Zamknij

Umowa podpisana, czas na realizację

09:12, 02.06.2023 PA Aktualizacja: 11:16, 02.06.2023
Skomentuj

1 czerwca w Sali Białej MOK w Siedlcach podpisano umowę partnerską dotyczącą utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności w branży elektroenergetycznej.

Branżowe Centra Umiejętności to placówki, które łączą poszczególne branże, pracodawców, szkoły i uczelnie. W założeniu mają przygotować kadry specjalistów dla polskiej gospodarki. Cała inicjatywa pochodzi z Ministerstwa Edukacji i Nauki, które we wrześniu 2022 roku ogłosiło konkursy na uruchomienie i prowadzenie BCU, mających być ośrodkami kształcenia i wymiany doświadczeń między szkolnictwem zawodowym, biznesem i uczelniami. W 2023 roku w całym kraju ma ich powstać 20, docelowo - 120. Na ten projekt przewidziano 1,7 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.

BCU mają być wiodącymi w poszczególnych branżach ośrodkami, umożliwiającymi zarówno kształcenie młodzieży, jak i dokształcanie dorosłych czy podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, dając dostęp do najnowocześniejszych w danej dziedzinie technologii.

Branżowe Centrum Umiejętności dla elektryków ma funkcjonować w Siedlcach już od stycznia 2025 roku. Budynek powstanie na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie ZSP nr 1 (tzw. "Elektryka"). W całym obiekcie ma znajdować się aż 17 nowoczesnych i doposażonych pracowni zawodowych. W ramach przedsięwzięcia zostanie przeszkolonych 790 osób, w tym 530 dorosłych, 160 młodych (uczniowie, studenci) oraz 100 nauczycieli kształcenia zawodowego. Wartość koncepcji to ponad 15,5 mln złotych, z czego 13 mln złotych to środki z budżetu państwa, które pierwotnie miały pochodzić z KPO.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Bydgoska oraz firma ASAJ.

- Nasze Stowarzyszenie działa już ponad 103 lata. Mamy zarówno działalność w zakresie naukowo-technicznym, ale również prowadzimy różnego rodzaju kursy, szkolenia i wzmacniamy ten aspekt kształcenia zawodowego specjalistów z szeroko rozumianej elektryki. Jako partner branżowy jestem przekonany, że wywiążemy się z obowiązku i obietnic, które złożyliśmy i tej części umowy, którą dzisiaj podpiszemy - mówił prezes SEP, Sławomir Cieślik.

- Na pewno zespół Politechniki Bydgoskiej dołoży wszelkich starań we wsparciu merytorycznym, bo w takim charakterze jesteśmy partnerem w tym ważnym przedsięwzięciu - oznajmił rektor uczelni prof. dr hab. inż. Marek Adamski.

- Myślę, że jest to obustronna korzyść i wspólna praca. Z przyjemnością weźmiemy udział w procesie przygotowawczym programów  i pokażemy młodzieży jak funkcjonuje nasze przedsiębiorstwo - dodała Marlena Kuran, wicepreses ASAJ. 

Zadowolenia z powstania Branżowego Centrum Umiejętności nie kryje prezydent Siedlec Andrzej Sitnik.

- Jestem dumny i szczęśliwy, że jeden z nielicznych tego typu ośrodków powstanie właśnie w Siedlcach. Dzięki temu zapewnimy możliwość odnalezienia się na rynku pracy wszystkim zainteresowanym, a dzisiaj chyba to jest właśnie najważniejsze.

Jak zaznacza, wsparcie gospodarki w pozyskiwaniu kadr, wzrost zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym, zwiększenie udziału pracodawców w takim kształceniu, upowszechnienie najnowszych technologii, wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu relacji z biznesem stanowi ogromną szansę rozwoju społeczno-gospodarczego naszego miasta.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%