Na dworcu kolejowym w Siedlcach odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania placu budowy i rozpoczęcia prac budowlanych związanych z przebudową budynku.
Uczestnikami wydarzenia byli m.in. posłowie na Sejm Krzysztof Tchórzewski, Daniel Milewski, Przewodniczący Rady Miasta Siedlce Maciej Nowak oraz przedstawiciele wykonawcy modernizacji. Gospodarzem wydarzenia był Ireneusz Maślany, członek Zarządu PKP S.A.
Ireneusz Maślany zapowiedział, jakie zmiany czekają siedlecki dworzec: - Modernizujemy w latach 2016-2023 190 dworców w Polsce, w województwie mazowieckim jest ich 38. Dzisiaj spotykamy się na modernizacji dworca w Siedlcach. W 1866 roku ruszył pojawiła się tu pierwsza linia Terespol-Warszawa. Stał tu wówczas mały ceglany budynek. Charakterem modernizacji będziemy chcieli nawiązać do tego budynku. Obecny budynek powstał w 1986 roku i został odnowiony w latach 90. Jak wszyscy widzimy wymaga on modernizacji. Uczynimy budynek PKP przyjaznym pasażerom i mieszkańcom. Zostanie zmodernizowane wnętrze, wprowadzimy najnowocześniejsze systemy zarządzania wodą, kanalizacją i elektrycznością. Na dole zostanie utrzymany charakter przestrzeni pasażersko-polowej, a na górze będą pomieszczania użytkowe, toalety. W projekcie parter budynku połączono z pasażem handlowym na piętrze za pomocą klatek schodowych oraz dwóch wind. Hol i poczekalnia zostaną wyposażone w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Na zewnątrz elewacja będzie skuta, budynek zostanie ocieplony. Na zewnątrz stworzymy również miejsca parkingowe, także dla osób niepełnosprawnych. Postawimy ławki i stojak na rowery. Sam projekt na ten moment szacujemy na niespełna 19 milionów złotych. W tej chwili część dworca jest wyłączona z użytku, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przeniesiemy się do dworca tymczasowego i rozpocznie się inwestycja. Zamierzamy ją zakończyć jesienią 2022 roku.
– Siedlce to istotny punkt na mapie kolejowej Polski, dlatego cieszy to, że dworzec kolejowy w tej miejscowości przejdzie modernizację. Dzięki niej mieszkańcy i podróżni zyskają nowoczesny i komfortowy obiekt, dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej sprawności ruchowej – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
– Przebudowa dworca w Siedlcach to jedna z ważniejszych inwestycji w województwie mazowieckim realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej głównym celem jest poprawa komfortu podróżnych, bezpieczeństwa, ale również estetyki dworca, który zyska całkowicie nowy wygląd łączący w sobie nawiązania do historii oraz nowoczesność – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Wykonawcą przebudowy dworca w Siedlcach jest wybrana w postępowaniu przetargowym firma Texom sp. z o.o. z Krakowa. Łączny koszt inwestycji to 18,7 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to jesień 2022 roku. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna.
4 1
szkoda, że nie nawiązujecie do prawdziwego budynku dworcowego tylko do pierwszej tymczasowej budy...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz