Zamknij

Światowy Dzień Autyzmu na niebiesko [FOTORELACJA]

13:04, 30.03.2023 Aktualizacja: 13:24, 30.03.2023
Skomentuj

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony 2 kwietnia i od kilku lat kojarzy się mieszkańcom Węgrowa z kolorem błękitnym. 

Tego dnia ubrani na niebiesko, ze sztandarami i balonami w dłoniach uczniowie i wychowankowie placówki szli ulicami Węgrowa. Błękitny korowód wzbudzał zainteresowanie przechodniów, a uczniowie, rodzice i pracownicy SOSW byli pewni, że taka forma obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest właściwa. Do akcji włączały się zawsze władze miasta, powiatu a także liczne placówki z Węgrowa i okolic. Rynek świecił na niebiesko, wszyscy bawili się, zdobywali wiedzę na temat autyzmu, wykonywali plakaty. Było głośno i wesoło.

Tegoroczne obchody odbyły się 30 marca. W programie był przemarsz spod siedziby Ośrodka na Rynek Mariacki, a następnie wspólna zabawa na rynku, w której uczestniczyło kilkadziesiąt dzieci. To ważny dzień dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie oraz Stowarzyszenia „SPONiA-Węgrów”.  
Na rynek przybyli, m.in. wicestarosta węgrowski Marek Renik, zastępca burmistrza Halina Ulińska, dyrektor SOS-W Hanna Kasperowicz, dyrektorzy szkół i jednostek oświatowych, rodzice dzieci i mieszkańcy.

- Co roku, od kilku lat spotykamy się na rynku węgrowskim, żeby uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To wyraz naszej solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczyniła się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych ora przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu - powiedziała dyrektor SOS-W Hanna Kasperowicz.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie dzieci dotkniętych autyzmem. Przede wszystkim odnosi się to do poprawy ich warunków życia, opieki medycznej, a także zwiększenia tolerancji wobec tych osób. Tego dnia na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budowli w Polsce i na świecie jest podświetlanych na niebiesko, a solidaryzujący się mieszkańcy noszą niebieskie elementy ubrań. Odbywają się również spotkania ze specjalistami, happeningi i kampanie edukacyjne.

- W Ośrodku w ramach specjalistycznego Centrum Wspierającego realizowany jest pilotażowy program, w który zaangażowane zostało 10 placówek ogólnodostępnych. Program ma na celu określenie możliwości edukacji włączającej i wspieranie szkół oraz przedszkoli ogólnodostępnych w pracy z osobami z niepełno sprawnościami - dodała Hanna Kasperowicz.

Autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które u każdego chorego objawia się inaczej. Wspólnym mianownikiem są trudności w komunikacji z innymi, w okazywaniu uczuć, a także problemy z integracją bodźców.

Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektórzy chorzy w ogóle nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, ciągle powtarzają te same zachowania. Z kolei lekkie zaburzenie pozwala prowadzić normalne życie. Autyzm nie jest uleczalny, utrzymuje się do końca życia, jednak terapia i opieka specjalisty znacznie poprawiają rozwój dziecka. Jest schorzeniem najczęściej pojawiającym się na świecie.

Pierwsze objawy autyzmu występują najczęściej przed ukończeniem 3 roku życia i występują nawet 4-krotnie częściej u chłopców niż dziewczynek, nie jest w pełni uleczalne. Autyzm dziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym, w której główną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Głównym objawem choroby jest brak kontaktu ze światem zewnętrznym, brak wymiany informacji oraz odizolowanie od społeczeństwa. Dzieci dotknięte tą chorobą są osobami zamkniętymi, nie lubią kontaktować się z rówieśnikami i rodziną, nie interesują się otaczającym ich światem, często są określane że „żyją we własnym świecie”. U połowy osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu występuje zespół sawanta. To stan, w którym niepełnosprawność intelektualna idzie w parze z wybitnym uzdolnieniem w danej dziedzinie.

Konkretne i dokładne przyczyny autyzmu nie zostały jeszcze ustalone. Uznaje się jednak, że przyczyna powstania autyzmu jest wieloczynnikowa. Za jego wystąpienie odpowiadają czynniki genetyczne, przebyte infekcje oraz sytuacje związane z ciążą i porodem.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%