Zamknij

Pielęgniarstwo można studiować na siedleckim uniwersytecie. Bezpłatnie.

10:57, 12.08.2017 MT
Skomentuj

Internetowa rejestracja na kierunek pielęgniarstwo już rozpoczęta (od 11 sierpnia). Są też już pierwsi chętni. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, uruchamiając kierunek, odpowiada na statystyki alarmujące o tym, że pielęgniarek w Polsce brakuje i będzie brakować.

– Na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym kształcimy już ratowników medycznych, uruchomienie pielęgniarstwa jest więc spójnym działaniem. Spełniliśmy szereg  wymagań, mamy odpowiednie pracownie i laboratoria. Te studia wypełniają swoistą lukę w naszym regionie, jeśli chodzi o kształcenia na studiach bezpłatnych. Chcemy, aby osoby absolwenci tego kierunku byli doskonale przygotowani do pracy. Zapotrzebowanie w zawodzie pielęgniarki jest bardzo duże, mieliśmy wiele informacji zewnętrznych z prośbami i pytaniami, czy na naszej uczelni powstanie ten kierunek – zaznacza prof. Tamara Zacharuk, rektor UPH. – Po ukończeniu pielęgniarstwa, będzie tak jak powinno być, czyli to rynek pracy będzie czekał na absolwentów – dodaje.

Kierunek pielęgniarstwo będzie przypisany do Wydziału Przyrodniczego. Jednak, jak zaznacza rektor, uniwersytet inaugurując ten kierunek, zaczyna funkcjonować w nowym obszarze nauk medycznych i jest to krok ku wydzieleniu osobnego wydziału. – Planujemy kolejne kierunki medyczne, prace są już podjęte, ale na razie nie chcemy zdradzać szczegółów – przyznaje prof. Tamara Zacharuk.

Studia pierwszego stopnia przez 6 semestrów, 4 760 godzin kształcenia (w tym 1100 godzin zajęć w salach umiejętności pielęgniarskich, 1200 godzin praktyk zawodowych oraz godziny poświęcone na przedmioty podstawowe, ćwiczenia laboratoryjne i pracę badawczą) – to czeka studentów pielęgniarstwa na UPH. Wszystko zwieńczone dyplomem licencjata pielęgniarstwa, który upoważnia do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.

–  W pierwszym roku kształcenia będą realizowane przedmioty podstawowe jak mikrobiologia, anatomia, fizjologia człowieka. Kolejny etap kształcenia to zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe – informuje prof. Anna Charuta, prorektor ds. studiów. Praktyki studenci będą mogli odbywać w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim, Szpitalu Miejskim, a także w szpitalu w Rudce oraz w szpitalu w Siemiatyczach.

– Cały czas komunikujemy, że mamy braki jeśli chodzi o kadrę medyczną, w tym braki pielęgniarek i położnych. W grupie wiekowej 55-64 lata mamy aż 733 pielęgniarek i 2 pielęgniarzy, którzy niebawem odejdą na emeryturę – podkreśla Hanna Sposób, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego. Podaje też kolejne alarmujące statystyki:  za około 10 lat w województwie mazowieckim na emeryturę odejdzie 4 tys. pielęgniarek, a na obszarze całej Polski - aż  34 tysiące.  Już teraz pielęgniarki są na wagę złota.  – Gdyby nie to, że wiele pielęgniarek pracuje na dwa etaty, to niektóre jednostki musiałby zamknąć swoją działalność – przyznaje Hanna Sposób. Zapotrzebowanie nie idzie jednak w parze z wynagrodzeniem. Pensja minimalna dla wchodzącej do zawodu pielęgniarki wynosi 2,7 tys. zł brutto.  – Cały czas dążymy do tego, aby poprawić warunki pracy pielęgniarek i położnych – zapewnia Hanna Sposób.

UPH przyjmie na pielęgniarstwo 30 osób. Decydował będzie konkurs świadectw.

Michał i Paweł, przyszli studenci pielęgniarstwa na UPH, są już ratownikami medycznymi. Po co im kolejny dyplom? – Chcemy poszerzyć swoje horyzonty i możliwości zatrudnienia. Większość z nas nie jest w stanie utrzymać się z jednego etatu, pracujemy więc po wiele godzin, do 400 w miesiącu. Liczymy, że dzięki pielęgniarstwu będzie nam trochę łatwiej, pielęgniarki i pielęgniarze zarabiają nieco więcej niż ratownicy medyczni – przyznają. Jako mężczyźni będą w zawodzie pielęgniarza prawdopodobnie w mniejszości, ale jakże przydatnej mniejszości. Bowiem w obu zawodach, które mają zamiar reprezentować, bardzo pożądana jest siła fizyczna. Co do pogodzenia studiowania z pracą ratownika, nasi rozmówcy są pewni, że sobie poradzą, bo – po pierwsze – uczelnia sprzyja studentom pracującym, a po drugie – radzenie sobie w trudnych sytuacjach to ich specjalność. 

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

oleole

5 1

Uczelnia nawet w najmniejszym stopniu nie ulatwia studiowania osobom pracujacym . Najlepszym dowodem na to jest organizowanie studentom zaocznym zajęć w piątki w godzinach od 9:00 do 16:00. Pracodawca nie chce dawac urlopu co drugi piatek a wykładowcy nie chcą zwolnić z zajęc , które są obowiązkowe 11:22, 12.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EphraimEphraim

3 0

Niewątpliwie władzom UPH należą się słowa uznania, jednak uzyskanie uprawnień do kształcenia studentów pielęgniarstwa to dopiero pierwszy krok w dobrym kierunku. Drugim i kluczowym etapem będzie zapewnienie wysokiego poziomu nauczania. 23:35, 13.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%