Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach świętuje Dzień Edukacji Narodowej w sposób nietypowy, ale za to bardzo frapujący. Nauczyciele i pracownicy biblioteki mieli dziś okazję wysłuchać wykładu pt. „Skąd się biorą kryminały?”. Prelegentka Joanna Piekarska starała się przekonać słuchaczy m.in. o tym, że praca nauczycieli jest superważna i bardzo potrzebna, mają bowiem wpływ na kształtowanie człowieka.
Tuż przed wykładem życzenia do nauczycieli i pracowników skierowała Dorota Salamon, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Na wydarzenie przybyli także emerytowani pracownicy, którzy zostali przywitani z dużą sympatią – pani dyrektor wręczyła im roże wyrażające szacunek dla ich wieloletniej pracy. Nie zbrakło też nagród dla pracowników placówki.
Skąd pomysł na formę obchodów „Dnia Nauczyciela” w postaci wykładu o takiej tematyce? Pani Joanna Piekarska gości w Siedlcach już nie po raz pierwszy. W Bibliotece Pedagogicznej opowiadała już o Fridzie Kahlo oraz o Czerwonym Kapturku – i za każdym razem jej wykłady robiły duże wrażenie na słuchaczach. – Pani Joanna tym razem zbiera materiały dotyczące Kuby Rozpruwacza, więc uznaliśmy, że warto, by nam o tym opowiedziała. Kryminały to jeden z istotnych zbiorów biblioteki – przyznaje Dorota Salamon.
Odbiorcami wykładu byli nauczyciele siedleckiej Biblioteki Pedagogicznej oraz fili (Garwolin, Łosice, Sokołów Podlaski, Mińsk Mazowiecki, Węgrów), a także pracownicy obsługi i administracji. Duże grono, któremu – jak było widać – towarzyszyło wiele radości z tego spotkania. Była też ciekawość związana z tematyką wykładu…
– Tematem wykładu są seryjni mordercy i ich wpływ na popkulturę. Kryminały nie pojawiają się tak licznie w bibliotekach przez przypadek, najnowsze badania czytelnictwa prowadzone przez Bibliotekę Narodową pokazują, że to najpoczytniejszy gatunek literacki. Z mojego doświadczenia wynika, że wszyscy bibliotekarze i bibliotekarki bardzo się tym tematem interesują – podkreśla Joanna Piekarska podczas rozmowy z nami, tuż przed wykładem. Jak przyznaje, wykład ma być nie tyle przeglądem najbardziej popularnej współczesnej literatury tego gatunku, co dociekaniem nad przyczyną popularności tego gatunku. Pani Joanna również jest bibliotekarką i na stałe współpracuje ze Służbą Więzienną! – W ubiegłym tygodniu przez dwa dni prowadziłam zajęcia w zakładzie karnym. Bardzo mnie interesuje zagadnienie wpływu na człowieka podczas procesu wychowywania, czy resocjalizacji. W Dzień Nauczyciela będę się starała przekonać słuchaczy o tym, że mamy wpływ na to, jakim człowiek się staje. Warto, by nauczyciele czuli, że ich praca jest superważna i bardzo potrzebna. W pewnym stopniu może to nawet od nas zależy, czy tego materiału na kryminały pojawi się więcej, czy będziemy sięgać wyłącznie do źródeł historycznych – zaznacza prelegentka.
Na pierwszym slajdzie do wykładu pojawiła się fotografia uroczego bobasa. – Czy wiecie, kto to jest? – zapytała prelegentka. Zebrani przyznali, że nie, po czym pani Joanna odczytała wiersz. Oto jego początek: „A któż to jest ten dzidziuś w kaftaniku?/ Toż to Adolfek, syn państwa Hitlerów!/ Może wyrośnie na doktora praw?/ Albo będzie tenorem w operze wiedeńskiej?” ...
Biblioteka Pedagogiczna planuje zorganizowanie tożsamego wykładu otwartego dla wszystkich mieszkańców. – Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na to wydarzenie – mówi pani dyrektor Dorota Salamon.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz