Zamknij

Dożynki otulone polityczną scenerią

18:20, 19.09.2023 mat. pol./ oprac. PM Aktualizacja: 18:21, 19.09.2023
Skomentuj

16 września na terenach sportowych Zespołu Szkół im. St. Staszica w Miętnem odbyło się Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową koncelebrowaną pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Siedleckiej bpa Kazimierza Gurdy wraz z księżmi dziekanami dekanatów z powiatu garwolińskiego. Po nabożeństwie korowód z wieńcem dożynkowym, z orkiestrą dętą KGP w Warszawie przeszedł pod scenę główną, gdzie rozpoczął się ceremoniał dożynkowy w wykonaniu zespołu Czerniczanki z kapelą.

Następnie starostowie dożynkowi Monika i Marcin Sitnikowie przekazali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu okazały bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów z prośbą, by dzielić go sprawiedliwie. Dożynki to także okazja do wyróżnień i podziękowań tym, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju polskiej wsi. Pamiątkowe medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymały z rąk premiera Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przekazał wyróżnionym rolnikom minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Podczas Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” Premier Mateusz Morawiecki uhonorował Koła Gospodyń Wiejskich i dokonał aktu dekoracji medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości m.in. za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom.

Wśród uhonorowanych znalazły się: KGW z Unina Kolonii w gminie Garwolin, KGW „Goździczanki” z Goździka w gminie Górzno, KGW „Paryżanki” w Parysowie, KGW ze Stafanowa w gminie Żelechów, KGW z Łomnicy w gminie Żelechów, KGW w Trojanowie, KGW w Trzciance w gminie Wilga, KGW w Borowiu, KGW z Miedznej w powiecie węgrowskim, Zespół Śpiewaczy „Sadowianki” w gminie Sadowne.

Osobom i rodzinom zaangażowanym w prace lokalnej społeczności minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przyznała honorową odznakę „Meritis pro Familia”, którą w jej imieniu wręczała senator Maria Koc.

  • Państwo Agnieszka i Franciszek Gruszczyńscy za wychowanie dziewięciorga dzieci, w szczególności za rozwijanie w dzieciach poczucia odpowiedzialności, miłości do ojczyzny oraz poszanowania dla wiary i polskiego dziedzictwa kulturowego.
  • Państwo Marianna i Wiesław Kęsikowie za upowszechnianie postaw prorodzinnych i prospołecznych, a także za przygotowanie dziewięciorga dzieci do pełnienia różnych ról społecznych w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycyjnych wartości.
  • Pani Grażyna Kierska – Zawadka za promowanie własnym przykładem idei rodzicielstwa zastępczego, za ofiarną opiekę i wychowywanie w ciągu 8 lat ponad trzydzieściorga podopiecznych, dla których zawsze ma serce pełne miłości.
  • Państwo Justyna i Henryk Kołyskowie za wychowywanie dziesięciorga dzieci, pełną oddania służbę na rzecz ich wszechstronnego rozwoju, a także za przekazywanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych.
  • Państwo Barbara i Piotr Łączyńscy za zasługi na rzecz upowszechniania piękna tradycyjnego modelu rodziny oraz poszanowania dla życia ludzkiego, w szczególności za wychowywanie ośmiorga dzieci w duchu miłości do ojczyzny i kultywowania tradycji.

Wydarzenie było okazją do spotkania i rozmów premiera Morawieckiego z rolnikami i kołami gospodyń wiejskich, które podczas wydarzenia zaprezentowały swoje stoiska. Odbyły się także występy zespołów ludowych, które podtrzymywały tradycyjnego ducha wydarzenia.

 

mat. i fot.: powiat garwoliński

(mat. pol./ oprac. PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%