Zamknij

Węgrowskie święto chleba i sera

11.30, 19.09.2022 LK
Skomentuj
REKLAMA

Dożynki to święto rolników, które jest uwieńczeniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów.

Mazowieckie Święto Chleba i Sera to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród okolicznych rolników ale również mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości i turystów. 

Tak też było 18 września, a w wydarzeniu na Rynku Mariackim w Węgrowie brało udział wielu mieszkańców. Uroczystości już tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP W Węgrowie przez ks. Leszka Gardzińskiego. Następnie spod bazyliki na węgrowski rynek ruszył barwny  korowód wieńców  dożynkowych niesionych przez tradycyjnie ubrane gospodynie. Starostowie dożynek przekazali chleb, którym burmistrz Paweł Marchela dzielił się z mieszkańcami. Gości witała również dyrektor Hochlandu, firmy współorganizującej wydarzenie. 

Na węgrowskim rynku nie mogło zabraknąć tradycyjnie przygotowywanych  potraw. W tym wyjątkowym dniu Rynek Mariacki pachniał nie tylko świeżym chlebem, ale również  innymi przygotowanymi przez okoliczne gospodynie wyrobami. Posmakować można było tradycyjnych wędlin i ciast, dużą popularnością cieszyły się stoiska z wyrobami mleczarskimi, zwłaszcza firmy Hochland. Na węgrowskiej scenie również nie brakowało atrakcji, przez kilka godzin odbywały się występy młodszych  i starszych artystów. 

Na scenie wystąpił Zespół Ludowy Sadowianki, Art Senior, kabaret Jar Senior i Marioo.

Na zakończenie wieczoru  węgrowski rynek  wypełnił się  po brzegi, a licznie zgromadzona publiczność podziwiała występ  gwiazd wieczoru Miłego Pana i zespołu Topky, grających utwory disco polo. 

Podczas Mazowieckiego Święta Chleba i Sera zostały  ogłoszone wyniki konkursu „Najpiękniejsze Ogrody i Balkony Węgrowa”. 

Rozstrzygnięte zostały także konkursy na na najsmaczniejszy chleb wiejski. Wygrało stowarzyszenie Liwianka z Liwa, drugi miejsce dla Lidii Rowickiej z Leśnik, a trzecie dla KGW w Roguszynie. Wyróżnienia otrzymały KGW w Czaplach, Bogusława Gryz z Papierni i Klinika Biolek - Zdrowie z Węgrowa.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w kategorii „Wieńce dożynkowe tradycyjne” pierwsze miejsce przyznano sołectwu Jartypory, drugie Zespołowi Śpiewaczemu Sadowianki, a trzecie stowarzyszeniu Rozwoju i Promocji wsi Międzyleś.

W kategorii „Wieńce o formach obcych tradycji ludowych” pierwsze miejsce przyznano KGW w Pniewniku, drugie KGW w Roguszynie, a trzecie KGW w Leśnikach.

Na węgrowskiej imprezie pojawiło się wielu gości, wśród nich posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz i Adrian Zandberg i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. 
 

(LK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Dożynki. Dożynki.

1 1

Bardzo dobra organizacja. 20:17, 19.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%