Zamknij

„Złote Pióra” dla młodych historyków w UPH

22:00, 09.12.2022 KL Aktualizacja: 22:01, 09.12.2022
Skomentuj

8 grudnia, po raz drugi wręczono nagrody Rady Dyscypliny Instytutu Historii UPH za najlepszą pracę licencjacką oraz magisterską.

Każdy, kto planuje kontynuować swoją edukację na studiach, wie, że zwieńczeniem jego nauki będzie obrona napisanej przez niego pracy dyplomowej. Przygotowanie spójnej, merytorycznej pracy, która będzie również odpowiadała na nierozstrzygnięte jeszcze problemy badawcze nie jest łatwym zadaniem.

W tym roku komisja konkursowa, w skład której weszli: prof. Katarzyna Maksymiuk (przewodnicząca), prof. Stanisław Jaczyński, dr Artur Goszczyński, dr Rafał Roguski, dr Marcin Pytel oraz dwójka doktorantów - mgr Marcin Krasuski i mgr Anita Smyk, postanowiła nagrodzić wyjątkowo 3 osoby: dwie absolwentki studiów licencjackich oraz absolwenta studiów magisterskich. Każdy z laureatów podjął się zbadania zagadnienia obejmującego zupełnie inną tematykę i epokę.

W kategorii prac licencjackich nagrodę otrzymały ex aequo dwie prace. Klaudia Czarnocka opracowała zagadnienie „Życie codzienne w XIII-wiecznej Polsce w świetle cudów św. Jadwigi i św. Stanisława”. Promotorem była dr hab. Maria Starnawska. Celem pracy było zbadanie codzienności średniowiecznego społeczeństwa ukazane przez pryzmat cudów przypisywanych ww. świętym Kościoła Katolickiego. Autorka szczegółowo omówiła poszczególne aspekty, od roli stroju, przez problematykę zdrowia i higieny, warunki mieszkaniowe, średniowieczną kuchnię, po życie rodzinne czy podróże. Pracę doceniono za wnikliwą analizę i maksymalne wykorzystanie dostępnych źródeł.

Iza Gajownik obroniła pracę zatytułowaną „Druga wojna światowa w wybranych komiksach wydanych w Polsce - główne wątki i motywy”. Jej promotorem był dr hab. Dariusz Magier. Autorka na przykładzie kilku komiksów ze Stanów Zjednoczonych, Polski i Japonii, wydanych w Polsce, ukazała różne punkty widzenia konfliktu, odmienność poruszanych w komiksach zagadnień oraz dwojakie tendencje w sposobie mówienia o historii II wojny światowej, które najczęściej przybierają formę wiernego odwzorowania, opierają się na źródłach i mają walory edukacyjne lub też zupełnie odwrotnie – stanowią opowieść, która jest interpretacją autora i są raczej formą rozrywki. Pracę doceniono przede wszystkim, za oryginalność tematu oraz jej wielowymiarowość, która pozwoliła zgłębić zagadnienia nie tylko z zakresu historii, ale też literatury, sztuki czy socjologii.

Laureatem w kategorii prac magisterskich został Arkadiusz Korporowicz za „Społeczność parafii Pruszyn w latach 1807–1995”, której promotorem była dr hab. Dorota Wereda. Tematem jest przedstawienie realiów życia społecznego, politycznego i religijnego wąskiej społeczności z regionu oraz zmian w niej zachodzących na przestrzeni ponad 180 lat. Autor bada przejawy działalności parafii, a także relacji między duchowieństwem a parafianami i ich działania na rzecz wspólnoty. Praca została wyróżniona ze względu na wybór wąskiego tematu z zakresu historii regionu, który nie został do tej pory opracowany, ani wzmiankowany w innych publikacjach. Autor oparł swoje badania w zdecydowanej większości na dokumentach zgromadzonym w archiwach – Archiwum Parafialnym w Pruszynie, Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach oraz Archiwum Państwowym w Siedlcach, oraz na archiwalnych wydaniach prasy z regionu, dzięki czemu praca stanowi oryginalną treść, zgłębiającą nieporuszane dotąd zagadnienie.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w działalności naukowej.

Aleksandra Gugała
Autorka jest studentką 2 roku historii na UPH w Siedlcach
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%