Zamknij

Twarze Norwida na muralu

20:00, 08.06.2021 KL Aktualizacja: 20:00, 08.06.2021
Skomentuj

7 czerwca  dokonano uroczystego odsłonięcia muralu „Twarze Norwida”, który powstał na ścianie budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie. 

Mural powstał w ramach obchodów 200. Rocznicy urodzin Cypriana Norwida - poety, dramaturga, felietonisty, malarza, grafika, rzeźbiarza, sztukmistrza.

Symboliczngo przecięcia wstęgi dokonali: senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, starosta Ewa Besztak, profesor Rafał Roskowiński, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, dyrektor ZSP w Łochowie Agnieszka Ludwin i uczniowie placówki. Następnie mural został poświęcony przez ks. prałata Tadeusza Osińskiego.

Odsłonięcie muralu, który powstał na ścianie szczytowej szkoły, wychodzącej na ul. Wyspiańskiego, było jednocześnie rozpoczęciem powiatowo-gminnych obchodów Roku Norwida. Miejsce, w którym powstało dzieło - nie było przypadkowe. Młody Norwid przebywał u wujostwa w Łochowie, ślady jego obecności sięgają także wsi Pogorzelec w Gminie Lochów.

Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu pod muralem uczestnicy wydarzenia udali się na plac przed budynkiem ZSP w Łochowie, gdzie pod głazem z tablicą poświęconą Cyprianowi Norwidowi, starosta węgrowski Ewa Besztak i wicestarosta Marek Renik w imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego złożyli kwiaty.

Dalsza cześć wydarzenia odbywała się w sali konferencyjnej szkoły. Zebranych powitała starosta podkreślając, że odsłonięcie muralu jest częścią bogatego programu obchodów roku norwidowskiego w samorządach, które jesienią 2020r. podpisały list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie przybliżenia twórczości i postaci Cypriana Norwida. W tej wspólnej inicjatywie udział biorą włodarze trzech powiatów: węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego a także gmin: Łochów, Dąbrówka, Strachówka,Wyszków, Zabrodzie oraz Fundacja Museion Norwid. Starosta podkreślała, że Norwid, niezrozumiany i niedoceniany za życia, żył w nędzy i zmarł w zapomnieniu. Dlatego wspólne działania i obchody Roku Norwidowskiego powinny przybliżać wszystkim jego wyjątkową twórczość i pamięć o nim samym. Głos zabrała także senator Maria Koc, nawiązując do ponadczasowych tematów i uniwersalności dzieł stworzonych przez Norwida.

Następnie zebrani obejrzeli program słowno-muzyczny pt. „Spotkanie z poezją Norwida”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie – placówki, która od wielu lat propaguje wiedzę o Norwidzie. Wiersze i piosenki  wykonali lauraci poetyckich konkursów norwidowskich.

Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia autora muralu - doktora sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego pt. „Rysunki Norwida”.
Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja publikacji „Kraina Norwida 1821-2021” autorstwa Artura Lisa - dyrektora MiGOK Łochów i członka zarządu powiatu węgrowskiego a także Piotra Karsznia -rysownika, ilustratora, pomysłodawcy i współrealizatora między innymi publikacji Tęsknoty Cypriana Kamila Norwida. Wydawnictwo poświęcone jest związkom wielkiego Poety z Łochowem i Ziemią Węgrowską.

Na zakończenie uroczystości przygotowano wspaniały koncert fortepianowy w wykonaniu Roberta Grudnia, którego tematem przewodnim były związki Norwida z Szopenem.

Mural wykonali absolwenci UMCS w Lublinie pod czujnym okiem Profesora Roskowińskiego. Realizację muralu „Twarze Norwida” z projektu „Malarski Norwid” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%