Centrum Dialogu Kultur które mieści się w węgrowskim zrewitalizowanym klasztorze zostało otwarte.
Klasztor z XVII wieku po gruntownym remoncie odzyskał swoją świetność. Mieści się w nim centrum konferencyjne i pokoje noclegowe. W podziemiach znajduje się muzeum wielu kultur. Miejsce dawnego dziedzińca zostało zaadoptowane na wielofunkcyjną salę i pokryte szklanym dachem.
Projekt rewitalizacji dwóch cennych zabytków z przełomu XVII/XVIII wieku: zespołów klasztorów poreformackich w Węgrowie oraz w Rawie Ruskiej na Ukrainie połączył w partnerstwie parafię rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie i Archidiecezję Lwowską. Owocem tej współpracy jest powstanie w Węgrowie Centrum Dialogu Kultur oraz Rodzinnego Domu Dziecka i Ośrodka Dialogu Kultur w Rawie Ruskiej dla dzieci osieroconych wskutek działań wojennych ze wschodniej Ukrainy.
Wspólnym celem jest budowanie związków pomiędzy Polską, a Ukrainą dzięki działaniom w wymiarze edukacyjnym, kulturalnym oraz historycznym. Ważnym punktem współpracy jest turystyka. Te wszystkie wymiary uwzględniać będą w znacznym stopniu skierowane do młodego pokolenia. Temu celowi będą służyły m.in. miejsca noclegowe otwierane Węgrowie i Rawie Ruskiej.
Jednym z wymiarów współpracy jest także pomoc humanitarna dla Polaków mieszkających na terenie Archidiecezji Lwowskiej, organizowana w parafii od 2016 r. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie udało się wyekspediować szereg transportów kierowanych głównie do klasztoru w Rawie Ruskiej, który od 24 lutego 2022 r. stała się punktem pomocy humanitarnej dla uchodźców zmierzających do Polski z terenów objętych działaniami wojennymi, a obecnie mieszkają w nim sieroty ze wschodniej Ukrainy.
Obecnie rewitalizacja zabytkowego klasztoru w Węgrowie dobiegała końca. Zwieńczeniem tego projektu była uroczystość podsumowująca lata prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych. Podczas gali otwarcia w węgrowskim klasztorze Centrum Dialogu Kultur uhonorowane zostały osoby i instytucje zasłużone dla ratowania zabytku i nadania mu nowej funkcji społecznej.
W nadzwyczajnym wydarzeniu wzięli goście i mieszkańcy miasta. O historii klasztoru oraz pracach nad stworzeniem Centrum Dialogu Kultur mówił proboszcz parafii klasztornej ks. kan. Romuald Kosk. Dziękował tym, którzy przyczynili się do tego dzieła. Podkreślając zasług senator Marii Koc mówcy nazywali ją matką chrzestną tego dzieła. Powstał nawet poemat poświęcony jej zasługom, który odczytała przewodnicząca Rady Parafialnej Elżbieta Filipek.
Klasztor poświęcili trzej biskupi: biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko oraz pochodzący z Jartypor biskup senior diecezji elbląskiej Józef Wysocki. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał minister Jan Dziedziczak.
Na koniec uroczystości, którą prowadziła znana z telewizji prezenterka Anna Popek, wystąpił Polski Chór Męski pod dyrekcją prof. Piotra Jańczaka. Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy.
Rewitalizacja rozpoczęła się od 2019 r. w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wkład własny do projektu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa dla Kultury, Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu PROO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu „Dyplomacja Publiczna – 2021”. Część przeprowadzonych prac to były koszty niekwalifikowane, które zostały dofinansowane ze środków powiatu węgrowskiego oraz miasta Węgrów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz