Zamknij

Lepiej późno niż wcale [FOTO]

10:31, 10.10.2023 Aktualizacja: 10:46, 10.10.2023
Skomentuj

Z rocznym poślizgiem, ale w końcu dostępny dla podróżnych. Dworzec kolejowy w Siedlcach już nie odstrasza swoim wyglądem, a wręcz staje się chlubną wizytówką na mapie naszego regionu. 6 października, po trwającym blisko 2 lata remoncie, obiekt został oddany do użytku.

Ta wiadomość z pewnością może cieszyć pasażerów PKP, którzy tej nadchodzącej zimy nie będą musieli już korzystać z prowizorycznego kontenera bądź innych miejsc ciepłego schronienia podczas oczekiwania na przybycie pociągu.

Na otwarciu dworca, oprócz przedstawicieli PKP S.A., pojawili się też miejscowi samorządowcy - senator Maria Koc i poseł Krzysztof Tchórzewski, którzy zgodnie podkreślali, że remont dworca był niezbędny i teraz zapewni wygodę oraz komfort podróżowania.

2 lata oczekiwania

Przebudowa dworca rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. Była ona realizowana w ramach programu renowacji dworców, który PKP S.A. prowadzi od 2016 roku, wspierając się środkami unijnymi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. I choć kolej zapowiadała wówczas, że zakończenie robót nastąpi jesienią 2022 roku, ostatecznie ten termin wydłużył się o rok, a całe przedsięwzięcie nie kosztowało przewidzianych 18,7 mln zł brutto, a 5 mln zł więcej.

- Wykonawcy mieli trudności takie, jak wielu innych w Polsce. Najpierw pojawiła się pandemia, a potem wojna na Ukrainie, która zabrała część pracowników. Z tego, że w takich warunkach zostało zrobione w dwa lata, jestem zadowolony. Co do ceny, to wynika ona z waloryzacji kosztów poniesionych przez wykonawców - wyjaśnił siedleckim mediom Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S. A.

Dworzec nie do poznania

Nie da się ukryć, że budynek przeszedł sporą metamorfozę i jednocześnie zyskał drugie życie. Zakres przebudowy objął m.in zmianę elewacji. Zyskała ona ceglany, nieco industrialny wygląd, bo właśnie taki posiadał pierwszy wybudowany w 1866 roku dworzec w Siedlcach. Górne części elewacji wykończono patynowaną blachą tytanowo-cynkową. Przy przebudowie dworca uwzględniono również symetryczne rozstawienie otworów okiennych, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Nad wejściem głównym do strefy obsługi podróżnych pojawił się natomiast wielkoformatowy zegar.

Sporo zmieniło się również wewnątrz. Przestrzeń obsługi pasażerów składa się z poczekalni i holu o wysokość dwóch kondygnacji, wokół których na dwóch piętrach skupiono pomieszczenia kas biletowych, toalety oraz lokale handlowo-usługowe. Parter budynku połączono z pasażem handlowym na piętrze za pomocą klatek schodowych oraz windy. Hol i poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Dzięki inwestycji dworzec zyskał także wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przygotowano ścieżki prowadzące z polami uwagi, tabliczki w alfabecie Braille’a, dotykowy plan dworca, automatyczne drzwi czy okienka kasowe dostosowane do obsługi osób poruszających się na wózkach. We wnętrzach zastosowano też kontrastową kolorystykę, co ułatwi przemieszczanie się po obiekcie osobom niedowidzącym.

Bezpieczniej i ekologiczniej

Znacząco poprawił się również stan techniczny budynku. Wymieniono wszystkie instalacje i urządzenia wewnętrzne, a nacisk w modernizacji od strony technicznej położono na ekologię i bezpieczeństwo. Na dworcu zamontowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także system BMS, którego jednym z zadań jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Ponadto budynek w całości ocieplono, a dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowych, poprawie ulegnie bezpieczeństwo podróżnych i samego budynku. I o tym, że faktycznie jest bezpiecznie, mogliśmy się przekonać tuż przed oficjalnym otwarciem dworca, kiedy to czujniki wykryły dym papierosowy, a za chwilę na miejscu pojawiła się straż pożarna.

(PA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciesiedleckie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%