Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia symboli heraldycznych gminy Bielany.
Wcześniej pozytywną opinię w sprawie projektów herbu, flagi, flagi stolikowej, bajeru i pieczęci gminy wyraziła Komisja Heraldyczna. Następnie uchwała został przekazana ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej, który ją zatwierdził.
Uroczystości związane z podniesieniem flagi państwowej na maszt i ustanowienia symboli heraldycznych gminy odbyły się na placu przed urzędem gminy. Gmina zakupiła maszt w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem premiera RP. Zakładał on sfinansowanie przez rząd zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, która uzyska wymaganą liczbę głosów poparcia od jej mieszkańców. Celem projektu było godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk polskich nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1929 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków.
Podczas sesji radni podjęli uchwałę o ustanowieniu symboli heraldycznych gminy. Jak powiedział wójt Zbigniew Woźniak już na początku 2021 r. zaczęto prace związane z ustanowieniem symboli heraldycznych. Ogłoszono zapytanie ofertowe celem wybrania najkorzystniejszej oferty.
- Wykonawca przeprowadził kwerendę historyczno-heraldyczną gminy Bielany i przygotował uzasadnienie projektu herbu oraz jego wzór. Nowo stanowione herby samorządowe muszą spełniać wymagania ustawy o odznakach i mundurach i muszą zostać zatwierdzone przez komisję heraldyczną przy MSWiA. Trwało to dosyć długo z uwagi na pandemię, brak bezpośrednich spotkań, procedury i uwagi - powiedział podczas uroczystości wójt Woźniak.
Nazwa miejscowości Bielany, pochodzi od określenia bel, biela – mokradło, bagno, podmokła łąka. Wyobrażenie podmokłej łąki w herbie napotykało dużo trudności, ponieważ ciężko przedstawić taki motyw w herbie. W związku z tym, że na terenie gminy nie znajdowała się żadna miejscowość, która w przeszłości miała prawa miejskie i używała indywidualnego znaku pieczętnego, głównym zajęciem miejscowej ludności było rolnictwo, także na terenie gminy nie ma wyjątkowo cennych walorów przyrodniczych, ani też wydarzeń historycznych o dostatecznie dużej skali wykonawca zaczerpnął dane o rodach, które zamieszkiwały teren gminy i herbami tych rodów posiłkował się projektując herb gminy.
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że znajdujący się w herbie kruk z pierścionkiem został zaczerpnięty z herbu Ślepowron, których używali między innymi Rozbiccy oraz rodzina Wężów. Krzyż kawalerski zaczerpnięty został z herbu Krzywda, a posługiwało się nim wielu mieszkańców parafii Kożuchówek. Dwa krzyże kawalerskie symbolizują ogół pozostałej miejscowej szlachty różnych herbów. Barwa pola herbu wywodzi się z barwy herbu Ślepowron.
Podczas uroczystości rys historyczny gminy przedstawił przewodniczący rady powiatu Janusz Odziemczyk, a przewodniczący rady gminy Ireneusz Błoński odczytał uchwałę rady w sprawie ustanowienia symboli heraldycznych. Proboszcz parafii Rozbity Kamień ks. Andrzej Ułasiuk poświęcił symbole. Podczas podnoszenia flag chór z Zespołu Oświatowego im. Św. Królowej Jadwigi w Bielanach-Jarosławach odśpiewał Rotę. Na zakończenie utwór „Rozkwitały pąki białych róż” wykonała uczennica ZO Wiktoria Skup.
Uroczystość odbywała się w asyście żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Siedlcach pod dowództwem por. Andrzej Wąsowskiego. Obecne były poczty sztandarowe z Zespołu Szkół oraz OSP z Kowies, Kożuchowa i Rozbitego Kamienia, komendant powiatowy PSP Paweł Dmowski, radni, przedstawiciele jednostek gminnych i mieszkańcy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz