Zamknij

„Węgrów 3 II 1863” na tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza

20:03, 02.02.2023 KL Aktualizacja: 20:04, 02.02.2023
Skomentuj

Burmistrz Węgrowa w przededniu uroczystych obchodów 160. Rocznicy bohaterskiej bitwy pod Węgrowem podczas powstania 1863 roku podzielił się ważną informacją.  

Otóż będzie zrealizowana długo oczekiwana przez mieszkańców miasta i miłośników historii regionalnej decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej o umieszczeniu inskrypcji „Węgrów 3 II 1863” na tablicy znajdującej się na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Paweł Marchela podziękował za wsparcie starań kolejnych władz miasta wicepremierowi i ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi, senator Marii Koc, Maciejowi Górskiemu, a także byłemu  burmistrzowi Krzysztofowi Wyszogrodzkiemu, który wspólnie ze swoim zastępcą Leszkiem Redoszem w 2017 roku skierował do władz wniosek w tej sprawie. 

Nasza redakcja wielokrotnie w ostatnich latach przypominała o potrzebie takiego właśnie upamiętnienia bohaterów tej bitwy oraz mieszkańców Węgrowa i powiatu węgrowskiego, którzy wspierali i uczestniczyli w działaniach oddziałów powstańczych, a po upadku powstania byli ofiarami carskich represji. Pisaliśmy o tym na łamach Życie Siedleckiego we wrześniu ubiegłego roku w artykule zatytułowanym „Powstał komitet, bitwa czeka na godne upamiętnienie”, a ostatnio w tekście „Uroczysta sesja i co dalej. Obchody 160. Rocznicy Powstania Styczniowego”. Informowaliśmy wówczas czytelników o odbytej w dniu 19 stycznia b.r. sesji rady powiatu węgrowskiego w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie podczas której zaprezentowano min. kalendarium wydarzeń związanych z upamiętnieniem 160. rocznicy powstania styczniowego. 

We wspomnianych oraz publikowanych w poprzednich latach artykułach przypomnieliśmy argumenty władz i mieszkańców Węgrowa oraz historyków regionalistów i wojskowości za godnym upamiętnieniem Bitwy pod Węgrowem. Liczne próby upamiętnienia ich bohaterstwa były ostro tępione do 1917 roku przez władze zaborcze. Po ewakuacji carskiej armii węgrowianie wznieśli pomnik na miejscu bitwy i każdego roku dbają o jej upamiętnienie. 

Wniosek o umieszczenie bitwy pod Węgrowem na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza tak uzasadniał w 2013 roku historyk wojskowości pułkownik dr hab. Jeremiasz Ślipiec:

„W całokształcie działań powstańczych batalia węgrowska jawi się jako jedna z największych… a bitwa ta doczekała się upamiętnienia w twórczości malarskiej i literackiej. Szkoda tylko, że nie została ona uwzględniona na tablicach Panteonu Żołnierskiej Chwały , którym jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie”. 

Podobne opinie prezentował w swoich publikacjach zamieszczanych na łamach „Życia Siedleckiego” historyk regionalista dr Mirosław Roguski, który pisał:

"Bitwa stoczona 3 lutego, a szczególnie bohaterska szarża kosynierów na rosyjskie armaty odegrała ważną rolę w  podtrzymywaniu ducha walki w następnych miesiącach powstania oraz w działaniach propagandowych władz powstańczych. Władze powstańcze wykorzystywały ją także w budowaniu  poparcia europejskiej opinii publicznej dla powstania. Od początku odgrywała ona doniosłą rolę w kształtowaniu świadomości narodowej oraz umacnianiu postaw patriotycznych kilku pokoleń Polaków walczących o niepodległość Polski. Bitwa znalazła ważne miejsce w polskiej historiografii i literaturze”. 

Bitwa była jedną z największych bitew insurekcji styczniowej. Poprzedziły ją walki i potyczki toczone w Łochowie (23 i  27 stycznia), Mokobodach, Szarutach, Jarnicach (31 stycznia i 1 lutego). W Węgrowie już na początku powstania miała miejsce koncentracja największego zgrupowania na pograniczu Mazowsza i Podlasia. W dniach od 23/24 stycznia do 3 lutego 1863 roku władze w mieście i okolicy sprawowali powstańcy. 

Przypominając te opinie oraz nasze publikacje  apelujące o godne upamiętnienie „Bitwy pod Węgrowem” gratulujemy obecnym władzom Węgrowa i dziękujemy za wsparcie wszystkim , którzy podobnie jak nasza redakcja dopominali się takiej decyzji . 


 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

węgrowiak węgrowiak

2 0

Oczekiwana przez mieszkańców Węgrowa decyzja. Podziękowania dla Redakcji za przypominanie o tej sprawie. 20:48, 02.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

czytelnikczytelnik

2 0

Gratuluję redakcji Życia Siedleckiego . Wasze publikacje z ostatnich lat przyczyniły się do umieszczenia w dniu dzisiejszym ( 5 luty 2023) na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 17:34, 05.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%