Zamknij

Porozumienie z miastem na Ukrainie podpisane

12:00, 05.09.2023
Skomentuj

Burmistrz miasta Marzena Świeczak podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Garwolinem i miastem Brody na Ukrainie.

Jednym z następstw działań wojennych za wschodnią granicą jest nawiązywanie współpracy z miastami partnerskimi. Po podjęciu uchwały przez Radę Miasta Garwolina w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej między miastami, do takiego działania przystąpił także Garwolin.

- Głównym celem partnerstwa pomiędzy miastami jest stworzenie warunków do rozwoju wzajemnie korzystnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu miast - podaje urząd Miasta Garwolin.

Delegacja z Garwolina brała udział w wizycie studyjnej na Ukrainie, której głównym punktem było podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej z położonym w rejonie lwowskim miastem Brody.

- Delegacja z Garwolina obejrzała historyczne miejsca w Brodach, a także szkołę, schron, firmę krawiecką, w której jest szyta odzież dla wojska. Podczas wizyty we Lwowie odwiedzono również cmentarz Łyczakowski, gdzie obok mogił obrońców Lwowa znajdują się mogiły żołnierzy poległych obecnie podczas agresji Rosji na Ukrainę - opisują wizytę pracownicy urzędu.

Partnerstwo miast jest formą współpracy międzynarodowej pomiędzy miastami różnych krajów. Podstawą partnerstwa miast jest wymiana kulturalna, gospodarcza oraz informacyjna.

- Cieszymy się z podpisania umowy partnerskiej miedzy Garwolinem i Brodami. Umowa ta nie jest tylko symbolicznym wyrazem naszej przyjaźni, ale również ważnym krokiem naprzód w naszej współpracy. Nasze miasta wiele łączy i dlatego chcemy się wzajemnie uczyć i dzielić doświadczeniami oraz skorzystać z możliwości, jakie niesie program Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 - mówi burmistrz Marzena Świeczak.  - Mamy wiele podobnych obszarów, w obrębie których możemy współpracować. Wspólnie z naszymi polskimi i ukraińskimi partnerami przygotowujemy 3 projekty, żeby sięgnąć po środki unijne i rozwijać nasze “Małe Ojczyzny”- dodaje.

Urząd Miasta Garwolin krótko przedstawiło historię miasta partnerskiego:

W mieście Brody jest dużo śladów Polski, choćby dlatego, że jego właścicielami byli Polacy. Brody mają również bardzo bogatą tradycję, w której Polska również pisała swoją historię…

Pierwsza wzmianka o Brodach datowana jest na 1084 rok. Istnieje jednak kilka wersji dotyczących założenia miasta. Wiadomo, że w 1241 r. wojska Batu-chana zniszczyły Brody. Od tego czasu miasto popadło w ruinę, a następnie stało się przedmieściem nowej osady, która odziedziczyła nazwę po poprzedniej miejscowości.

Nowa historia miasta rozpoczęła się w XV wieku. W 1441 r. polski król Władysław III Warneńczyk za zasługi w obronie ziem ruskich przekazał zamek w Olesku wraz z okolicą Janowi Sienieńskiemu. W posiadaniu Sienieńskiego znalazły się także Brody. W 1580 r. potomkowie Sienieńskiego sprzedali swoje dobra Stanisławowi Żółkiewskiemu. Miasto zaczęło rozwijać się po zmianie właściciela i otrzymaniu w 1584 r. licznych królewskich przywilejów. Ze względu na to, że przez Brody prowadził dawny szlak na Podole, Wołyń i inne ziemie, a także na to, że miasto było usytuowane na „tatarskim” szlaku, wojewoda bełski postanowił wybudować zamek i założyć nowe miasto Lubicz. W okresie od 1584 do 1629 r. miasto nazywało się Lubicz od nazwy herbu rodowego Żółkiewskich, ale nazwa ta się nie przyjęła. Murowany zamek powstał tu w latach 1580–1582, nie zachował się jednak w postaci pierwotnej.

Po przywileju z roku 1586, który pozwalał mieszkańcom na budowę obok zamku i wykorzystanie gruntów, lasów i łąk, miasto zaczęło powoli rozrastać się. Założenie i rozwój miasta leżały w interesie właściciela, mógł bowiem osiągać z jarmarków i targów miejskich zyski, które w 5–10 razy przewyższały zyski otrzymywane wcześniej ze wsi. To właśnie dlatego w 1584 r. Stanisław Żółkiewski wystarał się o przywilej króla Stefana Batorego na otrzymanie praw miejskich dla Lubicza. Populacja miasta szybko rosła.

W 1629 r. miasto przeszło we władanie hetmana Koniecpolskiego, który sprowadził do Brodów pierwszych Żydów (wraz z Ormianami), aby ożywić gospodarkę. Rok później rozpoczęto budowę wielkiej cytadeli (1630–1635), wzorowanej na budowlach holenderskich i włoskich. Twierdza powstała na planie ośmioboku o powierzchni 8000 m2 . Po wybuchu powstania Chmielnickiego w 1648 r. miasto zostało całkiem spalone, twierdza zaś ocalała dzięki potężnym fortyfikacjom i położeniu na bagnistym terenie. W 1646 r. miasteczko odwiedził Władysław IV, a w roku 1651 Jan Kazimierz. Później niejednokrotnie gościł tu Jan III Sobieski. Aleksander Koniecpolski przekazał Brody królowi Janowi III Sobieskiemu. Ten z kolei przekazał miasto swojemu synowi Jakubowi, który w 1704 r. sprzedał Brody Potockim. W 1772 r. miasto znalazło się pod rządami austriackimi. W drugiej połowie XIX wieku przez Brody przebiegał szlak kolejowy Rzeszów – Lwów – Brody.

Brody bardzo ucierpiały podczas obu wojen światowych. Po drugiej wojnie światowej na miejscu starych budynków w centrum miasta zbudowano nowe.

Dzisiaj to ponad 20 tysięczne miasto położone 100 km na wschód od Lwowa. Merem (burmistrzem) jest Anatolij Belej.

fot. i inf. za Miasto Garwolin.

(Oprac. PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%