Zamknij

Lądowisko dla helikopterów na dachu. Co jeszcze jest w planach inwestycyjnych szpitala wojewódzkiego?

12:06, 22.01.2024 Aktualizacja: 12:15, 22.01.2024
Skomentuj

Jakie plany inwestycyjne ma Mazowiecki Szpital Wojewódzki w tym roku? Między innymi stworzenie jednodniowego ośrodka zabiegowego oraz przygotowanie dokumentacji pozwalającej na powstanie lądowiska dla helikopterów na dachu budynku. Poza tym wiele innych projektów...

Zanim jednak opiszemy to, co czeka szpital w tym roku, przypomnijmy największe inwestycje 2023. A jest to przede wszystkim zakończenie modernizacji Szpitala w Rudce. – To  bardzo ważny ośrodek dla naszego szpitala, gdyż skupimy tam tę część rehabilitacyjną i opiekę długoterminową – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. - Są dalsze plany związane z zagospodarowaniem tego terenu, jak również rozbudową opieki długoterminowej o kolejne 100 łóżek. Chcielibyśmy bowiem stworzyć tam naprawdę duży kompleks rehabilitacyjno-opiekuńczy – dodaje.
Drugą kluczową inwestycją minionego roku była termomodernizacja całego kompleksu budynków szpitalnych. Jak zaznacza prezes, prace są już zakończone, a inwestycja rozliczona.

A co w 2024?
- Na rok 2024 zaplanowaliśmy przede wszystkim kontynuację remontu generalnego pierwszego piętra poradni, a także nadbudowę kolejnego piętra celem stworzenia oddziału chorób wewnętrznych i zorganizowanie bazy 72 łóżek dodatkowych, które chcemy przeznaczyć na internę – wylicza prezes Kulicki i dodaje, że w planach jest też  przywrócenie do życia oddziału pulmonologicznego.

Wystarczy jeden dzień
Od podstaw zostanie stworzony także jednodniowy ośrodek zabiegowy. Powstaną pracownie do wykonywania zabiegów, które aktualnie są jeszcze wykonywane na bloku operacyjnym (a opieka nad pacjentem jest sprawowana przez 2-3 dni). - Pacjent będzie miał zapewnioną szybką opiekę, a szpital wpisze się w ogólny trend promowany przez Ministerstwo Zdrowia, mianowicie ograniczanie czasu pobytu pacjentów w oddziałach – przyznaje prezes. Warunki lokalowe i sprzętowe potrzebne, by jednodniowy ośrodek zabiegowy mógł funkcjonować, szpital uzyska już pod koniec tego roku.

Modernizacje
Kolejna inwestycja, jaka jest w planach, to modernizacja oddziału laryngologii. – Szpital posiada już  dokumentację, ale ze względów logistycznych, aby w najbliższym czasie nie utrudnić maksymalnie funkcjonowania placówki, musimy się wstrzymać z budową do jesieni tego roku – podkreśla Marcin Kulicki.
W tegorocznym budżecie szpital ma też zabezpieczone środki finansowe na przygotowanie  dokumentacji dotyczącej modernizacji oddziału chirurgii dziecięcej i pediatrii. - Warunki, w których obecnie sprawujemy opiekę nad małym pacjentem, są bardzo dobre, ponieważ przenieśliśmy ten oddział w nowe miejsce, jednak ten obszar nadal wymaga modernizacji – przyznaje prezes. - Będą to dwa ostatnie oddziały, które zmodernizujemy. Tym samym cały kompleks budynków szpitalnych będzie już po kapitalnym remoncie – dodaje.

Klinika kardiologii w zalążku
- Kolejną inwestycją, którą dzięki zgodzie Zarządu Województwa Mazowieckiego, chcemy realizować i w tym roku wydamy już na to pieniądze, jest klinika kardiologii. Choroby serca to ciągle jeszcze główny powód umieralności, dlatego po stworzeniu ośrodka onkologii, chcemy stworzyć również kompleksowe centrum kardiologiczne – podkreśla szef szpitala. Realizacja tej inwestycji rozłoży się na kilka lat i będzie odpowiedzią na rodzący się w kraju trend zapewniania pacjentom opieki wysokospecjalistycznej, z wykorzystaniem technik robotycznych.

Lądowisko na dachu
Zmiany czekają również Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przebudowa obejmie wyniesienie lądowiska na dach. - W ten sposób odzyskamy trochę terenu, który przyda się do dalszego rozwoju – tłumaczy Marcin Kulicki. - Na szczęście, od wielu lat nasza pomoc na SOR jest na najwyższym poziomie, bo oddział został zmodernizowany, ale jego powierzchnia nadal jest zbyt mała – dodaje. W tym roku zostanie przygotowana dokumentacja do tej inwestycji.

Będą zakupy
Szpital zakupi też nowoczesny laser na urologię (koszt ponad 2,5 mln zł), sprzęt do diagnostyki raka prostaty (za 900 tys. zł) oraz sprzęt do chirurgii onkologicznej  (za 600 tys. zł).
W planach jest też rozbudowa OIOM-u o kolejne 6 łóżek (aktualnie jest 15).

O budowie nowego bloku operacyjnego pisaliśmy tutaj: Nowy blok operacyjny będzie miał 10 sal - zyciesiedleckie.pl

O rozbudowie Siedleckiego Centrum Onkologii pisaliśmy tutaj: Siedlecka onkologia potrzebuje nowego akceleratora - zyciesiedleckie.pl

Dzięki wynikom i dzięki wsparciu z urzędu
- To wszystko możemy realizować dzięki temu, że szpital zamknął miniony rok pozytywnym wynikiem finansowym - podkreśla prezes Marcin Kulicki.  - Dzięki przychylności Zarządu Województwa Mazowieckiego, a szczególnie pani Janiny Ewy Orzełowskiej oraz pani Elżbiety Lanc, mamy co robić, możemy realizować nasze wizje, a przede wszystkim mamy możliwość podnoszenia jakości świadczonych usług – dodaje.
Prezes placówki zaznacza także, że Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach jest w pełni gotowy do otwartej konkurencji i wdrażania nowego modelu opieki zdrowotnej, jakim jest powstawanie regionalnych centralnych ośrodków opieki wysokospecjalistycznej. Tego typu placówki z założenia mają posiadać najnowocześniejszy sprzęt i znakomitych fachowców, a także mają charakteryzować się nowoczesnym podejściem do pacjenta i procesu leczenia.
Przypomnijmy, że właścicielem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego jest samorząd Mazowsza, który od lat łoży gros ze swoich środków budżetowych na wsparcie rozwoju placówki.

(MIA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%