Od 1 stycznia 2022 r. w Polsce przybędzie 10 nowych miast. Jest wśród nich Cegłów z powiatu mińskiego, który posiadał prawa miejskie od 1621 do 1869 roku.
Prawa miejskie nadane zostaną miejscowościom z woj. lubelskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Ta decyzja to zwiększenie prestiżu gmin, którym nadano status miast, z czym wiążą się chociażby zmiany w administracji i zakresie obowiązków.
Korekty granic i statusu odbywają się na wniosek zainteresowanych samorządów, które do końca marca mają czas na zgłoszenie propozycji zmiany granic swoich gmin. Wnioski te najpierw opiniuje wojewoda, potem samorządowe korporacje, a ostatecznie decyzja należy do rządu, który do końca lipca ma czas na wydanie rozstrzygnięcia.
Obecna zmiana dotyczy prawie 80 tys. mieszkańców gmin, w którym dojdzie do zmiany statut miejscowości. Zmiana zostanie wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (Dziennik Ustaw z 2021 r. poz. 1395).
Co wpłynęło na przyznanie statusu miasta dla danych miejscowości? Decyzje podejmowane są m.in. na podstawie liczby mieszkańców, czy fakt, że wszystkie miasta muszą wykazać „miejski charakter w cechach funkcjonalno-przestrzennych” oraz być w odpowiednim stopniu zwodociągowane i skanalizowane. W tym procesie ważna jest również ekonomia i warunek, z którego wynika, że większość mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej. Argumentem przemawiającym na korzyść miejscowości była obecność centrum i rynku. Inne czynniki to chociażby względy historyczne, zabytki, czy położenie na mapie względem rozkładu dróg krajowych i kolei.
Cegłów w powiecie mińskim znalazł się w grupie 10 miejscowości, które zmienią status. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Samorząd Cegłowa liczy, że nowa sytuacja przyczyni się do rozwoju tego terenu. Miejscowość liczy 2300 mieszkańców, zajmuje 800 ha gruntów, posiada cenne zabytki i nowe inwestycje.
Pomysł aby Cegłów został miastem i odzyskał odebrane po powstaniu styczniowym prawa miejskie powstał podczas obchodów rocznicowych. Także w konsultacjach społecznych większość mieszkańców opowiedziała się za staraniami o status miasta. Z drugiej strony istniały obawy, że czeka ich wzrost podatków. Ostatecznie wojewoda poparł wniosek i Cegłów znalazł się wśród miejscowości, które uzyskały status miasta.
30 grudnia premier wręczył akty nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom. Jak stwierdził to wzrost aspiracji i ambicji lokalnych społeczności.
- Wiele z dzisiejszych wiosek, które dzisiaj stają się miastami, zostało ukaranych. To była kara cara rosyjskiego po Powstaniu Styczniowym związana ze wsparciem dla powstańców, którzy wtedy zagrażali imperium rosyjskiemu. Tą karą było właśnie odebranie praw miejskich. Zmieniamy te wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem. Kiedy upadał komunizm 30 lat temu, to pewnie wszyscy wtedy, także i w Cegłowie, także w Olsztynie w województwie śląskim, czy w Nowym Mieście, w Pruszczu, we wszystkich innych miejscowościach, mieli nadzieję na nowy czas, mieli nadzieję na nowy rozwój, ale stało się inaczej - mówił premier Morawiecki.
Akt nadania statusu miasta odebrał wójt gminy Cegłów Marcin Uchman. Od początku przyszłego roku będą w Polsce 964 miasta.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz