:53, 09.08.2021 Aktualizacja: 21:53, 09.08.2021
Skomentuj

Druga edycja festiwalu Gaducha zostanie z pewnością zapamiętana przez widzów dzięki wartościowym spektaklom, zaprezentowanym w różnorodnych formach teatralnych.

Kolejna odsłona Nadbużańskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych Gaducha stała się faktem. Organizatorami wydarzenia była gmina Sarnaki oraz GOK Sarnaki. Impreza odbywała się, podobnie jak w poprzednim roku, w trzech miejscowościach: Sarnakach, Mierzwicach i Serpelicach. Na festiwal licznie przybyli mieszkańcy gminy, letnicy spędzający w gminie wolny czas w trakcie sezonu urlopowego a także sympatycy teatrów dziecięcych z całej Polski.

- Założeniem festiwalu było to, aby pokazać możliwie różnorodne formy teatralne. W zakresie teatru lalkowego staraliśmy się na przykład, aby zaprezentować widzom różne typy lalek, kukiełki i muppety. Mamy w tym roku spektakle oparte na klaunadzie i pantomimę, której w poprzedniej odsłonie nie było. W tegorocznej edycji wprowadziliśmy kilka pomysłów oraz inspiracji z innych festiwalów i bazujemy także na swoim doświadczeniu z poprzedniej edycji - przyznała z perspektywy organizatora Magdalena Rudnik, dyrektor GOK Sarnaki.

Festiwal rozpoczął się w piątek 6 sierpnia. Otwarciu towarzyszyły obfite opady deszczu, jednak organizatorzy przygotowali się i na tę okoliczność. Spektakle zostały przeniesione do szkoły podstawowej w Sarnakach. Dzięki zaangażowaniu placówki, będącej partnerem festiwalu, udało się z sukcesem zorganizować pierwszy dzień wydarzenia. Mimo trudnych warunków pogodowych, na piątkowe przedstawienia przyszło bardzo wielu widzów. Na szkolnej sali udało się zorganizować przy okazji także teatr ognia, w którym efekty specjalne zapewniły podczas spektaklu światła ledowe.

Drugiego dnia festiwalu, wszystkim obecnym przyświecało letnie słońce. Wszystkie punkty programu odbyły się zgodnie z planem. Ciekawe warsztaty lalkarskie przeprowadziła grupa O!Teatr z Jaworzna, która pokazała na przykład w jaki sposób można zrobić zabawkę typu muppet z... pudełka po mleku. Grupa zaciekawiła wszystkich obecnych także interaktywnymi spektaklami. Dzieciom do gustu przypadła także sztuka zaprezentowana przez Teatr Barnaby i Teatr pod Orzełkiem. Festiwal odbywał się tego dnia w Mierzwicach i Sarnakach.

- Stawiamy na jakość. Do udziału w festiwalu angażujemy teatry profesjonalne. Wszyscy występujący u nas do tej pory są absolwentami szkół teatralnych. Myślę, że gwarancja obecności dobrych spektakli pomoże podtrzymać rosnący status wydarzenia kulturalnego jakim jest Gaducha, popularna już nie tylko w naszych nadbużańskim makroregionie - powiedziała dyrektor Rudnik.

W niedzielę mimo pochmurnego poranka, od południa pogoda stawała się coraz ładniejsza, co przełożyło się na rosnącą frekwencję. Zarówno w Serpelicach jak i Sarnakach, zaprezentował się Teatr Czerwona Walizka ze spektaklem Bazar. Dzieci z ciekawością obserwowały także teatr lalkowy w spektaklu „Lis Przechera” lokalnego Teatru My, działającego przy sarnackim GOK. Następnie swoje przedstawienie pod tytułem „Legendy znad morza” zaprezentował gdański Teatr Qfer. Zainteresowanie odwiedzających budził także tego dnia spektakl „Jak wytresować Dinożarła” zaprezentowany przez OtoToTeatr, którego główną częścią była lalka-machina przypominająca drapieżnego prehistorycznego gada.

- Gaducha jest jedną z najważniejszych imprez w naszym kalendarzu wydarzeń w naszej gminie. Cieszę się, że frekwencja na festiwalu dopisała, ponieważ publiczność jest dla nas najważniejsza. Przez trzy dni mieliśmy bogatą ofertę dla dzieci, dwa spektakle dla dorosłych oraz szeroki wachlarz zajęć lalkarskich, artystycznych i teatralnych. Impreza przebiegała wspaniale, dziękuję organizatorom. Nie jest łatwe zorganizowanie takiego festiwalu w trzech miejscowościach, ale znakomicie dzięki temu popularyzujemy naszą gminę. Jest to jedyne wydarzenie tego typu w Polsce skupiające teatry dziecięce. Jestem dumny, że odbywa się ono u nas - przyznał w rozmowie z nami wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2021”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%