Zamknij

O Poniatowskim w piwnicach gotyckich

12:10, 29.11.2023 . Aktualizacja: 12:18, 29.11.2023
Skomentuj

9 grudnia w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie zostanie uroczyście otwarta wystawa ,,Książę Józef Poniatowski - w 210. rocznicę śmierci".

Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 11:00, a miejscem eksponowania wystawy są piwnice gotyckie. Stanowi ona ostatni blok całorocznej wystawy okolicznościowej o powstaniu styczniowym, który przybliży postać księcia Józefa Poniatowskiego. Liwskie muzeum chce uczcić 230. rocznicę śmierci wybitnego ministra wojny oraz jedynego wśród Polaków marszałka Francji mianowanego przez Napoleona.

Na wystawie znalazły się takie eksponaty jak m.in. blisko 50 sztuk stworzonych na modłę francuską, barwnych czapek z pióropuszami, książki z XIX i XX w. dotyczące ks. Józefa Poniatowskiego i czasów napoleońskich, ponad 80 pocztówek dokumentujących życiorys ks. Józefa i wiele więcej.W zbiorach Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie znajduje się obraz upamiętniający słynny odwrót armii Napoleona przez rzekę Berezynę. Przejmujący mróz, który pokonał Napoleona nie przeszkodził polskim i francuskim saperom w budowie mostu na Berezynie, dzięki czemu uratowały się resztki armii, a V korpus zdołał ocalić swe sztandary i artylerię. Równo 230 lat temu rzeka Elstera w czasie przegranej bitwy napoleońskiej pod Lipskiem porwała polskiego wodza Józefa Poniatowskiego.

Wystawa przygotowana przez Artura Rogalskiego stanowi hołd, jaki pracownicy muzeum chcą złożyć wielkiemu księciu Józefowi Poniatowskiemu.

Szczególne podziękowania należą się kolekcjonerom współpracującym z Muzeum: Markowi Axentowiczowi, Dariuszowi Czerniakowskiemu, Jackowi Jaworskiemu, ks. Grzegorzowi Mierzejewskiemu, Mariannie i Maciejowi Prószyńskim, Sławomirowi Stępniowi, Tomaszowi Zawistowskiemu, Marcinowi Zdrojewskiemu.

Źródło: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%