Zamknij
REKLAMA

Niosą bezcenną pomoc

10:04, 25.05.2023 PA Aktualizacja: 13:46, 25.05.2023
Skomentuj

24 maja w siedleckim "Elektryku" odbyła się konferencja prasowa Fundacji DKMS.

Spotkanie było poświęcone zbliżającej się wielkimi krokami akcji "Zostań Dawcą Szpiku! Walczymy o zdrowie dla Mateusza!", której część odbędzie się w ZSP nr 1 już 26 maja. Tym razem wolontariusze fundacji chcą uratować życie 26-letniego mieszkańca Siedlec. W trakcie wydarzenia poinformowali m.in. o tym, kto może zostać potencjalnym dawcą oraz jakimi metodami pobierane są komórki macierzyste.

Historia Mateusza

Mateusz jest jedynakiem i od wielu lat mieszka ze swoją mamą w Siedlcach. Niedawno zaręczył się ze swoją dziewczyną, z którą planował założenie rodziny. Dwa miesiące temu wszystko się jednak zmieniło - dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jego codzienność zamieniła się na ciągły pobyt w szpitalu i sesje chemioterapii. Myślami nie wybiega już daleko w przyszłość. Teraz chciałby tylko wyzdrowieć, wrócić do domu i wyjść z bliskimi na świeże powietrze. Aby żyć potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.

Istnieją dwie metody pobierania szpiku do przeszczepienia:

- pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)

- pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

 

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

W najbliższym czasie będzie można skorzystać z kilku punktów rejestracyjnych. Będzie można je spotkać w ZSP nr 1 w Siedlcach, UPH, Galerii Siedlce, Collegium Mazovia oraz po mszach świętych w kilku parafiach. Szczegóły na powyższym plakacie.

Zostań dawcą, uratuj życie.

(PA)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%