Boccia to mało popularna dyscyplina, która w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wśród zawodników rywalizujących w tej grze znajdują się także osoby niepełnosprawne, ponieważ jej specyfika umożliwia im podejmowanie tej formy aktywności. Boccia to sportowa dyscyplina paraolimpijska podobna do buli, która nie wymaga od zawodników pełnej aktywności ruchowej.
- Jest to dyscyplina, którą nasi podopieczni szczególnie sobie upodobali. Przekonujące jest w niej to, że można być osobą niepełnosprawną, np na wózku lub osobą ograniczoną ruchowo, a nadal brać udział w rozgrywkach. Nie trzeba biegać, nie trzeba skakać, a jedynie skupić się na celu gry, czyli wybiciu piłki przeciwnika, a zajęciu jak najbliższego miejsca przy białej bili. Nasza placówka gra w boccię już bardzo długo i faktycznie jest to dyscyplina, która zachęca do rywalizacji także inne placówki opieki, czego wynikiem jest dzisiejsze spotkanie - mówił teapeuta Domu nad Stawami Dominik Doszko.
Choć gra sama w sobie może wydawać się łatwa i niewymagająca wielkiego nakładu energii, po podopiecznych placówek opiekuńczych było widać, ile serca i zaangażowania ich to kosztuje. Każdy rzut, każdy wykonany ruch był tym najważniejszym i tym wywołującym wiele emocji. Do tego gra zespołowa, której musieli się nauczyć, a także umiejętność taktycznego myślenia sprawia, że jest to dyscyplina nie tylko sportowa, ale również terapeutyczna.
- Trenujemy dwa, a czasami trzy razy w tygodniu. I choć czujemy się mocno przygotowani, bo wybraliśmy najlepszą siódemkę spośród naszych podopiecznych, w tej grze nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Czasami jeden rzut zmienia całą planszę. Cieszymy się, że możemy tu być i nie tylko rywalizować ze sobą, bo nie o to tu chodzi, ale przede wszystkim poznać inne placówki i ich podopiecznych - mówiła Karolina Murawska opiekunka placówki w Litewnikach.
Jak widać nie każdy sprzęt wymaga ogromnych nakładów finansowych i szkoleń ligowych, aby sprawić, że zachęcimy do aktywności te osoby, które uważały, że nie są wystarczająco sprawne, aby robić cokolwiek.
Boccia została wymyślona dla najmocniej poszkodowanych osób i najcięższych rodzajów niepełnosprawności oraz niepełnosprawności sprzężonych. Może być z powodzeniem uprawiana w takich schorzeniach jak: dystrofia, mózgowe porażenie dziecięce, uraz rdzenia kręgowego, schorzenia neurologiczne, amputacje, stwardnienie rozsiane i inne urazy, które wykluczają z innych dyscyplin.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz