Zamknij

Historia nie musi być nudna

11:30, 02.06.2023 PM Aktualizacja: 11:31, 02.06.2023
Skomentuj

Wystawa "Powstali 1863-64" pojawiła się na placu w Węgrowie.

Już od 1 czerwca można oglądać wystawę, która z inicjatywy Muzeum Historii Polskim tym razem swoje miejsce znalazła w Węgrowie.

- Węgrów na to zasłużył. Ta wystawa nie mogła ominąć tego miasta. Byliśmy już w Warszawie, w Łodzi, a teraz przyszedł czas na Węgrów. Jest to wystawa mobilna i zamysł był taki, aby dzięki niej móc trafić również do mieszkańców mniejszych miast. A oferta, jaką zaproponowaliśmy jest myślę, że zachęcająca - mówił Waldemar Kalwat - inicjator i opiekun wystawy.

Ekspozycja jest propozycją lekcji historii, która można przeżyć w wersji językowej również po angielsku. Składa się z dwóch części. Pierwsza to faktografia z insurekcji z lat 1863-1864 przedstawiona w szesnastu modułach. Poznamy dzięki nim manifestacje, przebieg walk, udział polskich grup społecznych w działaniach powstańczych, rolę kobiet w tamtym okresie, a także modę epoki.

Podczas zwiedzania można skorzystać z oferty dla najmłodszych, czyli pobawić się kompletem powstańczych pieczęci czy ułożyć wielkoformatowe puzzle.

- Jestem historykiem nie tylko z zamiłowania i moje serce się raduje, że mieszkańcy Węgrowa będą mogli w przyjemny sposób dotknąć historii i przybliżyć sobie czasy powstanie styczniowego. Zwłaszcza, że ta wystawa wychodzi na przeciw potrzebom XXI wieku i jest tak zaprojektowana, że przyciągnie również młodszych odbiorców. Film, który można obejrzeć w środku zachęca do poznania przebiegu i skutków stoczonych bitew. Dlatego zapraszam i zachęcam wszystkich mieszkańców, bo warto.


Wystawę można oglądać w Węgrowie do 8 czerwca.

 

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%