Muzeum na Zamku w Liwie w sobotę 13 sierpnia zorganizowało dziewiętnasty już turniej rycerski.
W turnieju, który zgromadził kilka tysięcy widzów wzięło udział kilkudziesięciu rycerzy, a wśród nich także ci , których zabrakło w roku ubiegłym. Dopisali także widzowie, którzy podziwiali walki indywidualne i drużynowe.
Rycerze walczyli jeden na jeden, dwóch na dwóch, a także w pojedynkach ciężkozbrojnych. Ciekawy był pokaz sokolnika i popis rycerzy na koniach.
Program wzbogaciły warsztaty dzięki którym uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę o kulturze i zwyczajach panujących na średniowiecznych dworach. Dużym zainteresowaniem młodych uczestników cieszył się pokaz i nauka średniowiecznych tańców oraz zamkowe piwnice, gdzie jest eksponowana ciekawa wystawa o księżnej Annie z Radziwiłłów Konradowej, regentce Mazowsza, córce Mikołaja Radziwiłła kanclerza litewskiego i wojewody wileńskiego, żonie księcia mazowieckiego Konrada III Rudego. Patronka liwskiego turnieju od 1497 roku do 1522 roku władała Liwem i ziemią liwską.
Ważnym punktem imprezy było podpisanie przez Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie listu intencyjnego z właścicielem jednej z większych kolekcji bagnetów Krzysztofem Szczegłowem, który przekaże swoje zbiory do Liwa. Kolekcja liczy ponad 500 egzemplarzy, a są to bagnety używane w Wojsku Polskim od 1914 do 1999 roku. Zbiory będą przekazywane etapami, do 2024 r. Jest to związane z koniecznością inwentaryzacji, opisu i przygotowania ekspozycji.
Realizacja bogatego programu turnieju była możliwa dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu samorządu mazowieckiego oraz wielu indywidualnych sponsorów. Złożyła im podziękowanie dyrektor Eliza Czapska.
Uczestników turnieju pozdrowili i życzyli udanej zabawy poseł Kamila Gasiuk Pichowicz i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. Walki podziwiali także węgrowscy samorządowcy z burmistrzem Pawłem Marchelą i wiceburmistrzem Haliną Ulińską.
3 1
Rekordowa frekwencja to zasługa turystów z Warszawy i okolicznych miast oraz działkowiczów. Bilety po dziesięć złotych, drogie bilety parkingowe i na zamek oraz oferowane produkty gastronomiczne nie zachęcały mieszkańców Węgrowa i okolicznych wsi do udziału w imprezie . Od stu do dwustu złotych musiała mieć rodzina z dziećmi. Czy marszałka i powiatu nie stać na organizacje turnieju dla mieszkańców?
3 0
Udane turnieje to były jak kasztelanem w Liwie był Roman Postek. Teraz to chałtura Wiśni i Ryby.
2 1
Ciekawe ile nowa dyrektor kosztował powrót obu rycerzy i ich kumpli na na zamkową bijatykę ? Rok temu opluli marszałka i zarząd województwa za odwołanie Romana , ale teraz zmiękli .
1 0
Impreza bez drogich biletów . Dla wszystkich . Brawo Pan Roman Postek i dr Sobisz to muzealnicy, którzy w niedzielę 28 sierpnia o godz. 14.30 zorganizowali w Węgrowie przemarsz orszaku Jana Sobieskiego z udziałem Podlaskiej Chorągwi Husarskiej na miejsce widowiska historycznego pt. Elekcja Jana III Sobieskiego!
0 1
najwidoczniej miłość do Romana już niektórym przeszła
1 0
Pan Roman Postek realizuje ciekawy program w Centrum dialogu, a w Muzeum powielają stare wzorce i imprezy. Chwalą się wystawą ołowianych żołnierzyków .
1 0
Panowie Roman Postek i dr Sobisz robią widowiska dla ludzi , a nie dla kasy jak Muzeum w Liwie. Bilety na turniej były zdzierstwem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz