Zamknij

"Żołnierze wyklęci". Kim byli i czego chcieli? Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim

10:12, 26.02.2025 Aktualizacja: 10:16, 26.02.2025
Skomentuj

3 marca o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbędzie się spotkanie ze znanym publicystą historycznym Leszkiem Żebrowskim pt. „Żołnierze Wyklęci”. Kim byli i czego chcieli?. Uczestnicy dowiedzą się od kiedy żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego nazywa się „Żołnierzami Wyklętymi” i kto jest  autorem tego sformułowania. Ponadto dowiemy się kim byli „Żołnierze Wyklęci” i dlaczego zdecydowali się na nierówną walkę z sowieckim okupantem i wspierającymi go polskimi komunistami. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Chaberski..

Leszek Żebrowski z wykształcenia jest ekonomistą. Ukończył Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo był związany m.in. z Instytutem Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego ORGBUD, Działem Dokumentacji Instytutu Historycznego im. Romana Dmowskiego, Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Archiwum Państwowym m.st. Warszawy. Współpracował z Ligą Republikańską.

Prelegent z zamiłowania jest historykiem i publicystą. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii polskich organizacji konspiracyjnych w czasach II wojny światowej. Zajmuje się tematyką „Żołnierzy Wyklętych”, dziejami komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowską bezpieką.  Jest pionierem badań naukowych nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi w Polsce. Jest autorem wielu poczytnych książek m.in. Walka o prawdę i historię (2013), Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach (2014), Czerwona trucizna (2015), Warszawa'44. Krewi chwała (2018).

Publikował teksty m.in. w „Historii Do Rzeczy”, „Naszym Dzienniku”, Gazecie Polskiej”, „Naszej Polsce”, „Innych Obliczach Historii”. Prowadzi własny kanał na platformie YouTube. Współpracował z Telewizją Trwam, Radiem Maryja i Telewizją Republika. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Jerzego Łojka przyznawaną autorom prac o tematyce niepodległościowej i historycznej z zakresu wypełniania białych plam w historii Polski. W 2010 r. otrzymał wyróżnienie od Klubu Jagiellońskiego im. św. Kazimierza dla historyków badających dzieje najnowsze.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%