Zamknij

Stypendia dla najlepszych uczniów powiatu

16:18, 11.03.2023 KL Aktualizacja: 16:20, 11.03.2023
Skomentuj

Tegoroczna formuła stypendialna w powiecie różni się nieco od poprzednich, ponieważ wynika z nowego brzmienia uchwały rady powiatu węgrowskiego z dnia 23 czerwca 2022 roku.

Dotyczy ona szczegółowych warunków, form i zakresu udzielania stypendium w ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół z terenu powiatu węgrowskiego” oraz trybu postępowania w tych sprawach, które radni przyjęli w formie regulaminu.

W nowej formule stypendialnej dominuje uzyskana przez ucznia średnia ocen, w przypadku stypendium za wysokie wyniki w nauce tzn. za pierwszy semestr lub na koniec roku szkolnego, gdzie próg uzależniony jest od typu szkoły, w LO to co najmniej 5,00, w technikum, co najmniej 4,80 i Branżowej Szkole I stopnia to  4,65.
Natomiast w przypadku stypendium za szczególne osiągnięcia edukacyjne, sportowe lub artystyczne, istotne jest uzyskane konkretne wysokie osiągnięcie z jednej ww. dziedzin i stypendium to przyznawane jest raz w roku.

Obecna edycja stypendium motywacyjnego starosty węgrowskiego dotyczy uzyskania przez ucznia wysokich wyników w nauce za I semestr 2022/2023. Jako pierwsi stypendia odebrali uczniowie szkół ponadpodstawowych z północnej części powiatu. Byli to stypendyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Sadownem, Technikum w Łochowie, Technikum w Sadownem i Branżowej Szkoły I stopnia w Ostrówku.  Stypendia za wysokie wyniki w nauce otrzymali: z LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie: Maria Ziółkowska, Karolina Bakłanow, Krzysztof Kulbicki, Dawid Niewiadomski, Wiktoria Rydzewska, Weronika Suchocka, Dawid Trojan, Maria Malińska, Patryk Wyszyński. 
Z LO im. Władysława Orkana w Sadownem: Maciej Ołdak, Wiktoria Decyk. Z Technikum w Łochowie: Aneta Zalewska, Łukasz Salak, Weronika Bartosiewicz. Z Technikum w Sadownem: Weronika Marszał, Martyna Dybka. Z Branżowej Szkoły I st. w Ostrówku: Karolina Telak, Mateusz Rek. 

Stypendyści „Kochanowskiego”

Kolejne szkoły, w których uhonorowano stypendystów Stypendium Starosty Węgrowskiego to szkoły tworzące Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Starosta Ewa Besztak i wicestarosta Marek Renik wręczyli 8 stypendystom, jakże cenne dla nich nominacje, gdyż uzyskanie tak wysokich wyników w nauce samo z siebie nie przychodzi, wymaga wiele poświęcenia, wytrwałości i zapału. Mamy tu nadreprezentację uczniów technikum lecz trzeba obiektywnie stwierdzić, że „Kochanowski” technikum stoi.

Stypendium to otrzymali: Katarzyna Skórka, Julia Lipka, Ewelina Wąsowska, Jan Pogorzelski, pierwsza informatyczna, Julia Karczewska, Rafał Skórka, Julia Wawrynow, Maria Zembrowska.

„Mickiewicz” zgarnął pulę

Główna pula stypendium motywacyjnego Starosty Węgrowskiego z uzyskania wysokich wyników w nauce za I semestr r. szk. 2022/2023 trafiła do licealistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

W Dzień Kobiet, władze powiatu potkali się z licealistkami i licealistami węgrowskiego „Mickiewicza”, by uhonorować aż 20 stypendystów. Lista stypendystów „Mickiewicza” jest imponująca a najwyższy średni wynik 5,40 należy do Zofii Kałuskiej z kl. Ib. Ponadto stypendia odebrali: Natalia Burczyńska, Karolina Dejnarowicz, Radosław Fudalej, Klaudia Gołoś, Dawid Ładosz, Dominik Ładosz, Maria Łakoma, Julia Jagodzińska, Zofia Kałuska, Maja Murawska, Paulina Onaszkiewicz, Maria Rychlik, Bartłomiej Siwiecki, Mateusz Skwierczyński, Aleksandra Wołynko, Emilia Wyszogrodzka, Domnika Julia Zajdel, Paulina Zalewska, Natalia Zawadzka, Michał Zawadzki. 

Dodatkiem do nominacji było opracowania „Tajemnice Mazowieckich Kapliczek i Krzyży Przydrożnych”. 

Stypendyści  SOSzW i MOW

Również uczniowie szkół specjalnych skupionych w ośrodkach prowadzonych przez powiat węgrowski mogą otrzymać stypendium motywacyjne starosty. 
Szkoły specjalne są specyficznymi jednostkami oświatowymi, stąd wymagany pułap ocen jest nieco niższy niż w szkole ogólnodostępnej, lecz aby go uzyskać wysiłek jest niewspółmierny do wkładu włożonego przez ucznia nieobarczonego deficytami rozwojowymi, przy tej samej obowiązującej podstawie programowej.

Stypendium motywacyjne otrzymało dziesięciu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie oraz dwóch wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku. Stypendyści SOS-W to: ze szkoły podstawowej specjalnej: Bartosz Filipek, VII b, Nataniel Piegat, Krzysztof Małyszka, Amelia Rosa, Hubert Michalak, Wiktoria Solka. Ze specjalnej szkoły branżowej I st.: Damian Dąbek, Fabian Marian Górski, Iza Pogorzelska, Anna Wójcik. Stypendyści MOW w Jaworku: z technikum specjalnego Mikołaj Jemiołowski i ze specjalnej szkoły branżowej I st. Dominik Jędrzejewski.

 

foto: powiat węgrowski
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PelePele

0 0

Jak sie nie chce uczyć to trzeba się zacząć uczyć 11:18, 13.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%