Spotkanie profilaktyczne "Na krok przed depresją".
Wydarzenie, którego organizatorem jest Zespół Oświatowy w Krześlinie odbyło się 4 kwietnia w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.
"Na krok przed depresją" to cykl spotkań profilaktycznych mających na celu przybliżenie społeczeństwu problemu depresji, zasadnie nazywanej przez specjalistów chorobą XXI wieku.
Depresja dotyka coraz więcej osób (zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe) i skutecznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Choć w depresji choruje dusza, cierpi całe ciało. To choroba o wielu twarzach, która może podstępnie przebiegać w niewidzialnej na pozór formie. Organizowanie tego typu spotkań jest niezwykle wartościowe i potrzebne, tym bardziej, że uczestniczą w nich przedstawiciele władz, instytucji pomocowych, pedagodzy, psychologowie, a więc wszyscy ci, którzy na co dzień pracują z młodymi ludźmi i mają realny wpływ na ich życie.
Spotkanie oficjalnie rozpoczęła dyrektor placówki Monika Głuchowska.
- Witam wszystkich na trzecim etapie spotkanie profilaktycznego "Na krok przed depresją". (...) Naszą inicjatywę rozpoczęliśmy od profilaktyki pierwszorzędowej. Szkoła jest znaczącym elementem w rozpoznawaniu depresji u młodzieży. Tak właśnie powstało przedsięwzięcie "Na krok przed depresją". Dotarliśmy do ok. 800 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z gminy Suchożebry, gminy Siedlce i miasta Siedlce. Dzisiaj jesteśmy tu dla Państwa. Docieramy do osób dorosłych. Rozszerzamy swój zasięg do powiatu. Nie zapominamy jednak o tym, kto jest dla nas najważniejszy. Najważniejsze są dla nas przede wszystkim dzieci. To właśnie je angażujemy w różnego rodzaju działania. Brały m.in. udział w spektaklu "W szponach depresji", są także autorami wierszy zawartych w tomiku, który Państwo dzisiaj otrzymaliście. Pamiętajmy, depresja dotyka ludzi w różnym wieku i o różnym statucie materialnym. Bez wsparcia drugiej osoby nie da się jej pokonać. To, co robimy jest kroplą w morzu potrzeb, ale jesteśmy pewni, że dzięki współpracy każdego obecnego tu podmiotu zdołamy zahamować postępującą chorobę XXI wieku - mówiła.
Głos zabrał również wójt gminy Suchożebry Krzysztof Bujalski.
- Szanowni Państwo, spotykamy się już po raz trzeci. Jak wiemy depresja to nie tylko choroba ciała, ale także duszy. Skoro jesteśmy tu obecni to znaczy, że ten problem nie jest nam obojętny. Cieszę się, że możemy dzięki Pani dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie uczestniczyć w takim przedsięwzięciu. Jak mawiał słynny chiński filozof Lao Tsy: "Kiedy jestem niespokojny, żyję w przyszłości. Kiedy mam depresję to dlatego, że żyję w przeszłości" - mówił.
Tuż po przywitaniu gości i krótkich przemówieniach został wyemitowany refleksyjny film "Reaguj, zanim będzie za późno", który przygotowali uczniowie ZO w Krześlinie. Przedstawiał on dzień z codziennego życia nastolatki cierpiącej na depresję, która na pierwszy rzut oka nie jest zauważalna przez jej bliskich, nauczycieli i rówieśników.
Po obejrzeniu projekcji przyszedł czas na wystąpienia prelegentów. Pierwszym z nich była psychiatra Kamila Ługowska, która przybliżyła uczestnikom temat "Depresja wieku rozwojowego - kiedy rozpoznajemy i jak leczymy".
Drugim z prelegentów był sierż. szt. Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Funkcjonariusz przygotował wystąpienie pt. "Przemoc w szkole, a depresja dzieci i młodzieży".
Pod koniec wydarzenia była szansa na zadawanie pytań i formułowanie własnych wniosków. Zgromadzeni goście chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami.
W spotkaniu udział wzięli: wójt gminy Suchożebry Krzysztof Bujalski, dyrektor Kuratorium Oświaty siedleckiej Delegatury Adam Skup, zastępca wójta gminy Suchożebry Artur Wrzosek, przedstawicielka Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Barbara Jakubczyk, dyrektor GOK-u w Suchożebrach Aneta Wyżywniak, dyrektorzy szkół, przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji kultury, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, lokalne media i pozostali goście zainteresowani poruszaną tematyką.
Mieliśmy przyjemność po raz kolejny objąć to szlachetne przedsięwzięcie naszym patronatem.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz