Zamknij

Promocja pamiętnika Tymoteusza Łuniewskiego w węgrowskiej bibliotece

19:51, 09.10.2022 KL Aktualizacja: 20:15, 09.10.2022
Skomentuj

W Domu Gdańskim w Węgrowie, dr Andrzej Chojnacki przedstawił cenną dla miłośników i badaczy publikację Muzeum Regionalnego w Siedlcach, którą, jest pamiętnik Tymoteusza Łuniewskiego, powstańca styczniowego, rolnika, uczonego. 

Organizatorami spotkania była Biblioteka Miejska w Węgrowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korytnickiej. O zasługach i znaczeniu pamiętnika Tymoteusza Łuniewskiego mówili także przedstawiciele tego stowarzyszenia Andrzej Kruszewski i Mirosław Roguskiego.

Dr Roguski  podkreślił, że wydanie i promocja pamiętnika Łuniewskiego jest  dobrą okazją do przypomnienia o bohaterstwie uczestników powstania styczniowego z naszego regionu. Pamiętnik dostarcza wiele, wartych popularyzacji informacji w okresie poprzedzającym planowane na przyszły rok obchody 160. rocznicy powstania. Uczestnicząca w promocji zastępca burmistrza Węgrowa Halina Ulińska zapewniła, że tak jak w latach ubiegłych władze miasta podejmą szereg działań upamiętniających bohaterstwo węgrowskich kosynierów oraz osób prześladowanych za udział w powstaniu. 

W dyskusji podkreślono także historyczne znaczenie pozytywistycznych działań uczestników powstania. Jednym z nich był Tymoteusz Łuniewski , który uznał, że  przegrana walka nie zwalnia go z obowiązku pracy dla dobra społeczeństwa i kraju, a cele walki zbrojnej można osiągnąć prowadząc działalności gospodarczą, naukową i popularyzatorską. W pełni mogliśmy ją docenić po odzyskaniu niepodległości. Większość swojego pracowitego życia Łuniewski spędził w dobrach w Korytnicy. Uczynił je dochodowym majątkiem ziemskim. Prowadząc wzorowe gospodarstwo rolne działał społecznie, prowadził prace archeologiczne,  publikował liczne artykuły z zakresu archeologii, etnografii, historii i rolnictwa. Przyjaźń z Zygmuntem Glogerem zadecydowała, że Łuniewski zainteresował się archeologią. Obaj prowadzili wykopaliska m.in. w Jarnicach oraz w Łużkach w 1881 roku. Samodzielnie prowadził Łuniewski wykopaliska w Jarnicach, Popielowie i Żarnówce.  Sprawozdania i wyniki ogłaszał w „Wiadomościach Archeologicznych” oraz w „Pamiętniku Fizjograficznym”.

Tymoteusz Łuniewski przez wiele lat współpracował z takimi ówczesnymi „ośrodkami społecznymi”, prowadzącymi bogatą działalność naukową, wydawniczą i popularyzatorską, jak : Krakowska Akademia Umiejętności, Zakład Narodowy imienia Ossolińskich we Lwowie, Kasa im. Mianowskiego w Warszawie oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.  W 1887 roku został członkiem korespondentem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a w 1893 roku powołano go na członka Kasy im. Mianowskiego.

Tymoteusz Łuniewski był członkiem komitetu redakcyjnego Encyklopedii Rolniczej i Słownika geograficznego Królestwa Polskiego, autorem haseł w wydawanej przez Zygmunta Glogera Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej. Swoje artykuły publikował w takich pismach, jak „Niwa”, „Gazeta Warszawska”, „Gazeta Handlowa”, „Słowo”, a także w wydawanym w Petersburgu piśmie „Kraj” oraz ukazującym się w Poznaniu piśmie „Ziemianin”. Znaczące są jego osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, a wyniki prowadzonych badań  były wielokrotnie doceniane i nagradzane przez organizacje i środowiska naukowe w kraju.

Sukcesy osiągnął jako plantator ziemniaków bo „dzięki stosowaniu udoskonalonych metod uprawy zbiory w Korytnicy były bardzo wysokie a oferta sadzonek kartofli Łuniewskiego obejmowała corocznie ponad 100 gatunków” . Znaczne dochody miał z działającej w Korytnicy olejarni, cegielni, gorzelni oraz plantacji wierzby koszykowej. 

Andrzej Kruszewski przypomniał, że uznanie zdobył wytwarzany w Korytnicy ser śmietankowy zwany ronikierowskim, który eksportowano m.in. do Odessy i Wrocławia. Łuniewski zdobywał także uznanie i pozycję dzięki popularyzowaniu swoich doświadczeń na różnego typu wystawach i konkursach rolniczych.

W pamiętniku, który powinien znaleźć się we wszystkich bibliotekach powiatu  mamy wiele informacji o Węgrowie, Korytnicy oraz innych miejscowościach i osobach, które żyły i aktywnie działały w drugiej połowie dziewiętnastego wieku na naszym terenie. Byli wśród nich powstańcy styczniowi, arystokraci, ziemianie, urzędnicy, lekarze. W dworze w Korytnicy gościli wybitni naukowcy, artyści i ludzie kultury. Opracowanie  do druku rękopisu zatytułowanego „ Z Bogiem zaczęty Pamiętnik ważniejszych wydarzeń z życia Tymoteusza Łukocz Łuniewskiego przydomku Plewa spisany w latach 1896 i 1897 (Silva Rerum)” to zasługa Zofii Boglewskiej- Hulanickiej i dr Andrzeja Chojnackiego.

Łuniewski zmarł 20 IV 1905 roku w Warszawie podczas pobytu na leczeniu. Pochowany został na Powązkach. 
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

czytelnik czytelnik

2 0

Gratulacje dla wydawcy i organizatorów promocji tego cennego źródła do historii Mazowsza i Podlasia. Dobrze ,że redakcja informuje także o takich inicjatywach , a nie tylko o oratorskich popisach pani senator, posłów i pań z zarządu sejmiku, które już rywalizują o wyborców. 20:52, 09.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%