Zamknij

Szlakiem epoki pozytywizmu

12:10, 11.09.2023 PA Aktualizacja: 14:39, 12.09.2023
Skomentuj

Wzorem ubiegłych lat cała Polska wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą 12. odsłony wydarzenia propagującego znajomość literatury ojczystej było "Nad Niemnem".

Opublikowana w 1888 roku powieść autorstwa Elizy Orzeszkowej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku pisarki.

- To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu - zachęcał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja "Nad Niemnem" rozgrywa się na malowniczych terenach nadniemeńskiej prowincji. Pisarka bezbłędnie oddaje jej uroki, zachwycając czytelnika barwnymi opisami krajobrazów oraz otaczającego świata. Nic więc dziwnego, że cała Polska zaangażowała się we wspólne czytanie tej pasjonującej książki. W Siedlcach i regionie również dopełniono tej tradycji.

7 września Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach zorganizował to tematyczne wydarzenie w otoczeniu zieleni Pałacu Ogińskich. W literackiej uczcie wzięli udział studenci, pracownicy i przyjaciele uczelni oraz przede wszystkim uczniowie siedleckich szkół średnich. Organizatorzy udowodnili, że klasyczną literaturę można połączyć z nowoczesnością. W przerwach pomiędzy czytaniem odbył się niecodzienny koncert. Freestylowiec Sor Słowak rapował kolejne utwory, które miały jeden wspólny mianownik - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Było to z pewnością wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich uczestników.

Wspólnego czytania nie zabrakło także w Zespole Oświatowym w Żelkowie-Kolonii. 8 września szkolne wydarzenie uświetniły swoją obecnością dyrektor GB w Skórcu Olga Gajo oraz wielokrotnie nagradzana poetka i prozaik z Siedlec Urszula Tom. Wspólne działania uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości były okazją do poznania wielkiego dzieła literackiego, lekcją wzajemnego zrozumienia oraz promocją czytelnictwa.

Powieść Orzeszkowej czytano również 9 września na skwerze przy ławeczce Stefana Żeromskiego przed Miejską Biblioteką Publiczną w Siedlcach. Wśród przybyłych na to wydarzenie gości znaleźli się m.in. włodarz miasta Andrzej Sitnik, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, sierż. szt. Barbara Jastrzębska z KMP w Siedlcach. Własne egzemplarze "Nad Niemnem" można było przyozdobić pamiątkową pieczęcią.

12 września gościem Narodowego Czytania w parku miejskim Aleksandria była znana aktorka filmowa i teatralna Olga Bończyk. Wybitna dykcja i subtelny, a zarazem charyzmatyczny głos artystki sprawiły, że licznie zebrana publiczność z oczarowaniem wsłuchiwała się w czytane przez nią fragmenty książki. Dla mieszkańców Siedlec była to także okazja do zebrania autografów oraz wykonania pamiątkowych zdjęć z aktorką.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Dziełem, które zapoczątkowało akcję był „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%