Zamknij

Zawody, które łączyły. Wspominając II Paratriathlon Kraina Liwca…

11:18, 22.04.2024 MIA Aktualizacja: 13:21, 22.04.2024
Skomentuj

Płynęli kajakiem po urokliwych wodach Liwca, biegli co sił w nogach i jechali na rowerach po malowniczych łochowskich terenach… Mimo kapryśnej pogody, II Charytatywny Paratriathlon Kraina Liwca przeszedł do historii jako wydarzenie udane i wyjątkowo radosne. Sportowej rywalizacji przyświecała idea, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia.

Choć ze względów pogodowych wydarzenie stało pod znakiem zapytania, prognozy nie złamały organizatorów i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Jeżeli Was tam nie było, żałujcie... W sobotę, 20 kwietnia, na błoniach Pałacu i Folwarku w Łochowie, czasem w deszczu, czasem w słońcu, ale cały czas w gorącej atmosferze rywalizowali uczestnicy Paratriathlonu Kraina Liwca. To były wyjątkowe zawody, podczas których nie zwycięstwo było najważniejsze, ale radość bycia razem. Po raz kolejny niepełnosprawni razem z pełnosprawnymi pokazali, że w drużynie siła!



Kajakarze wystartowali z Kalinowca i przepłynęli 16 km, biegacze pokonali dystans 6 km, a zwodnicy ścigający się na rowerach – 22 km. W skład drużyny 3- lub 4- osobowej wchodziła co najmniej 1 osoba, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Finalnie najlepsze wyniki uzyskała drużyna Pałacu i Folwarku Łochów, drugie miejsce zdobył Zakład Karny Siedlce, a trzecie - Grochowski Construction.

Organizatorami tego - cyklicznego już - wydarzenia są: Fundacja Leny Grochowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Arche. Paratriathlon integruje odmienne środowiska, przedstawicieli różnych branż oraz firmy. To bliźniacze wydarzenie Triathlonu Kraina Bugu, który powstał w 2018 roku z myślą o osobach niepełnosprawnych.



 – Chcemy pokazać, że tak naprawdę niepełnosprawność nie musi stanowić bariery. Zarówno w pracy, jak również podczas zabawy, czy w sporcie, możemy robić coś wspólnie. Udowadniamy, że nie ma konieczności organizowania osobnych imprez dla osób z niepełnosprawnościami – mówi w rozmowie z nam Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

– Formuła Paratriathlonu jest wyjątkowa. Osoba z niepełnosprawnością jest pełnoprawnym członkiem drużyny. Ma to dużą wartość w czasach, gdy osoby z wykluczeniem są obok nas, a myślę, że warto żeby byli razem z nami, bowiem możemy się sporo od nich nauczyć, szczególnie jeśli chodzi o zaangażowanie – tuż przed ogłoszeniem wyników mówił Władysław Grochowski, prezes Arche. – Często uzurpujemy sobie prawo do myślenia, że  pełnosprawni są lepsi. To jest nieprawda, ja codziennie uczę się czegoś od pracowników firmy i to jest nasza siła, że potrafimy się uzupełniać. Bardzo dziękują za dzisiejszy dzień. Jestem optymistą i tego życzę również Państwu – dodał.



To bardzo ważne, aby osoby z niepełnosprawnościami nie były wykluczane z żadnej sfery życia i aby mogły się realizować w miarę swoich możliwości, a ograniczenia wynikające z mentalności ludzkiej zostały wyeliminowane – mówiła z kolei Katarzyna Piekart, paraolimpijka, patronka honorowa wydarzenia. – Życzyłabym sobie, aby społeczeństwo się nas nie bało i dawało nam równe szanse, bo mamy dużo do zaoferowania – dodała.

Dochód z pakietów startowych i wpłat sponsorskich przeznaczony zostanie na wyposażenie Ekofarmy, która już wkrótce powstanie opodal Siedlec. –  Jesteśmy na finiszu budowy siedmiu mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami. Rozpoczęliśmy również tworzenie gospodarstwa rolnego, w którym mieszkańcy, jeśli wyrażą taką chęć, będą mogli podjąć zatrudnienie – zaznacza Aneta Żochowska.

Paratriathlon był sporym wyzwaniem organizacyjnym, przygotowywanym przez kilkadziesiąt osób! Duże wrażenie robili też kibice, których zapał udzielał się nie tylko zawodnikom, ale wszystkim obecnym na imprezie. Zwycięzcami tych zawodów byli nie tylko ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, ale wszyscy, którzy tego dnia dobrze się bawili! Gratulujemy i do zobaczenia za rok!

WYNIKI:
Klasyfikacja ogólna:
I miejsce – Pałac i Folwark Łochów. Skład drużyny: Daniel Wojewódzki, Łukasz Kowalczyk, Przemek Biedrzycki, Patryk Cyrankiewicz.
II miejsce – Zakład Karny Siedlce. Skład drużyny: Kasia Święcka, Krzysztof Karpiński, Jarosław Kailing, Karol Wielogórski.
III miejsce - Grochowski Construction. Skład drużyny: Paweł Grochowski, Ryszard Grochowski, Karol Kałan, Norbert Suprun.

W dyscyplinach: bieg, spływ kajakowy, rower, zostały przyznane nagrody dla osób, które osiągnęły najkrótszy czas w swojej dyscyplinie i kategorii.

BIEG
Kobiety
I miejsce - Monika Kędziora – Policjanci Komisariatu Policji w Łochowie
II miejsce - Katarzyna Zasada - CRIDO
III miejsce – Monika Zawadzka – Gastro Power

Mężczyźni
I miejsce – Patryk Cyrankiewicz - Pałac i Folwark Łochów
II miejsce – Paweł Grochowski – Grochowski Construction
III miejsce – Łukasz Sarnacki - Mazowiecki Ultra Skrocz

Spływ kajakowy

Mężczyźni
I miejsce - Krzysztof Karpiński i Jarosław Kailing - Zakład Karny w Siedlcach
II miejsce – Robert Góralczyk i Artem Maniulov - Demony Szybkości
III miejsce – Tomasz Wrzosek i Sylwia Sochacka - Drużyna 2 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Siedlce

Rower

Kobiety
I miejsce – Ilona Klewek - Drużyna 1 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Siedlce
II miejsce – Kasia Święcka – Zakład Karny Siedlce
III miejsce – Aleksandra Mitkowska - Gastro Power

Mężczyźni

I miejsce - Daniel Wojewódzki - Pałac i Folwark Łochów
II miejsce - Maciej Zasada – CRIDO
III miejsce – Witold Rapczyński - Skaryszewskie Ciacha Warszawa

(MIA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%