Zamknij

Możliwe, że w Sokołowie na miarę światową

13:12, 08.07.2024 mat. pras./oprac. Aktualizacja: 13:12, 08.07.2024
Skomentuj

Na zaproszenie kierownictwa PUiK w Sokołowie Podlaskim Burmistrz Miasta Iwona Kublik wraz z grupą radnych uczestniczyła w konferencji poświęconej modernizacji i rozbudowie systemu grzewczego dla Miasta Sokołów Podlaski.

- Możliwe, że najbardziej zaawansowana elektrociepłownia na świecie funkcjonować będzie w Sokołowie Podlaskim - podaje Urząd Miasta Sokołów Podlaski.

W Sokołowie Podlaskim na terenie PUIK Sp. z o.o. w ciągu ostatnich dwóch lat (2023 – 2024) wybudowano bardzo zaawansowaną technicznie oraz wysokoefektywną elektrociepłownię, umożliwiającą pracę z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie bliskim 100% OZE. Jak twierdzi autor koncepcji i współwykonawca tego rozwiązania Adolf Mirowski (Instytut Certyfikacji Emisji Budynków), pełniący obecnie funkcję dyrektora rozruchu i eksploatacji nowego systemu.

- Nie ma takiego drugiego rozwiązania w Polsce i Europie, jest też wysoce prawdopodobne, że to pierwsza tego typu elektrociepłownia w świecie”. Dodaje również, że realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowanie przez NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), w ramach wygranego w 2021 roku konkursu narodowego p.t. „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym - mówi Adolf Mirowski.

W ramach spotkania odbyła się robocza wizyta w biogazowni w Grochowie Szlacheckim oraz ciepłowni w Sokołowie Podlaskim, gdzie pracownicy zapoznali gości z zastosowaną tam technologią oraz przedstawili plany inwestycyjne dla jednostek.

- Paliwo do napędu powyższej elektrociepłowni wytwarzane jest w biogazowni rolniczej w Grochowie. Jest nim biogaz, który po przetworzeniu w innowacyjnej i pierwszej w Polsce stacji oczyszczania, już jako biometan, tłoczony jest rurociągiem na teren elektrociepłowni przy ul. Piłsudskiego 8. Tam zasila on nowy system wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Biometan spalany jest w zespole kogeneracyjnym (silniku gazowym napędzającym generator z odzyskiem ciepła). Energia elektryczna i ciepło, które są wytwarzane w zespole kogeneracyjnym są zatem zaliczane do odnawialnych źródeł energii.  Na uwagę zasługuje również metanowy biogazociag pomiędzy Grochowem a PUIK w Sokołowie Podlaskim - podaje urząd miejski.

Tym, co świadczy o tak wysokiej innowacyjności wybudowanej elektrociepłowni są między innymi współpracujące ze sobą systemy składające się z różnych typów pomp ciepła. W dotychczasowych elektrociepłowniach wykorzystujących zespoły kogeneracyjne oraz kotły, ciepło to w znacznym stopniu jako niewykorzystane, jest tracone w otoczeniu i stanowi straty energii.

- Wykonanie tego systemu oraz pierwszej w Polsce stacji oczyszczania biogazu nawet dla naszej firmy z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku stanowiło całe pasmo angażujących nas wyzwań, pomimo że w naszą działalność wpisane są one zawsze - podaje Piotr Umiński z Energotechniki.

Polska jest jednym z krajów, którego obywatele dotkliwie odczują uruchomienie ETS2. Ze względów klimatycznych należymy do grona państw z zapotrzebowaniem na ciepło przekraczającym średnią unijną. Mamy też najwyższe w Europie wykorzystanie węgla, będącego najbardziej emisyjnym paliwem, do ogrzewania budynków mieszkalnych.  

- Nowa elektrociepłownia umożliwi nam w przyszłości skuteczne wyhamowanie wzrostu cen ciepła spowodowane wprowadzeniem podatku ETS2, ale nie rozwiąże wszystkich wyzwań. Pozostaje jeszcze przykładowo kwestia termomodernizacji budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej polegająca na ich dociepleniu i obniżeniu parametrów termicznych wody sieciowej - mówi Bogumiła Oniśk, prezes PUIK.

Podobnego zdania o dobrze funkcjonującej i obiecujących rozwiązaniach jest burmistrz Sokołowa Podlaskiego Iwona Kublik:

- Zdajemy sobie sprawę, że Sokołów Podlaski między innymi dzięki tej inwestycji może znaleźć się w awangardzie miast polskich. Niemniej jednak nasze podejście będzie odpowiednio szerokie, aby sprostać nie tylko wysokim wymaganiom neutralności klimatycznej, ale także utrzymaniu optymalnego poziomu cen ciepła. Naszymi działaniami obejmiemy wiele obszarów w naszym mieście polegających także na termomodernizacji budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej – nie wykluczając także dalszej rozbudowy nowej elektrociepłowni.

Zatem w Sokołowie Podlaskim nie powiedziano ostatniego słowa. Nowo wybudowana elektrociepłownia stwarza wiele możliwości rozwoju jakościowego i rozwoju ilościowego.

 

za mat.pras.: UM Sokołów Podlaski
fot.: UM/GM

(mat. pras./oprac.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WSTYDWSTYD

0 0

Przepisujecie bezmyślnie miejską propagandę, zero refleksji. Kublikowa w kampanii krytykowała tą inwestycję a teraz się na niej lansuje 19:59, 10.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%