Władzom miasta i gminy Łosice po wielu latach nieudanych prób, wreszcie udało się sprzedać dwór w Toporowie. Czy dzięki temu zabytkowy budynek odzyska dawny blask?
Po wielu latach bezskutecznego oczekiwania na renowację, w ciągu ostatnich tygodni diametralnie zmieniła się sytuacja zespołu pałacowo-dworskiego w Toporowie w gminie Łosice. Samorząd przez wiele lat nie miał ani pomysłu, ani funduszy by dać nowe życie nieruchomości, poważnie nadgryzionej przez ząb czasu.
Rada miasta i gminy podjęła decyzję, by będący zabytkiem budynek przeznaczyć na sprzedaż - najlepiej w posiadanie kogoś, kogo będzie stać na zagospodarowanie budynku i jego odrestaurowanie. W momencie kiedy zespół pałacowy wpisany jest do rejestru zabytków - takie prace można wykonywać jedynie w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Ten fakt nie wpłynął jednak na mniejsze zainteresowania obiektem. Dworkiem w Toporowie zaczęło się interesować latem coraz więcej potencjalnych inwestorów.
Oficjalne ogłoszenie przetargowe ukazało się na stronie samorządu 26 listopada. W opisie władze miasta i gminy zaznaczyły, że na przetarg wystawiona została działka o powierzchni 8,15 ha, znajdująca się w odległości 6,8 km od Łosic i 400 m od Toporowa. Nieruchomość stanowi park krajobrazowy oraz murowany dwór będący w stanie ruiny. Powierzchnia zabudowy dworku to 425,45m2. Na teren częściowo ogrodzonego obiektu z rozległym wnętrzem parkowym prowadzi droga gruntowa od strony południowej i wschodniej, natomiast od strony zachodniej usytuowana jest sieć energetyczna a także wodociąg wiejski.
Przetarg ustny na zakup dworku w Toporowie odbył się 18 grudnia w budynku urzędu miasta i gminy w Łosicach. Warunkiem do przystąpienia w przetargu była wpłata 25 tysięcy złotych. Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła prawie 400 tysięcy złotych wraz z podatkiem. Do przetargu dopuszczonych zostało trzech potencjalnych nabywców. Ostatecznie nieruchomość sprzedano za 890 tysięcy złotych netto (razem z podatkiem była to kwota blisko 1,1 mln zł). Nabywcą nieruchomości gruntowej okazał się Karol Przesmycki, przedsiębiorca z Siedlec.
Dworek w Toporowie powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Początkowo spełniał on funkcję obronną, z fosą i obwałowaniami - jego właścicielem był litewski ród Kiszków. Później dwór przejęli Ossolińscy, którzy zburzyli poprzedni budynek i postawili nowy - którego ruiny stoją do dziś. Dwór w czasach burzliwych dla Polski wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż decyzją wojewody bialskopodlaskiego w 1992 roku stał się własnością gminy Łosice.
Fot. UMiG Łosice
3 1
czyli zeltech?