Zamknij

O słowach, które ranią

10:14, 30.11.2023 Aktualizacja: 12:35, 30.11.2023
Skomentuj

"Na krok przed hejtem" to kolejna odsłona spotkań profilaktycznych poświęconych problemom dzieci i młodzieży. Inauguracja nowego cyklu, którego pomysłodawcą jest Zespół Oświatowy w Krześlinie, odbyła się 29 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Współcześnie coraz więcej młodych ludzi staje się ofiarami mowy nienawiści zarówno w realnym życiu, jak i tym wirtualnym. Zjawisko hejtu jest już niestety czymś zupełnie powszechnym. Dużym problemem jest także niedostateczna profilaktyka oraz brak odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Z tego też założenia wyszła dyrektor ZO w Krześlinie Monika Głuchowska, która razem ze społecznością szkolną postanowiła swoimi działaniami zmienić ten stan rzeczy.

Spotkanie "Na krok przed hejtem" rozpoczęto od przywitania gości oraz okolicznościowych przemówień. Kilka słów w kierunku publiczności wygłosił m.in. dyrektor delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie Adam Skup.

- Słowo potrafi równie skutecznie kaleczyć, jak ostre narzędzie. Dlatego musimy kształtować odpowiedzialność za posługiwanie się właśnie takim narzędziem. Dobrze, że dzisiaj są tutaj wychowawcy i nauczyciele, bo to właśnie państwo musicie obserwować i widzieć to, że uczeń jest hejtowany. Waszym zadaniem jest pomoc i reagowanie w takich sytuacjach, a jak wiemy, młody człowiek może sam sobie nie poradzić i często kończy się to tragicznie.

W dalszej części przedsięwzięcia mieliśmy okazję obejrzeć przejmujący spektakl pt. "Na drodze donikąd". Przygotowane przez uczniów i nauczycieli ZO w Krześlinie widowisko doskonale zobrazowało hejt, jaki panuje wśród rówieśników oraz jego przykre konsekwencje. Klaudyna to nowa uczennica w szkole, która przez swoją odmienność (lubi szkołę i naukę) staje się obiektem kpin, przemocy psychicznej i szykanowania ze strony jednej z koleżanek z klasy. O dalszym losie głównej bohaterki decydowali śmiałkowie z widowni,  z których większość wybrała negatywne zakończenie. Tak też się stało - Klaudyna w ostateczności popełnia samobójstwo.

Tuż po spektaklu na scenie symbolicznie wybrzmiał emocjonujący utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Ireny Kosińskiej.

Kluczowym punktem spotkania były również wystąpienia prelegentów. O tym, jak radzić sobie z hejtem w social mediach mówili goście specjalni Aleksandra Kostka (prezenterka telewizyjna, aktorka) oraz Jarosław Milner (aktor, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny). Prezenterzy na podstawie własnych doświadczeń opowiedzieli m.in. o tym, że hejt z reguły dociera do nas od osób, które uważaliśmy za najbliższe.

- Pracowałam w jednym miejscu w Koszalinie, z którego pochodzę. W pewnym momencie dostałam się do telewizji i wyobraźcie sobie, że pierwsze nienawistne komentarze w moim kierunku pojawiły się właśnie z Koszalina. Ta zawiść i zazdrość pochodzi najczęściej od osób, które sami nie rozwijają swoich skrzydeł, nie mają żadnych pasji i nie chcą osiągnąć w swoim życiu niczego więcej - zauważyła Aleksandra Kostka.

Na zakończenie wysłuchaliśmy prelekcji dr Katarzyny Dobijańskiej (pełnomocniczka prezydenta Siedlec ds. rozwiązywania problemów uzależnień), która przybliżyła temat pt. "Kogo widzę - obraz wirtualny i rzeczywisty nastolatka".

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych i instytucji kultury, dyrektorzy szkół, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele oraz młodzież z gminy Suchożebry i miasta Siedlce.

 

 

 

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%