Obecne czasy uświadamiają nas, że większość relacji nawiązywanych i pielęgnowanych jest obecnie za pomocą portali społecznościowych i kont internetowych.
Nic w tym złego, jeśli umiemy odpowiednio zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci, a także o komfort naszych odbiorców. Jednak zanim wejdziemy do świata online, musimy posiadać chociaż znikomą wiedzę na temat poruszania się po stronach i formach internetowych. Ostatnio najpopularniejszym źródłem komunikacji i zdobywania informacji na temat życia naszych sąsiadów, znajomych i przyjaciół są właśnie portale społecznościowe.
Biorąc pod uwagę, jak ważnym aspektem naszego życia jest świat medialny, nasza redakcja wyszła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i zorganizowała warsztaty pt." Social media bliższe ludziom". Warsztaty miały na celu nie tylko wzbogacić wiedzę uczestników, ale w przystępny sposób przekazać metody, jakich mogą używać, aby ich przekaz medialny był jeszcze lepszy i bardziej atrakcyjny.
Warsztaty rozpoczęliśmy od części poprowadzonej przez st. sierż. Krystiana Sobeckiego z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, który opowiedział przede wszystkim o zagrożeniach, jakie niosą za sobą narzędzia XXI wieku.
- Należy uważać, głównie na to, co wstawiamy, udostępniamy na naszych kontach, ponieważ to co raz trafiło do internetu, zostaje w nim na zawsze, mimo że wydaje nam się, że coś usunęliśmy. Równie ważna jest kultura w internecie, ponieważ za niewłaściwe zachowanie - takie jak groźby, prześladowanie czy oszustwa internetowe grożą obecnie nawet kary pozbawienia wolności - mówił st.sierż. Sobecki.
Po tej ważnej prelekcji przeszliśmy do bardziej przyjemnych treści przekazywanych naszym słuchaczom. Pierwsza głos w sprawie interakcji z odbiorcami i tworzeniem internetowego pamiętnika, zabrała Anna Krasnodębska, która od kilku lat prowadzi swojego bloga pn.: Zaczytana rolniczka. Panel blogerki skupiony był głównie wokół odwagi, która trzeba posiadać, aby rozpocząć medialną przygodę w świecie online. Blogerka podzieliła się ze słuchaczami swoimi początkami w internecie, przybliżyła swoją historię, która zachęciła ją do założenia kont w social mediach, a także udzieliła kilku porad, dotyczących dodawanych treści.
Po tym panelu nadszedł czas na wyczekiwany przez organizatorów konkurs, który w najśmielszych oczekiwaniach nie miał aż takiego zaangażowania, jak w rzeczywistości. Uczestnicy warsztatów wykonywali świąteczne zdjęcia przedmiotom i sceneriom przygotowanym wcześniej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starym i Nowym Opolu. Najlepsze ujęcia, wybrane indywidualne przez uczestników trafiły na naszego redakcyjnego facebook'a, by wziąć udział w sprawiedliwym głosowaniu internautów. To właśnie liczba polubień i reakcji zadecydowała do kogo trafiły, naprawdę atrakcyjne nagrody.
Udostępnienie zdjęć, pozwoliło uczestnikom przejść do drugiej części warsztatów już bardziej praktycznych. Gdy na facebook'u toczyła się batalia na lajki panel poprowadził nasz dziennikarz sportowy Kamil Ułasiuk, który zdradził odbiorcom swoje tipy na wykonywania zdjęć w ruchu, nie tylko dobrym aparatem lustrzanym, ale także przy wykorzystaniu telefonu komórkowego. Jak się okazało, nie wszyscy uczestnicy mieli świadomość, że ich smartfony posiadają opcję pro w aparatach, a efekty wykonanych tą funkcją zdjęć mogą być naprawdę zachwycające.
Podczas tego panelu nie zabrakło również kilku krótkich ćwiczeń z odpowiedniego wybrania poszczególnych opcji w aparacie, aby nasze zdjęcia mogły być bardziej ostre, lepiej oświetlone czy właściwie wykadrowane.
- Mam nadzieję, że wraz z innymi prowadzącymi dostarczyliśmy obecnym nie tylko solidnej dawki wiedzy, ale także niesamowitej inspiracji. Byłem mile zaskoczony pozytywną energią, zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestników warsztatów - podsumował wydarzenie dziennikarz Kamil Ułasiuk.
Ostatnim panelem tego spotkania był panel dotyczący stricte social mediów i poruszania się w ich przestrzeni, w taki sposób, aby zachęcić odbiorców do interakcji i zaangażować ich do aktywnego przeglądania naszych kont. Panel poprowadziła Paulina Montewka, która skupiła uwagę odbiorców na aktualnie panujących zasadach zwiększających zasięgi - szczególnie w obszarze zarządzania instagramem i facbook'iem. Wśród wskazanych najważniejszych zasad znalazło się systematyczne i wartościowe publikowane treści na swoich kontach, głównie firmowych, grupowych, zarządzanych z myślą o zwiększeniu liczby odbiorców i komentarzy. Jednak zważając na grupę uczestników spotkania, podjęto również temat bezpośredniego wyjścia do odbiorców, poprzez transmisję na żywo z wydarzeń, stworzenie relacji, które uwzględnią ankiety, pytania czy reakcje. Dodatkowo, zwrócono uwagę również na jakość publikowanych materiałów i ich ilość, która nie zniechęci potencjalnych obserwujących do aktywnego uczestnictwa w naszych życiu online.
- Dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów, za aktywne podejście do tematu, za otwarte pytania, które pozwoliły rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości i za zaangażowanie podczas wykonywania zadań i przerwy konkursowej. To niezwykle ważne, że ludzie chcą się stale edukować i poprawiać swoje umiejętności, również w sferze, jak mogłoby się wydawać tak intuicyjnej, jak obsługa kont społecznościowych. Bardzo pozytywnym komentarzem naszych wystąpień będą liczne pytania o kolejne tego typu szkolenia - podsumowuje Paulina Montewka.
To spotkanie, zorganizowane w partnerstwie w Samorządem Województwa Mazowieckiego i dzięki życzliwości wójta gminy Siedlce utwierdziło nas w przekonaniu, jak ważnym tematem w dzisiejszym świecie pozostaje nadal nieodkryty świat medialny i możliwości, jakie daje nam posiadanie kont w social mediach.
Zachwyceni odbiorem i feedback'iem po tym spotkaniu, możemy tylko obiecać, że nie było to ostatnie tego typu wydarzenia organizowane przez naszą Redakcję.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz