24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Święto ustanowione zostało w 2017 roku z inicjatywy Prezydenta RP i od tamtej pory tego dnia przytaczane są nazwiska i odwaga Polaków pomagających Żydom. Również w gminie Zbuczyn upamiętniono pamięć osób wpisujących się w tematykę tego dnia. Przed południem w Rzążewie, przy tablicy poświęconej pamięci Piotra, Franciszka i Antoniego Domańskich odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanych mieszkańców gminy Zbuczyn oraz innych Polaków, którzy za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Gminy Zbuczyn - wójt Hubert Pasiak, Przewodniczący Rady Gminy Ireneusz Chomka oraz Radni Gminy Zbuczyn, były wójt gminy - Tomasz Hapunowicz, ksiądz kanonik Sławomir Brodawka, proboszcz parafii Zbuczyn, burmistrz miasta i gminy Mordy Jan Ługowski, będący przedstawicielem rodziny „Zawołanych po imieniu”, Pani Janina Zdanowska, przedstawicielka rodziny „Zawołanych po imieniu” wraz z mężem, dyrektorzy szkół oraz młodzież ze szkół podstawowych w Zbuczynie i Czuryłach, przedstawiciele urzędu gminy i Gminnego Ośrodka Kultury Zbuczyn, sołtys wsi Rzążew Marek Skwierczyński, druhowie z OSP Rzążew oraz mieszkańcy gminy Zbuczyn.
Wójt Gminy Hubert Pasiak, nawiązując do wydarzeń sprzed lat, przypomniał tragiczną historię Piotra Domańskiego i jego dwóch synów - Franciszka i Antoniego, którzy w jednej ze swoich stodół zbudowali podziemny schron - miejsce skrywające Żydów. Odwaga i determinacja to przede wszystkim działania pod osłoną nocy, których celem było dostarczać im żywność. 8 kwietnia 1943 roku za pomoc niesioną Żydom zostali bestialsko zamordowani przez Niemców.
O tym, jak ważna jest pamięć o polskich bohaterach mówił także przedstawiciel rodziny Domańskich - burmistrz Jan Ługowski. Krótką modlitwę w intencji rodziny Domańskich, pokoju i ofiar wojny trwającej na Ukrainie poprowadził ks. Sławomir Brodawka.
Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem.
fot.: Gmina Zbuczyn
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz