Internetowa rejestracja na kierunek pielęgniarstwo już rozpoczęta (od 11 sierpnia). Są też już pierwsi chętni. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, uruchamiając kierunek, odpowiada na statystyki alarmujące o tym, że pielęgniarek w Polsce brakuje i będzie brakować.
– Na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym kształcimy już ratowników medycznych, uruchomienie pielęgniarstwa jest więc spójnym działaniem. Spełniliśmy szereg wymagań, mamy odpowiednie pracownie i laboratoria. Te studia wypełniają swoistą lukę w naszym regionie, jeśli chodzi o kształcenia na studiach bezpłatnych. Chcemy, aby osoby absolwenci tego kierunku byli doskonale przygotowani do pracy. Zapotrzebowanie w zawodzie pielęgniarki jest bardzo duże, mieliśmy wiele informacji zewnętrznych z prośbami i pytaniami, czy na naszej uczelni powstanie ten kierunek – zaznacza prof. Tamara Zacharuk, rektor UPH. – Po ukończeniu pielęgniarstwa, będzie tak jak powinno być, czyli to rynek pracy będzie czekał na absolwentów – dodaje.
Kierunek pielęgniarstwo będzie przypisany do Wydziału Przyrodniczego. Jednak, jak zaznacza rektor, uniwersytet inaugurując ten kierunek, zaczyna funkcjonować w nowym obszarze nauk medycznych i jest to krok ku wydzieleniu osobnego wydziału. – Planujemy kolejne kierunki medyczne, prace są już podjęte, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów – przyznaje prof. Tamara Zacharuk.
Studia pierwszego stopnia przez 6 semestrów, 4 760 godzin kształcenia (w tym 1100 godzin zajęć w salach umiejętności pielęgniarskich, 1200 godzin praktyk zawodowych oraz godziny poświęcone na przedmioty podstawowe, ćwiczenia laboratoryjne i pracę badawczą) – to czeka studentów pielęgniarstwa na UPH. Wszystko zwieńczone dyplomem licencjata pielęgniarstwa, który upoważnia do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.
– W pierwszym roku kształcenia będą realizowane przedmioty podstawowe jak mikrobiologia, anatomia, fizjologia człowieka. Kolejny etap kształcenia to zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe – informuje prof. Anna Charuta, prorektor ds. studiów. Praktyki studenci będą mogli odbywać w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim, Szpitalu Miejskim, a także w szpitalu w Rudce oraz w szpitalu w Siemiatyczach.
– Cały czas komunikujemy, że mamy braki jeśli chodzi o kadrę medyczną, w tym braki pielęgniarek i położnych. W grupie wiekowej 55-64 lata mamy aż 733 pielęgniarek i 2 pielęgniarzy, którzy niebawem odejdą na emeryturę – podkreśla Hanna Sposób, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego. Podaje też kolejne alarmujące statystyki: za około 10 lat w województwie mazowieckim na emeryturę odejdzie 4 tys. pielęgniarek, a na obszarze całej Polski - aż 34 tysiące. Już teraz pielęgniarki są na wagę złota. – Gdyby nie to, że wiele pielęgniarek pracuje na dwa etaty, to niektóre jednostki musiałby zamknąć swoją działalność – przyznaje Hanna Sposób. Zapotrzebowanie nie idzie jednak w parze z wynagrodzeniem. Pensja minimalna dla wchodzącej do zawodu pielęgniarki wynosi 2,7 tys. zł brutto. – Cały czas dążymy do tego, aby poprawić warunki pracy pielęgniarek i położnych – zapewnia Hanna Sposób.
UPH przyjmie na pielęgniarstwo 30 osób. Decydował będzie konkurs świadectw.
Michał i Paweł, przyszli studenci pielęgniarstwa na UPH, są już ratownikami medycznymi. Po co im kolejny dyplom? – Chcemy poszerzyć swoje horyzonty i możliwości zatrudnienia. Większość z nas nie jest w stanie utrzymać się z jednego etatu, pracujemy więc po wiele godzin, do 400 w miesiącu. Liczymy, że dzięki pielęgniarstwu będzie nam trochę łatwiej, pielęgniarki i pielęgniarze zarabiają nieco więcej niż ratownicy medyczni – przyznają. Jako mężczyźni będą w zawodzie pielęgniarza prawdopodobnie w mniejszości, ale jakże przydatnej mniejszości. Bowiem w obu zawodach, które mają zamiar reprezentować, bardzo pożądana jest siła fizyczna. Co do pogodzenia studiowania z pracą ratownika, nasi rozmówcy są pewni, że sobie poradzą, bo – po pierwsze – uczelnia sprzyja studentom pracującym, a po drugie – radzenie sobie w trudnych sytuacjach to ich specjalność.
5 1
Uczelnia nawet w najmniejszym stopniu nie ulatwia studiowania osobom pracujacym . Najlepszym dowodem na to jest organizowanie studentom zaocznym zajęć w piątki w godzinach od 9:00 do 16:00. Pracodawca nie chce dawac urlopu co drugi piatek a wykładowcy nie chcą zwolnić z zajęc , które są obowiązkowe
3 0
Niewątpliwie władzom UPH należą się słowa uznania, jednak uzyskanie uprawnień do kształcenia studentów pielęgniarstwa to dopiero pierwszy krok w dobrym kierunku. Drugim i kluczowym etapem będzie zapewnienie wysokiego poziomu nauczania.