Zamknij

530. Urodziny Królowej Bony Sforzy świętowane na Zamku w Liwie

08:53, 30.09.2024 PA Aktualizacja: 09:13, 30.09.2024
Skomentuj

Zamek w Liwie stał się miejscem niezwykłego święta, jakim była 530. rocznica urodzin jednej z najważniejszych postaci w historii Polski i Litwy - królowej Bony Sforzy. 26 września odbyły się tam główne uroczystości, które przyciągnęły badaczy, historyków i miłośników renesansu z Polski, Litwy, Włoch i Hiszpanii. Program wydarzenia był bogaty w atrakcje, a głównymi punktami dnia były wernisaż wystawy „Blask renesansu” oraz konferencja naukowa „Śladami królowej Bony”.

Bona Sforza, urodzona w Vigevano, niewielkim miasteczku we Włoszech, przeszła do historii jako żona Zygmunta I Starego oraz matka Zygmunta II Augusta, a przede wszystkim jako królowa Polski i wielka księżna litewska. Wpłynęła nie tylko na losy Mazowsza, ale również na rozwój polskiej i litewskiej kultury, sztuki oraz polityki. Jej władztwo zaznaczyło się w renesansowej Polsce w wielu aspektach, począwszy od architektury i sztuki, aż po kulinaria, które wprowadziła na królewski dwór.

Wernisaż wystawy „Blask renesansu”, który odbył się w przestrzeniach zamku, przeniósł uczestników w czasy, kiedy Bona Sforza wprowadzała do Polski i Litwy nowatorskie, jak na tamte czasy, idee i styl życia.

Centralnym punktem uroczystości była konferencja naukowa „Śladami królowej Bony”. Prelekcje, które miały miejsce zarówno na żywo, jak i w formie zdalnej, przybliżyły różne aspekty życia królowej. Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się m.in. miejscowości związane z królową Boną, szczegóły jej życiorysu, a także wpływ, jaki wywarła na obyczaje dworskie.

Konferencja zgromadziła wybitnych naukowców i znawców epoki renesansu. Wśród nich znaleźli się m.in. Giovanni Borroni, prof. Angella Campanella, Marco G. Bascapè, prof. Rimvydas Laužikas, ks. dr Zenon Czumaj, dr hab. Hanna Krajewska, Izabela Gass, Victoriano Sanz Losada, Marta Zdańkowska, dr Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė, dr Tomasz Jaszczołt, Paulina Kopestyńska, Riccardo Riccardi oraz Giuseppe Bassi.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Andrea Ceffa, burmistrz włoskiego Vigevano, miejsca narodzin królowej Bony, oraz reżyser Krzysztof Zanussi.

W ramach uroczystości uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakularne pokazy tańca historycznego, które przygotowała Anna Korbolewska z Teatru Tańca Historycznego SarabAnna. Tańce te doskonale oddały atmosferę renesansowych dworów, wprowadzając gości w klimat epoki królowej Bony.

Podsumowaniem wydarzenia było teatrum XVI-wieczne pt. „Kto uśmiercił królową Bonę” według scenariusza Victoriano Sanz Losady w obsadzie: Daniel Sukniewicz jako Zygmunt II August, Victoriano Sanz Losada jako Filip II i Adam Zbyszyński w roli cesarza Ferdynanda I.

Zakończenie tego pełnego wrażeń dnia nie mogło się obyć bez odpowiedniego akcentu - tortu urodzinowego. W ceremonii jego krojenia uczestniczyli burmistrz Vigevano, Andrea Ceffa, oraz Krzysztof Zanussi.

 

Fot. główne: fb Zamek w Liwie

Fot. pozostałe: własne

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%